ooscafe-logo
دانستنی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۱۴

آداب و فرهنگ سرو قهوه در کشورهای مختلف

ویتنام "اگ کافی Egg coffee"

Egg Coffee - ooscafe

قهوه در ویتنام، مثل بسیاری از دیگر نقاط دنیا، بهانه‌ی معاشرت و گفتگو است. از نوشیدنی‌های معروف ویتنامی‌ها اگ کافی Egg coffee می باشد که این قهوه حاوی شیر غلیظ شده، سفیده تخم‌مرغ، شکر و قهوه داغ است.

فنلاند "لپلند کافی Lapland coffee"

Lapland coffee - ooscafe

یکی از متفاوت‌ترین روش‌های مصرف قهوه را در کشور فنلاند مشاهده خواهید کرد. مردم این کشور یک تکه کوچک از پنیر محلی را درون فنجان قهوه خود میاندازند و سپس قهوه دم‌کشیده را روی آن می‌ریزند و میل می‌کنند. نام این قهوه عجیب لپلند کافی است.

ایتالیا  "اسپرسو Espresso"

Espresso with lemon - ooscafe

ایتالیایی‌ها به خاطر فرهنگ قهوه خود در جهان شناخته شده و معروف هستند. آنها دوست دارند قهوه را در آرامش بنوشند. بیشتر کافه‌های این کشور هرگز قهوه را در فنجان‌های کاغذی سرو نمی‌کنند. ایتالیایی ها همچنین نسبت به شیر در قهوه احساس خوبی دارند.

نوشیدنی‌هایی مانند کاپوچینو و لاته که در این کشور بسیار محبوب است را معمولا بعد از نهار سرو نمی‌کنند و این‌ نوشیدنی‌ها مخصوص صبحانه هستند. 

اگر در رابطه با روش تهیه قهوه اسپرسو، کاپوچینو و لاته برای شما سوالی ایجاد شده است پیشنهاد می‌شود مقاله "روش تهیه انواع قهوه با دستگاه‌های قهوه ساز خانگی" را مطالعه کنید.

از دیگر فرهنگ‌های قهوه در ایتالیا مربوط به قهوه کلاسیک است. مردم این کشور قهوه کلاسیک را به همراه یک برش نازک از لیموترش سرو می‌کنند. برای این کار لیموترش باید با کمک قاشق در ته یا روی دیواره فنجان فشار داده شود تا طعم و عطر خود را به اسپرسو بدهد.

ایتالیایی‌ها معمولا قهوه را در کافی شاپ و به صورت سرپایی در قسمت بار می‌نوشند و اگر در کافه می‌نشینند مدت زیادی را صرف نوشیدن قهوه نمی‌کنند. در ایتالیا مرسوم است که اگر شخصی تمایل دارد مدت بیشتری در کافه بنشیند، مبلغی را اضافه پرداخت می‌کند.

اغلب ایتالیایی‌ها قهوه کلاسیک را به صورت تلخ و بدون شکر می‌نوشند. اگر چه تعداد زیادی از ایتالیایی‌ها قهوه را با شکر هم می‌خورند اما طرز تهیه قهوه ایتالیایی معمولا بدون شکر است.

آرژانتین  "لاگریما Lagrima"

Lagrima Coffee - ooscafe

نحوه‌ی سرو قهوه در آرژانتین کمی متفاوت است. در این کشور کف شیر به چند قطره قهوه تلخ و غلیظ اضافه می‌شود. درست‌تر این است که بگوییم این نوشیدنی یک فنجان شیر با کمی قهوه است نه قهوه با شیر. نام این قهوه در آرژانتین لاگریما است.

شبیه‌ترین نوشیدنی به قهوه‌ای که در آرژانتین مورد استقبال مردم است لاته ماکیاتو است.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات در رابطه با انواع قهوه هستید مقاله "تفاوت قهوه اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک" و "تفاوت انواع نوشیدنی بر پایه‌ی قهوه اسپرسو" را مطالعه نمایید.

