۳۲ واقعیت جذاب در مورد قهوه

اگر شما هم از دوستداران و عاشقان قهوه هستید بهتر است در رابطه با این نوشیدنی پرطرفدار در دنیا، اطلاعات خود را افزایش دهید و با برخی از حقایق جالب و جذاب در رابطه با این نوشیدنی آشنا شوید. تیم اوسکافه در این مقاله سعی کرده است به صورت خلاصه اما جامع، حقایق و اطلاعات عمومی در رابطه با قهوه دومین نوشیدنی پرطرفدار را با شما به اشتراک بگذارد.

برای آگاهی از این حقایق جذاب با ما همراه باشید.

۱- اولین مورد از حقایق قهوه در رابطه با کشورهای پرمصرف این نوشیدنی است.

بزرگترین کشورهای مصرف کننده قهوه در جهان، ایالات متحده، فرانسه و آلمان هستند که در مجموع ۶۵ درصد کل مصرف کنندگان قهوه در جهان را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل تاثیر بسزایی در صنعت قهوه دارند..

۲- یکی از حقایق باورنکردی در رابطه با صنعت قهوه این است که هر ساله ۵۰۰ میلیارد فنجان قهوه در جهان مصرف می‌شود. این بدان معناست که روزانه ۱.۳۷ میلیارد فنجان قهوه مصرف می‌شود. یعنی هر ساعت ۵۷ میلیون فنجان، ۹۵۱ هزار فنجان در هر دقیقه و ۱۶ هزار فنجان در هر ثانیه در سراسر دنیا مصرف می‌شود.

واقعیتهای-قهوه-فروشگاه-اینترنتی-قهوه-اوسکافه-1

۳- حقایقی در رابطه با بیشترین سرانه قهوه در جهان:

 بیشترین سرانه مصرف قهوه در قاره اروپا و تاثیرگذارترین کشورهای این قاره در صنعت قهوه در کشورهای شمالی این قاره هستند. کشور نروژ بیشترین سرانه را داشته و پس از آن  فنلاند، سوئد و دانمارک است.

در هر کشور بر اساس فرهنگ و ذائقه مردم، انواع مختلفی از قهوه سرو می‌شود و هر کشور فرهنگ نوشیدن قهوه مخصوص به خود را دارد. اگر به فرهنگ نوشیدن قهوه در کشورهای مختلف علاقه‌مند هستید مقاله "آداب و فرهنگ سرو قهوه در کشورهای مختلف" را مطالعه کنید.

۴- مجموع فعالیت‌های صنعت قهوه (اعم از خرید قهوه، فروش، بسته‌بندی و موارد مشابه دیگر) بعد از نفت دومین محصول پیشرو در تجارت جهانی است.

۵- یکی از ضروری‌ترین حقایق در مورد قهوه این است که:

رنگ قهوه‌ی خام تازه برداشت شده سبزرنگ است، که با رست کردن قهوه، رنگ قهوه‌ای و طعم متمایزی به دست می آورد. دانه قهوه هر چه دارای ضخامت بیشتری باشد، مدت زمان بیشتری زمان نیاز دارد تا دم بکشد زیرا رایحه‌های آن به سختی حل می‌شود. این یک قانون کلی است.

۶- کافی شاپ‌ها از پویاترین بخش‌های صنعت غذایی و صنعت قهوه در دنیا به حساب می‌شوند و هر ساله  تعداد آنها در سراسر جهان ۷ درصد افزایش می‌یابد.

۷- نام "قهوه" ریشه عربی دارد و معنی اصلی آن "دانه شراب" است.
برای آشنایی با تاریخ قهوه می توانید مقاله"تاریخچه قهوه" را مطالعه کنید

۸- حقایق قهوه در رابطه با کافئین:

قهوه حاوی بیش از ۷۰۰ طعم دهنده و سرشار از کافئین است. امروزه قهوه‌های بدون کافئین هم برای کسانی که نمی‌خواهند کافئین مصرف کنند اما نمی‌توانند قهوه را کنار بگذارند هم به صنعت قهوه وارد شده است.

۹- همان گونه که انقلاب مجارستان در سال ۱۸۴۸ میلادی در یک قهوه خانه آغاز شد، انقلاب فرانسه و انقلاب مدنی آمریکا نیز در یک قهوه خانه آغاز شد و این نشان دهنده قدرت صنعت قهوه در طول تاریخ است.

