تفاوت طعم‌های قهوه کشورهای مختلف

Coffee in the world 2 - ooscafeیکی از نوشیدنی‌هایی که امروزه بسیار در سطح جهان و به خصوص در کشور ما رواج یافته و محبوبیت فراوانی پیدا کرده است قهوه است. قهوه به دلیل طعم، عطر و خواص ویژه‌ای که دارد

اوسکافه به بررسی برخی از مهم‌ترین خواص قهوه پرداخته است. برای آگاهی از خواص ویژه این نوشیدنی اعجاب انگیز مقاله " ۱۲ دلیل شگفت انگیز قهوه" را مطالعه کنید  به دومین نوشیدنی جهان تبدیل شده است و در بین نسل جوان بسیار پرطرفدار است.

عطر، طعم و ویژگی‌هایی از جمله کافئین و اسیدیته که در مقاله "معرفی قهوه عربیکا و روبوستا" به آن‌ها اشاره شد بر اساس نوع منطقه کشت قهوه بسیار متفاوت است. همین تفاوت سبب شده است که دوستداران قهوه برای خرید قهوه گاهی دچار مشکل شوند. قهوه به شدت تحت تأثیر کشور مبداء دانه قهوه است و هر نوع قهوه دارای ویژگی های منحصر به فردی است.

یکی از دلایلی که برخی افراد نسبت به قهوه احساس خوشایندی ندارند این موضوع است که این افراد اولین بار که قهوه‌ نوشیده‌اند قهوه‌ای را انتخاب کرده‌اند که برای ذائقه‌ی آن‌ها مناسب نبوده و شاید اگر قهوه‌ی مناسب با ذائقه خود انتخاب می‌کردند به قهوه بسیار علاقه‌مند می‌شدند.

با توجه به موارد اشاره شد اطلاع از خصوصیات و ویژگی‌های قهوه‌ی مناطق مختلف می‌تواند کمک قابل توجه‌ای در انتخاب قهوه  به شما کند.

دانه‌های قهوه در هر منطقه دارای مشخصات و طعم ویژه خود هستند که توسط دوستداران قهوه قابل تشخیص است. به عنوان مثال ، قهوه‌های کنیایی دلپذیر و میوه‌ای هستند و قهوه‌های آمریکای مرکزی به سمت روشن تمایل دارند و سرشار از عطر و طعم هستند.

یکی دیگر از مزایای اطلاع از خصوصیات و ویژگی‌های قهوه‌ی مناطق مختلف می‌تواند این موضوع باشد که با داشتن اطلاعاتی از جمله زمان برداشت محصول، از بهترین فصول برای خرید قهوه مناطق مختلف آگاه می‌شویم و می‌توانیم از محصولی با کیفیت لذت ببریم.

اول از همه ، سه نوع اصلی دانه قهوه وجود دارد. نام این دانه‌های قهوه Robusta ، Liberica و Arabica است. همچنین انواع فرعی این دانه‌ها هم وجود دارد. اما این‌ موارد از انواع اصلی دانه‌ها هستند.

هر یک از این دانه‌ها هنگام پردازش و برداشت ، طعم‌های مختلفی به خود می‌گیرند و اولین تفاوتی که قبل از محل کشت قهوه در نمونه‌های مختلف قهوه وجود دارد مربوط به نوع دانه می‌باشد.

لیبریکا

Liberica Coffee -ooscafeقهوه لیبریکا یک نوع قهوه بسیار کم مصرف در مقایسه با عربیکا و روبوستا است که طرفداران زیادی در سطح دنیا ندارد و بیشتر به ورت بومی در مناطقی که کشت می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل اهمیت کم و طرفداران اندکی که این نوع قهوه در جهان دارد شما این قهوه را در قفسه‌های فروشگاه‌ها مشاهده نمی‌کنید.

قهوه لیبریکا که گیاهی خود رو می‌باشد بومی مناطق مرکزی و غربی آفریقا است. در حدود سال ۱۸۷۵ مزارع قهوه‌ی برخی کشورهای آسیایی از جمله اندونزی و فیلیپین دچار نوعی آفت شد که از آن به نام زنگار قهوه یاد می‌شود. به دلیل این آفت تمامی مزارع قهوه‌ی عربیکا این کشورها از بین رفت و برای جایگزینی از گیاه لیبرکا استفاده شد.

نخستین بار گیاه لیبرکا توسط آلمانی‌ها وارد منطقه‌ی جاوه اندونزی شد و به این صورت قهوه‌ی لیبرکا به آسیا راه یافت و کشت این محصول به صورت گسترده در کشورهای آسیایی رواج پیدا کرد.