اسپانیا "بون بون کافی Bonbon coffee"

Bonbon coffee - ooscafe

در اسپانیا قهوه اسپرسو را به همراه شیر غلیظ شده ترکیب می‌کنند و میل می‌کنند و به آن بون بون کافی می‌گویند.

این نوع نوشیدنی شباهت بسیاری به کاپوچینو و لته دارد با این تفاوت که تنها از دو لایه‌ی شیر غلیظ شده و قهوه اسپرسو استفاده می‌شود.

مراکش "اسپایسد کافی Spiced coffee"

Spiced coffee - ooscafe

در کشور مراکش ادویه‌هایی همچون دانه کنجد، فلفل سیاه و جوز هندی را همراه با دانه‌های معمولی قهوه‌ی سیاه آسیاب می‌کنند، سپس آن را همانند قهوه دم می‌کنند. شاید این ادویه‌ها عجیب به نظر برسند اما طعم تند، قوی و جدیدی در قهوه بوجود می‌آورند. نام این قهوه‌ی ترکیبی با ادویه اسپایسد کافی است.

هنگ کنگ "قهوه با چای Coffee with tea"

Coffee and Tea - ooscafe

یکی از نوشیدنی‌های مورد توجه مردم کشورهای شرق آسیا و هنگ کنگ چای‌ است. علاقه مردم هنگ کنگ به چای سبب شده است که آن‌ها نوشیدنی از ترکیب چای سیاه، فلفل، شیر غلیظ شده و دو شات قهوه تلخ تهیه کنند. این قهوه دارای طعم تند و عجیبی است که شاید برای افراد دیگر خوشایند نباشد.

یونان  "فراپه Frappe"

Frappe - ooscafe

شاید در میان انواع قهوه‌ی کشورهای مختلف فراپه از همه معروف‌تر باشد و شما آن را در کافه‌های ایران مشاهده کرده باشید.

فراپه یک نوشیدنی با قهوه است که مخوص کشور یونانی است. این قهوه از دو قاشق غذاخوری قهوه فوری، شکر و آب تشکیل شده است.

 قهوه، بستنی، شیر غلیظ‌شده و آبمیوه برای طعم دادن فراپه استفاده می‌شود.

آلمان "فاریشر Pharisaer"

Pharisaer - ooscafe

جالب‌ترین داستان در بین نوشیدنی‌های بر پایه‌ی قهوه مربوط به فاریشر آلمان است.

داستان این نوشیدنی از این قرار است که اولین بار از این نوشیدنی برای مخفی کردن الکل استفاده شد و پس از آن به عنوان یک سبک قهوه مورد استقبال قرار گرفت. فاریشر از مقداری عرق نیشکر و قهوه تهیه می‌شود و در انتها با یک لایه بزرگ از خامه فرم‌گرفته شده پوشانده می‌شود.

سنگال "کافی توبا Café Touba"

Café Touba - ooscafe

در کشور ما ایران و در بسیاری از کافه‌ها مرسوم است که به کاپوچینو، لاته و سایر قهوه‌ها مقداری دارچین اضافه می‌کنند. این کار سبب می‌شود قهوه دارای عطر و طعم دلپذیرتری شود. اما هستند افرادی که از عطر و طعم دارچین آزرده می شوند و این نوع قهوه باب میل آن‌ها نیست.

همانطور که در بالا اشاره شد در برخی از کشورها خصوصا کشورهای آفریقایی مانند مراکش که ذائقه مردم آن‌ها به غذاهای تند عادت دارد به قهوه فلفل اضافه می‌کنند. کافی توبا نیز که قهوه‌ای باب میل مردم سنگال است از قهوه و فلفل تشکیل شده است. برای تهیه‌ی کافی توبا هنگام آسیاب کردن دانه‌های قهوه، فلفل گینه‌ای به آن اضافه می‌کنند. سپس این مخلوط را همانند قهوه معمولی تهیه و سرو می‌کنند

 ترکیه " قهوه با سیر و عسل"

turkish coffee - ooscafe

تاسیس اولین قهوه خانه های دنیا به قرن ۱۶ در ترکیه بر می‌گردد جایی که بسیاری از مردها دور هم جمع می‌شدند و درباره‌ی مسائل سیاسی و موضوعات مختلف صحبت می‌کردند. در ترکیه از دیرباز مرسوم بوده است که قهوه را به همراه سیر و عسل دم کنند. به این سبک از قهوه که در کشور ترکیه مرسوم است اولد مور می‌گویند.