واقعیتهای-قهوه-فروشگاه-اینترنتی-قهوه-اوسکافه-2

۱۰- محصول درختچه قهوه میوه‌ای به رنگ قرمز و خوراکی است که شبیه آلبالو است. این میوه آلبالو شکل اولین محصول در صنعت قهوه است.

۱۱- فرانچسکو ایلی متولد مجارستان مخترع ذخیره سازی در خلا است (بسته بندی بدون هوا) است. این روش بسته بندی و ذخیره سازی که امروزه در صنعت قهوه بسیار رواج پیدا کرده است عطر و طعم قهوه تازه رست داده شد را به خوبی حفظ می‌کند.

۱۲- بر اساس برخی منابع، اعتقاد بر این است که قهوه توسط یک چوپان کشف شده است. این چوپان متوجه شد که بزها پس از خوردن برخی توت‌ها بسیار پرانرژی می‌شوند و این چنین قهوه کشف و صنعت قهوه شکل گرفت.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات در رابطه با تاریخ و تاریخچه قهوه هستید مقاله "با تاریخچه قهوه دومین نوشیدنی‌ پرطرفدار جهان آشنا شوید" را مطالعه کنید.

۱۳- سر آغاز قهوه فوری به سال ۱۹۳۰میلادی باز می‌گردد، در آن زمان به دلیل اهمیت صنعت قهوه، دولت برزیل از شرکت نستله درخواست کرده بود که با استفاده ازفناوری‌های موجود خود، قهوه‌های تولید شده مازاد را برای مدت زمان بیشتری حفظ نمایند بدون آنکه از کیفیت آنها کاسته شود. 
قهوه فوری همان دان قهوه است، با این تفاوت که آب آن استخراج شده است. به این شکل، اولین قهوه فوری در جهان تولید شد.

۱۴- یکی از حقایق جالب قهوه در یونان و ترکیه این است که طبق سنت، همیشه بزرگترین فرد حاضر در جمع اولین قهوه را می‌نوشد.

۱۵- حقایق مختلفی در مورد آسیاب قهوه وجود دارد اما یکی از معتبرترین حقایق این است که آسیاب قهوه توسط یک قفل ساز انگلیسی اختراع شد. همچنین اولین دستگاه قهوه ساز نیز توسط یک فرانسوی طراحی شد، اما تولید گسترده آن در ایتالیا آغاز شد.

۱۶- این حقیقت شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در سال ۱۷۸۵ میلادی، یک انقلاب قهوه در پروس آغاز شد، زیرا طبق قوانین موجود فقط اشراف، کشیش‌ها و افسران عالی رتبه می‌توانستند قهوه مصرف کنند.

واقعیتهای-قهوه-فروشگاه-اینترنتی-قهوه-اوسکافه-3

۱۷- ابتکاری جالب در دهه هشتاد میلادی در خصوص جشن قهوه و فرهنگ قهوه در کشور ژاپن آغاز شد. از سال ۲۰۰۹ میلادی روز جهانی قهوه رسماً وارد تقویم شد و در تاریخ ۲۹ سپتامبر هر سال جشنی به این مناسبت برگزار می‌شود.

۱۸- برخی از حقایق در مورد عادت نوشیدن قهوه در جهان عبارت است از:

ایتالیایی‌ها اسپرسو را با شکر، آلمانی‌ها و سوئیسی‌ها قهوه را با شکلات داغ مخلوط می کنند، مکزیکی‌ها روی قهوه دارچین می‌ریزند، بلژیکی‌ها قطعات شکلات را درون قهوه قرار می دهند. مراکشی‌ها قهوه را با فلفل می‌نوشند، در حالی که در خاورمیانه، مردم محلی این نوشیدنی سیاه را با هل و سایر ادویه جات میل می‌کنند. اتریشی‌ها خامه فرم گرفته را به همراه قهوه ترجیح می‌دهند. مصری‌ها یک قهوه شفاف و قوی می‌نوشند و شیر و شکر برای آن‌ها غیر قابل تصور است.

۱۹- یکی از حقایق قهوه به افراد شاغل در این صنعت اشاره دارد.