میزان کشت دانه‌های قهوه‌ی لیبرکا در حدود دو تا سه درصد کل تولید قهوه در جهان است و با وجود اینکه خواستگاه این قهوه آفریقا است تنها در برخی از مناطق آسیا و آمریکای جنوبی کشت می‌شود. قهوه‌ی لیبرکا یکی از تولیدات اصلی کشور فیلیپین محسوب می‌شود و پس از رست طعم و رایحه‌ای دودی دارد.

اگر در رابطه با آسیاب قهوه علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر هستید مقاله "رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه" را مطالعه نمایید.

روبوستا

Robusta Coffee -ooscafeپس از این موضوع مجدد در سال ۱۸۹۵ مزارع قهوه‌ی لیبرکا مورد حمله نوعی قارچ انگلی قرار گرفت و مزارع دچار آسیب گسترده شد. در اینجا بود که برای جبران خسارت وارده، استفاده از گونه‌ای از قهوه بسیار مقاوم در برابر آفت و قارچ پیشنهاد شد. در سال ۱۹۰۰ گونه‌ی از قهوه‌ی کانفورا به نام روبوستا که هم بسیار مقاوم بود و هم بسیار پرمحصول وارد منطقه‌ی جاوه اندونزی شد و در سطح وسیع مورد کشت قرار گرفت.

گیاه روبوستا از جوانب مختلفی از جمله منطقه رویش، اندازه گیاه و سایر ویژگی‌ها تفاوت‌های بسیاری با گیاه عربیکا دارد که در مقاله "معرفی قهوه عربیکا و روبوستا" به آن‌ها اشاره شده است.

اگر بخواهیم با یک جمله بارزترین ویژگی قهوه روبوستا را برای شما بیان کنیم باید به کافئین بالای این قهوه در مقابل قهوه‌ی عربیکا اشاره کنیم.

عربیکا

Arabica Coffee -ooscafeاولین، معروف‌ترین و پرطرفدارترین گونه‌ی قهوه در جهان قهوه‌ی عربیکا است. قهوه‌ی عربیکا به دلیل میزان بالای محبوبیتی که در میان دوستداران قهوه دارد حدود ۸۰ دصد از تولید قهوه جهان را به خود اختصاص داده است.

قهوه‌ی عربیکا در  بین سه گونه‌ی قهوه لیبرکا، قهوه روبوستا و قهوه‌ی عربیکا بیشترین قیمت را به خود اختصاص داده است که دلیل این موضوع محبوبیت بالای این قهوه در بین عموم مردم و دوستداران قهوه می‌باشد.

از جمله ویژگی‌های بارز قهوه عربیکا می‌توان به کافئین کمتر نسبت به قهوه‌ی روبوستا، عطر و طعم قوی‌تر اشاره کرد.

به دلیل محبوبیت بالای این قهوه در بین عموم مردم امروزه در بیشتر کافه‌ها و رستوران‌هایی که قهوه سرو می‌شود از قهوه عربیکا استفاده می‌شود.

تاثیرات رست و نحوه تهیه‌ی قهوه بر طعم و سایر ویژگی‌ها

The effects of roasting coffee - ooscafe

در این مقاله و بسیاری از مقاله‌های ارئه شده در سایت‌های تخصصی قهوه به بیان ویژگی‌های دانه‌های قهوه کشورهای مختلف پرداخته می‌شود از جمله طعم، عطر، تلخی، کافئین و ...

اما باید این نکته را در نظر داشت که علاوه بر خاستگاه و کشور تولیدکننده قهوه عوامل بسیار دیگری از جمله درجه رست قهوه، میزان آسیاب قهوه و روش تهیه قهوه نیز بر طعم، عطر، تلخی و میزان کافئین قهوه تاثیرگذار است.

برای مثال همانطور که در مقاله "رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه" اشاره شد دانه‌های قهوه پیش از دم کردن باید براساس میزان درجه‌ی دلخواه رست شوند. در فرایند رست کردن قهوه با حرارت تفت داده می‌شود و عطر و طعم آن از حالت خامی ابتدایی خارج می‌شود. حال اگر فرایند رست کردن تا درجه تیره (Dark) ادامه پیدا کند دانه‌های سبز و خام قهوه به دانه‌هایی تیره و تلخ تبدیل می‌شوند.

اگر دانه‌ای که برای رست کردن انتخاب شده باشد جز دانه‌های قهوه با طعم شیرین و نت‌های شیرین باشد براساس فرایند رست کردن تا درجه‌ی تیره، شیرینی طعم خود را از دست خواهد داد. البته لازم به ذکر است که رد و اثر طعم و رایحه‌ی شیرین در قهوه باقی خواهد ماند اما به میزانی نیست که هر شخصی بتواند آن را تشخیص دهد.

