ooscafe-logo
دانستنی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۹

همه آنچه که در رابطه با کرما قهوه اسپرسو نیاز است بدانید

what is Coffee cream - ooscafeدر مقاله‌های منتشر شده از اوسکافه چندین بار از کرما قهوه نام برده شد و شاید برای بسیاری از شما دوستداران قهوه و خرید قهوه در رابطه با کرما سوالاتی پیش آمده باشد. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی کرما بپردازیم و شما را با این جز جدایی ناپذیر قهوه اسپرسو بیشتر آشنا کنیم.

برای آموزش نحوه تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات مقاله "ساده ترین روش‌های تهیه قهوه در خانه" را مطالعه نمایید.

برای آموزش نحوه تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه مقاله "روش تهیه انواع قهوه با دستگاه‌های قهوه ساز خانگی" را مطالعه نمایید.

کرما هنگام استخراج و عصاره‌گیری قهوه اسپرسو تشکیل می‌شود. کرما کف و یا خامه‌ی خوش عطر و طعم قهوه‌ای مایل به قرمز است که بر روی سطح یک شات اسپرسو تشکیل می‌شود.

در روش تهیه‌ی قهوه اسپرسو، آب پس از افزایش دما تحت فشار قرار می‌گیرد و سبب می‌شود دی اکسید کربن بیشتری در خود حل کند، این گاز در دانه‌های قهوه وجود دارد و هنگام تهیه قهوه ایجاد می‌شود.

هنگامی که قهوه دم می‌کشد و در مسیر رسیدن به فنجان، به فشار اتمسفر طبیعی باز می‌گردد نمی‌تواند همه‌ی میزان گاز را در خود نگه دارد بنابراین به صورت حباب‌های ریز بیشماری از محلول خارج می‌شود. سپس این حباب‌ها در قهوه گیر می‌کنند و به صورت کف پایدار در سطح ظاهر می‌شوند. این کف ایجاد شده در سطح قهوه همان کرما است.

حضور شدید کرما در یک شات اسپرسو نشان دهنده یک قهوه اسپرسوی با کیفیت و خوب و یک باریستا (سازنده قهوه) ماهر و حرفه‌ای است.

از آنجا که برای تشکیل کرما نیاز به فشار بالایی در هنگام استخراج می‌باشد، قهوه سازهای دستی از جمله موکاپات قادر به تولید کرما نخواهند بود و فقط از طریق دستگاه‌های اسپرسو ساز می‌توان فشار مورد نیاز جهت تولید کف را ایجاد و کرما را تهیه کرد.

زمان استخراج عصاره‌ی قهوه از یک دستگاه اسپرسو ساز با کیفیت بین ۱۵ تا ۳۰ ثانیه است، هرچند ممکن است این زمان در هر دستگاه متفاوت باشد.

کرما ایده آل چیست؟

Coffee cream Ideal - ooscafeچند ویژگی وجود دارد که تعیین می‌کند آیا یک کرما کیفیت لازم را دارد یا نه. این موارد عبارتند از:

۱.  یک کرما باید تعادل رنگ مناسبی داشته باشد

 کرما قهوه اسپرسو باید یک رنگ قرمز و یا طلایی قرمز باشد. درضمن کرما باید صاف باشد. کرما از هزاران حباب ریز تشکیل شده است و یک سطح مخملی دارد. باید دقت شود که در کرما خوب جایی برای حباب‌های بزرگ وجود ندارد.

۲ . کرما خوب قدرت پایداری بالایی دارد

در حالت ایده آل، کرما حدود دو دقیقه قبل از ناپدید شدن در اسپرسو باقی می‌ماند. کرمایی که در کمتر از یک دقیقه از بین برود کیفیت لازم را ندارد.

۳ . کرما ایده آل خیلی ضخیم و یا خیلی نازک نیست

کرما مناسب حدود ۰.۱ از حجم اسپرسو را به خود اختصاص می‌دهد.

توجه به این نکته ضروری است كه استفاده از قهوه‌های با کیفیت تضمین کننده ایجاد کرمای خوب نمی‌باشد و تشکیل کرما ارتباطی به کیفیت قهوه ندارد.

چه چیزی در کرما تأثیر گذار است؟

Coffee cream 3 - ooscafeعوامل مختلفی وجود دارد که بر رنگ، ضخامت و ظاهر کلی کرما تأثیر می‌گذارد. برخی از این موارد عبارت است از: درجه حرارت آب جوشانده شده، آسیاب قهوه، نوع عربیکا و روبوستا قهوه، مدت زمانی که از رست قهوه می‌گذرد، مدت زمان تهیه قهوه و گونه‌ی دانه‌های قهوه استفاده شده.

برای آشنایی با انواع قهوه عربیکا و روبوستا مقاله "معرفی قهوه عربیکا و قهوه روبوستا" را مطالعه فرمایید.

برای آشنایی با انواع رست قهوه مقاله "رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه" را مطالعه فرمایید.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات در رابطه با آسیاب قهوه هستید مقاله "نحوه آسیاب برای انواع روش‌های تهیه قهوه" را از دست ندهید.

آیا کرما به معنای اسپرسو خوب است؟

پاسخ این سوال خیر است. به عنوان مصرف کننده قهوه، نیازی به نگرانی در مورد کرما نیست. ممکن است یک اسپرسو که دارای مزه عالی است دارای کمی کرما باشد و یا برعکس یک لایه بزرگ کرما ممکن است یک اسپرسو بد را پنهان کند.

برای آشنایی با انواع نوشیدنی بر پایه‌ی اسپرسو مقاله "تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه‌ی قهوه اسپرسو" را مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط:

روش‌ تهیه انواع قهوه با دستگاه‌های قهوه ساز خانگی

روش‌ تهیه انواع قهوه با دستگاه‌های قهوه ساز خانگی

تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه قهوه اسپرسو از جمله کاپوچینو، لاته، آمریکانو و ...

تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه قهوه اسپرسو از جمله کاپوچینو، لاته، آمریکانو و ...

برای تهیه انواع روش‌های قهوه آن را چگونه آسیاب کنیم؟

برای تهیه انواع روش‌های قهوه آن را چگونه آسیاب کنیم؟

۱۲ دلیل (خواص) شگفت انگیز برای خرید و مصرف روزانه قهوه

۱۲ دلیل (خواص) شگفت انگیز برای خرید و مصرف روزانه قهوه