آداب نوشیدن قهوه ترک

معمولا قهوه ترك را خیلی آرام و در قهوه جوش های کوچک که عموماً مسی و برنجی هستند تهیه می‌کنند و در كنار آن یك لیوان آب سرد سرو می‌کنند. لازم به ذکر است که، آب را پیش از قهوه می‌نوشند تا دهان تازه باشد و طعم قهوه بهتر درك شود. نکته جالب توجه در فرهنگ ترکیه این موضوع است که برخی از افراد، پیش از خوردن قهوه (به ویژه بعد از غذا) یك لیوان عرق نعنا می‌نوشند.

اگر مایل هستید در رابطه با روش تهیه قهوه ترک بیشتر بدانید مقاله "طرز تهیه آسان قهوه در منزل" را مطالعه کنید.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که از چه قهوه‌ای برای فال قهوه استفاده می‌کنند؟ برای پاسخ به این سوال به ادامه مقاله توجه کنید.

طرز تهیه قهوه ترک با سایر انواع قهوه از جمله فرانسه و اسپرسو متفاوت است، برای تهیه قهوه ترک پودر قهوه را با صورت مستقیم با آب ترکیب می‌کنند و قهوه از هیچ فیلتری عبور نمی‌کند پس در نتیجه پودر قهوه در قهوه آماده شده مشهود است و در ته فنجان ته‌نشین می‌شود. به همین دلیل برای فال قهوه از این سبک قهوه استفاده می‌شود و افرادی که اقدام به این کار می‌کنند براساس اشکالی که از ته‌نشینی قهوه در فنجان ایجاد می‌شود فال را می‌گیرند.

جامائیکا "قهوه با پرتقال Coffee with orange"

Coffee with orange - ooscafe

قهوه‌ای که در کشور جامائیکا بیشتر مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد بسیار به قهوه‌ی فاریشر آلمان شباهت دارد و تنها تفاوت‌های جزئی با یکدیگر دارند. در جامائیکا درون قهوه مقداری عرق نیشکر می‌ریزند و در کنار آن هم یک برش پرتقال تازه قرار می‌دهند.

ایرلند "آیریش کافی Irish coffee"

Irish coffee - ooscafe

معروف‌ترین قهوه‌ی ایرلند Irish coffee می‌باشد. این قهوه ترکیبی از قهوه فرانسه، نوشیدنی‌ الکلی و کف شیر می‌باشد.

تاریخچه‌ی این نوشیدنی مانند قهوه امریکانو به سربازان آمریکایی و دهه‌ی ۱۹۴۰ میلادی بازمی‌گردد. در این دهه گروهی از سربازان آمریکایی به شهر Limerick ایرلند رسیدند و خواستار یک نوشیدنی بودند که آنها را تحریک کند، روحیه‌ی جنگجویی آنها را افزایش دهد و آنها را در برابر هوای بارانی منطقه گرم نگه دارد. به همین سبب این نوشیدنی برای اولین بار تهیه شد و توسط سربازان آمریکایی مصرف شد. پس از آن طرز تهیه‌ی این نوشیدنی که مورد استقبال سربازان آمریکایی قرار گرفته بود گسترش یافت.

برزیل " Cafezinho"

Cafezinho - ooscafe

نام برزیل و قهوه همیشه در کنار یکدیگر بوده است و یکی از کشورهای بزرگ تولیدکننده قهوه در جهان که بسیار شناخته شده است برزیل است. از آنجا که برزیل یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قهوه در جهان است روش‌های آماده‌ سازی متفاوتی برای قهوه دارد و معمولا برزیلی‌ها قهوه‌ی معمولی نمی‌نوشند.