تقریباً ۲۵ میلیون نفر از افراد شاغل در صنعت قهوه در سراسر جهان به کشت قهوه مشغول هستند و از این طریق امرار معاش می‌کنند. همچنین نستله متعهد شده است که راه حلی برای اطمینان از آینده رشد قهوه و مهمتر از همه، توسعه پایدار این صنعت پیدا کند.

۲۰- برای تهیه ساده قهوه فوری، ما فقط باید دانه‌های قهوه را در یک فنجان ریخته و سپس مقداری آب گرم یا شیر به آن اضافه کنیم.

۲۱- آیا می‌دانستید یکی از حقایق قهوه این است که قبایل شرق آفریقا قبل از اینکه مردم با نحوه دم کردن قهوه آشنا شوند، دانه‌ی قهوه را با چربی حیوانی مخلوط کرده و آن را به عنوان غذا مصرف می‌کردند.

واقعیتهای-قهوه-فروشگاه-اینترنتی-قهوه-اوسکافه-4

۲۲- موثرترین زمان مصرف قهوه بین ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح است.

۲۳- آیا می‌دانستید که یکی از حقایق قهوه در رابطه با مقابله این نوشیدنی با بیماری‌های روحی است؟

 مطالعات نشان داده است که نوشیدن قهوه ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را کاهش دهد.

۲۴- حقایق قهوه در رابطه با کشنده بودن این نوشیدنی:

 تخمین زده می‌شود استفاده از ۸۰ تا ۱۰۰ فنجان قهوه در روز برای یک فرد بزرگسال، می‌تواند کشنده باشد.

۲۵- گرانترین قهوه جهان قهوه عاج سیاه است. قیمت هر کیلوگرم این قهوه می‌تواند به ۱۱۰۰ دلار برسد. این قهوه از گیلاس‌های قهوه نیمه هضم شده که توسط فیلهای تایلندی خورده و دفع می‌شوند، تولید می شود. البته این قهوه سهم خیلی ناچیزی از حجم قهوه این صنعت را دارد.

۲۶- یکی از حقایق بسیار جالب و شگفت انگیز در رابطه با قهوه استفاده از آن به عنوان سوخت است. دانشمندان با موفقیت قهوه آسیاب شده را به بیودیزل تبدیل کرده‌اند، بنابراین یک روز ممکن است قهوه سوخت ماشین شما را فراهم کند.

۲۷- بوته‌های درخت قهوه ۶۰ تا ۷۰ سال عمر می‌کنند.

۲۸- واقعا این حقیقت دارد که قهوه می‌تواند خطر مرگ ناشی از بیماری‌ها را تا ۱۰٪ کاهش دهد. همچنین ارتباط بالایی با کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند سرطان، دیابت نوع ۲ و بیماری پارکینسون دارد.

در رابطه با خواص قهوه در مقاله "دوازده خاصیت از خواص ویژه و شگفت انگیز قهوه" به طور مفصل صحبت کرده‌ایم.

۲۹- شاید این حقیقت خیلی دور از انتظار باشد، اما اگر خامه را به قهوه اضافه کنید، قهوه به طور میانگین۲۰٪ بیشتر گرم می‌ماند.

۳۰- یکی از حقایق جالب در مورد قهوه این است که قهوه دکاف کاملاً فاقد کافئین است. روند کافئین زدایی آن معمولاً، ۹۴ تا ۹۸ درصد کافئین آن را از بین می‌برد.

 

واقعیتهای-قهوه-فروشگاه-اینترنتی-قهوه-اوسکافه-5

۳۱- این حقیقت دارد که قهوه می‌تواند به شما در چربی سوزی کمک کند. همچنین مطالعات ثابت کرده است که کافئین می‌تواند متابولیسم بدن را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد. لازم به ذکر است که بدانید هر چه تاثیر قهوه و کافئین بر لاغری بیشتر تایید شود، بر اهمیت صنعت قهوه هم افزوده می‌شود.

۳۲- یکی از حقایق خیلی جذاب در مورد قهوه این است که: نوشیدن قهوه در طول تاریخ چندین بار و به دلایل مختلف غیرقانونی اعلام شده است. برای مثال در مکه در سال ۱۵۱۱ میلادی و در آلمان در سال ۱۶۷۷ میلادی نوشیدن قهوه غیرقانونی اعلام شد.


نظر شما
نظرات کاربران
مشاغل ارومیه :

سلام ممنون از مطالب جالبتون.


فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه