آیا قهوه می تواند در چربی سوزی به شما کمک کند؟

قهوه حاوی کافئین است، کافئین امروزه در اکثر مکمل‌های چربی سوز تجاری موجود است. علاوه بر این، یکی از معدود موادی است که چربی‌ها را از بافت‌های چربی شما جمع نموده و متابولیسم را افزایش می دهد.

قهوه-لاغری-چربی-سوزی-فروشگاه-اینترنتی-قهوه-اوسکافه-1

اما آیا واقعاً قهوه به کاهش وزن شما کمک می کند؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله کلیه شواهدی که در خصوص تاثیرقهوه بر لاغری را برایتان مطرح نمائیم.

قهوه حاوی مواد محرک است، بسیاری از مواد بیولوژیکی فعال موجود در دانه‌های قهوه به نوشیدنی نهایی راه پیدا می کنند.

 

چندین مورد از این مواد بیولوژیکی که می توانند بر متابولیسم تأثیر بگذارند:

- کافئین: محرک اصلی در قهوه است.

- تئوبرومین: محرک اصلی در کاکائو است که در مقادیر کمتری در قهوه یافت می شود.

- تئوفیلین: محرک دیگری که هم در کاکائو و هم در قهوه یافت می شود، و از آن برای درمان آسم استفاده می شود.

- اسید کلروژنیک: یکی از اصلی‌ترین ترکیبات فعال بیولوژیکی در قهوه است. که ممکن است به کاهش جذب کربوهیدرات کمک کند.

- کافئین: مهمترین آنها کافئین است که بسیار قوی است و کاملاً مورد مطالعه قرار گرفته است. کافئین با جلوگیری از انتقال دهنده عصبی مهاری به نام آدنوزین کار می کند.

کافئین با مسدود کردن آدنوزین باعث افزایش شلیک سلول‌های عصبی و ترشح کننده‌های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین می شود. این به نوبه خود باعث می شود که احساس انرژی و بیداری بیشتری داشته باشید. از این طریق، قهوه به شما کمک می کند تا فعال باشید در غیر این صورت احساس خستگی می کنید. در حقیقت، ممکن است عملکرد ورزشی را به طور متوسط ۱۱-۱۲٪ بهبود بخشد.

به طور خلاصه: قهوه حاوی تعدادی محرک، از همه مهمتر کافئین است. کافئین نه تنها میزان متابولیسم شما را افزایش می دهد، بلکه هوشیاری شما را بیشتر می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مقاله فواید قهوه برای سلامتی را مطالعه نمائید.

قهوه می تواند به تحریک چربی از بافت چربی کمک کند:

کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند، کافئین سیگنال‌های مستقیم را به سلول‌های چربی ارسال می کند و به آنها می گوید چربی را تجزیه کنید.

این کار را با افزایش سطح هورمون اپی نفرین در خون انجام می دهد.

اپی نفرین، همچنین به عنوان آدرنالین شناخته می شود، از طریق خون به بافت‌های چربی منتقل می شود و به آنها سیگنال می دهد تا چربی‌ها را تجزیه کرده و در خون آزاد کنند. مسلماً آزاد سازی اسیدهای چرب در خون به کاهش چربی کمک نمی کند مگر اینکه کالری بیشتری از میزان مصرف خود از طریق رژیم غذایی بسوزانید. این شرایط به عنوان تعادل منفی انرژی شناخته می شود.

با کم خوردن یا ورزش بیشتر می توانید به تعادل انرژی منفی برسید. استراتژی مکمل دیگر، مصرف مکمل‌های چربی سوز مانند کافئین است.

کافئین همچنین می تواند متابولیسم شما را تسریع کند ، همانطور که در قسمت قبلی بیان شد.

خلاصه: کافئین با افزایش سطح اپی نفرین (آدرنالین) در خون باعث آزاد شدن اسیدهای چرب از بافت چربی می شود.

قهوه-لاغری-چربی-سوزی-فروشگاه-اینترنتی-قهوه-اوسکافه-2

قهوه می تواند میزان متابولیسم شما را افزایش دهد:

به سرعت کالری سوزی در حالت استراحت میزان متابولیسم استراحت  گفته می شود(RMR). هرچه میزان متابولیسم شما بیشتر باشد، کاهش وزن آسانتر خواهد بود و می توانید بدون افزایش وزن غذا بخورید. مطالعات نشان می دهد که کافئین می تواند رمر را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد.

جالب اینجاست که بیشترین میزان متابولیسم در اثر افزایش چربی سوزی ایجاد می شود. متأسفانه، این تأثیر در کسانی که چاق هستند، کمتر دیده می شود.

یک مطالعه نشان داد که کافئین در افراد لاغر چربی سوزی را تا ۲۹٪ افزایش می دهد، در حالی که این افزایش فقط در افراد چاق حدود ۱۰٪ بود.

همچنین به نظر می رسد این اثر با افزایش سن کاهش می یابد و در افراد جوان بیشتر است

خلاصه: کافئین میزان متابولیسم در حالت استراحت را افزایش می دهد، به این معنی که تعداد کالری هایی را که در حالت استراحت می سوزانید افزایش می دهد.

برای خرید انواع قهوه با کیفیت عالی و قیمت مناسب به سایت اوسکافه مراجعه نمائید.

قهوه و کاهش وزن در طولانی مدت

یک نکته مهم وجود دارد: افراد با گذشت زمان است که تاثیرات کافئین را مشاهده می کنند.

در کوتاه مدت، کافئین می تواند میزان متابولیسم را افزایش داده و چربی سوزی را افزایش دهد ولی در کوتاه مدت تاثیر چندانی نخواهد داشت. برخی از افراد نیز بعد از مدتی کوتاه که اثرات مصرف قهوه را دیگر مشاهده  نمی کنند، دیگر مصرف آن متوقف می کنند.

اما حتی اگر قهوه باعث شود که شما کالری بیشتری را در دراز مدت مصرف نکنید، باز هم این احتمال وجود دارد که باعث کاهش اشتها شده و به شما کمک می کند کمتر غذا بخورید.

این سوال که آیا قهوه یا کافئین می تواند در دراز مدت به کاهش وزن کمک کند یا خیر، به شخص بستگی دارد. در این مرحله ، هیچ مدرکی از چنین تأثیرات طولانی مدت وجود ندارد.

خلاصه: افراد ممکن است در برابر اثرات کافئین میزان مقاومت بالای داشته باشند. به همین دلیل، نوشیدن قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین دار ممکن است در طولانی مدت یک استراتژی کاهش وزن بی‌اثر باشد. 
 اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید  مقاله خواص و فواید شگفت انگیز قهوه برای پوست و زیبایی را حتما مطالعه نمائید.


نظر شما
ooscafe-logo