یکی از این روش‌های تهیه قهوه در برزیل cafezinho  است. cafezinho در زبان پرتغالی به معنای قهوه کوچک سیاه و سفید است. این نوشیدنی قهوه‌ای بسیار شیرین و قوی است که در فنجان‌های کوچک سرو می‌شود. مردم برزیل cafezinho   را بسیار دوست دارند به طوری که در بیشتر اوقات این نوع قهوه را مصرف می کنند. این قهوه بسیار شبیه به اسپرسو است. 

قهوه در اتیوپی

celebration coffee in ethiopia - ooscafe

آیا می‌دانید قهوه نخستین بار در کجا کشف شد؟

قهوه نخستین بار در اتیوپی کشف و به دنیا معرفی شد. اتیوپی که زادگاه قهوه در دنیا است بر خلاف بیشتر کشورها فرهنگ منحصر بفرد خود را در مورد قهوه حفظ کرده است و حتی مراسم‌ها و جشن‌هایی که بر اساس قهوه برپا می‌شود همچنان در این کشور پابرجا است.

اگر اطلاع از تاریخچه قهوه برای ما جذاب است تیم اوسکافه مطالعه مقاله "تاریخچه قهوه، دومین نوشیدنی پرطرفدار جهان" را به شما پیشنهاد می‌کند.

 یکی از مراسم‌های این کشور جشن مشهور جشن قهوه است که بوسیله‌ی بانوان انجام می‌شود و هنوز جزئی از زندگی روزمره مردم اتیوپی است. جزئیات تهیه قهوه در این مراسم بسیار زیاد است‌، اما تقریبا به شیوه‌ای که در زیر بیان می‌کنیم تهیه می‌شود:

اولین کار در این مراسم رست قهوه به سبک سنتی است. برای این کار بوته‌ی گیاه کندر را دود می‌کنند و دانه‌های سبز قهوه را روی یک منقل کباب می‌کنند تا عملیات رست صورت گیرد.

دومین کار در این مراسم آسیاب قهوه به شکل سنتی است. برای اینکار از دستگاه آسیاب استفاده نمی‌شود بلکه دانه‌های قهوه‌ی کباب شده را بوسیله‌ی یک هاون آسیاب می‌کنند.

در مرحله سوم دانه‌ها را به همراه آب در ظرفی به نام jebena که از خاک رس ساخته شده است، گردن بلندی دارد و ته آن به صورت گرد است می‌ریزند تا محلول حاصل به جوش بیاید.

در مرحله چهارم زمانی که قهوه آماده سرو شد وسیله‌ی دیگری را به عنوان صافی (که معمولا از موی اسب، لباس و چیزی شبیه به آنها استفاده می‌شود) بر روی دهانه‌ی کوزه قرار می‌دهند.

مرحله آخر زمان سرو قهوه است، برای اینکار قهوه خالص به دست آمده را درون فنجان‌ها می‌ریزند و برای مزه بهتر به آن شکر و یا حتی گاهی نمک یا کره اضافه می‌کنند.

تیم اوسکافه تمام سعی خود را داشت تا در این مقاله به برخی از مهم ترین و جذاب ترین آداب و رسوم سرو قهوه در جهان اشاره کند، امید است که مورد توجه شما مخاطبان قرار گرفته باشد.

مقالات مرتبط:

با تاریخچه قهوه دومین نوشیدنی‌ پرطرفدار جهان آشنا شوید

با تاریخچه قهوه دومین نوشیدنی‌ پرطرفدار جهان آشنا شوید

رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه

رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه

بهترین روش برای نحوه نگه داری قهوه در منزل

بهترین روش برای نحوه نگه داری قهوه در منزل

با قهوه استارباکس بیشتر آشنا شوید

با قهوه استارباکس بیشتر آشنا شوید