علاوه بر فرایند رست کردن نحوه و روش تهیه قهوه نیز بر طعم، عطر و میزان کافئین تاثیر گذار است.

در حالت کلی سه نوع روش اصلی تهیه قهوه که در مقاله "تفاوت قهوه اسپرسو، قهوه‌ فرانسه و قهوه ترک" به آن اشاره شده است بین عموم مردم شناخته شده‌تر است. در این سه روش به علت تفاوت در روش تهیه قهوه، برخی خصوصیات نوشیدنی به دست آمده با یکدیگر متفاوت است. برای مثال اگر از یک دانه‌ی مشخص دو قهوه یکی با روش فرانسه و دیگری به روش اسپرسو تهیه گردد با وجود استفاده از یک نوع دان، در طعم، میزان کافئین و عطر تفاوت‌هایی وجود دارد. برای مثال قهوه به دست آمده در روش اسپرسو به دلیل استفاده از پودر با درجه آسیاب ریزتر دارای عصاره قوی‌تر، تلخی بیشتر و کافئین بیشتر نسبت به قهوه به دست آمده از روش فرانسه است.

اگر در رابطه با آسیاب قهوه و انواع روش‌های تهیه قهوه می‌خواهید اطلاعات بدست بیاورید مقاله‌های "برای تهیه انواع روش‌های قهوه آن را چگونه آسیاب کنیم؟"، "ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه در خانه" و "روش تهیه قهوه با دستگاه‌های قهوه ساز خانگی" را مطالعه کنید.

پس از معرفی مختصری در رابطه با انواع گونه‌ی قهوه اکنون زمان آن رسیده است به شما را با مشخصات گونه‌های قهوه کشورهای مختلف آشنا کنیم، با اوسکافه همراه باشید.

طعم قهوه کشورهای قاره آفریقا

اتیوپی

Ethiopian Coffee - ooscafe

اتیوپی زادگاه قهوه است و اولین بار قهوه از این کشور به سایر نقاط جهان معرفی شد.

قهوه اتیوپی دارای طعم‌های میوه‌ای مشخصی مانند آناناس، زغال اخته و توت فرنگی است، نت‌های شرابی و انواع میوه‌های خشک شده مانند بلوبری، انگور و کشمش و نت‌های گل مانند برگاموت ، گل رز و یاسمن نیز اغلب در یک فنجان قهوه اتیوپی یافت می‌شود.

از جمله مشخصات قهوه اتیوپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع: عربیکا

اسیدیته: بالا

عطر: قوی

طعم: میوه‌ای و گلی

کافئین:  ۱.۱ درصد تا ۱.۱۵ درصد

تلخی: کم

بادی: سبک و متوسط

این نکته را فراموش نکنید که مشخصات بیان شده، مشخصات کلی برای بیشتر قهوه‌های اتیوپی است.

اگر به کسب اطلاعات در رابطه با تاریخچه قهوه عربیکا علاقه دارید مقاله "تاریخچه قهوه، دومین نوشیدنی پرطرفدار جهان" را مطالعه نمایید.

اگر تصمیم دارید تا برای مصرف خود قهوه‌ی اتیوپی را تهیه کنید کافی است روی عبارت "قهوه‌ی مدیوم رست اتیوپی" کلیک کنید.

کنیا

Kenya Coffee - ooscafe

طعم قهوه‌های کنیا را می‌توان به صورت زیر توصیف کرد:

طعم توت ، علف لیمو ، ترنج ، چای سیاه و گوجه فرنگی. طعم و مزه اغلب قهوه‌های مناطق مختلف کنیا به عنوان لیمو و گریپ فروت توصیف می شود. . همچنین با بو کردن قهوه کنیایی ممکن است یک عطر گوجه فرنگی و عطر سیاه دانه را استشمام نمایید. قهوه‌های کنیا به عنوان قهوه‌های با کیفیت و ویژه شناخته می‌شوند.

قهوه‌های اتیوپی یکی از شبیه‌ترین نوع قهوه به قهوه‌های کنیا است و یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های این دو محصول در قدرت طعم آن‌ها است. قهوه‌های کنیا طعم قوی‌تری دارند و بیشتر در دهان حس می‌شود.

از جمله مشخصات قهوه کنیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع: عربیکا

اسیدیته: بالا

عطر: تازه و گل دار

طعم: میوه ای و شیرین

کافئین: حدود ۱.۳۵ درصد

تلخی: کم

بادی: قوی

لازم به ذکر است نمی‌توان مشخصات ذکر شده را به صورت دقیق به کل محصولات مزارع کنیا نسبت داد زیرا قهوه هم مانند سایر محصولات کشاورزی می‌تواند مزرعه با مزرعه متفاوت باشد.

اگر بعد از مطالعه این قسمت مقاله می‌خواهید قهوه‌ی اسپشیال کنیا را تجربه کنید کافی است روی عبارت "قهوه‌ی کنیا اسپشیالتی" کلیک کنید.

رواندا

Rwanda Coffee - ooscafe

قهوه رواندا مانند کنیا از جمله قهوه‌های اسپشیالتی است که دارای کیفیت مناسبی است. قهوه رواندا بیشتر دارای رایحه‌ی گل است. رایحه‌ای مانند شکوفه‌های پرتقال و لیمو. قهوه‌ی برخی مزارع رواندا دارای طعم های میوه‌ای مانند خربزه و میوه‌های سنگی است.

طعم قهوه رواندا در اینجا خلاصه نمی‌شود و در این قهوه رگه‌هایی از طعم کارامل، شیرینی نیشکر و ادویه‌هایی از جمله میخک و دارچین احساس می‌شود.

برخی از مشخصات کلی قهوه‌های کشت شده در مزارع قهوه رواندا به شرح زیر است:

نوع: عربیکا

اسیدیته: بالا

عطر: شکوفه نارنج و لیمو

طعم: گلی مخلوط با طعم میوه‌ای، انگور فرنگی قرمز و توت

تلخی: کم

بادی: قوی

تانزانیا

Tanzanian Coffee - ooscafe

محصول قهوه‌ی مزارع تانزانیا ترکیبی از قهوه‌ی عربیکا و روبوستا است. در برخی از مناطق این کشور قهوه‌ی روبوستا و در برخی مزارع دیگر این کشور قهوه‌ی عربیکا کشت می‌شود. همانطور که در مقاله "معرفی قهوه عربیکا و روبوستا" اشاره شد قهوه‌های عربیکا و روبوستا دارای تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر هستند و شاید نتوان یک مشخصات کلی را به کل محصولات مزارع این کشور نسبت داد.

در کل اگر بخواهیم مشخصات و ویژگی‌هایی را برای قهوه‌های کشور تانزانیا ارائه کنیم، مشخصات زیر از جمله بارزترین ویژگی‌ها هستند.

قهوه تانزانیایی قهوه‌ای روشن ارائه می‌دهد، با اسیدیته متوسط. دانه های این نوع قهوه دارای اندازه ای متوسط ​​هستند و عطر آن غالباً با نت هایی از توت های شیرین ، میوه ها و گاهی اوقات نشانه ای از چوب سرو همراه است.

از ویژگی‌های قهوه‌ی تانزانیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع: ۷۰ درصد عربیکا و ۳۰ درصد روبوستا

اسیدیته: متوسط رو به بالا

عطر: ملایم با نت‌هایی از توت شیرین، میوه و رایحه‌ی توتون

طعم: قوی و پیچیده

تلخی: در دانه‌های عربیکا کم و در دانه‌های روبوستا متوسط رو به بالا

بادی: متوسط

طعم قهوه کشورهای آمریکای مرکزی

پاناما

Panama Coffee - ooscafe

یکی از باکیفیت‌ترین قهوه‌های آمریکای مرکزی مربوط به پاناما است. پاناما به دلیل قهوه Geisha و کیفیت بالای قهوه هایش مشهور است. قهوه‌های پاناما اغلب عطر یاس با عطر و طعم عسل و مرکبات و ترنج دارند. قهوه های پاناما معمولاً ملایم با اندازه دانه‌های متوسط ​​و اسیدیته کم و گاهی متوسط ​​هستند.

از برخی دیگر خصوصیات قهوه پاناما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع: عربیکا

اسیدیته: کم

عطر: دارای رایحه‌ی عطر یاس، مرکبات و ترنج

طعم: متعادل به همراه رایحه‌ی وانیل، کاکائو، کارامل، افرا و رگه‌هایی از شراب

تلخی: کم

بادی: ضعیف و ملایم

کاستاریکا

Costa Rica Coffee - ooscafe

قهوه های کاستاریکا معمولاً دارای رایحه شکر قهوه ای دارند. طعم آن را می توان به زردآلو، شکر قهوه‌ای و میوه های گرمسیری تقسیم کرد. دانه های گرد آن اغلب با یک اسیدیته روشن همراه است. از دیگر ویژگی‌های بارز قهوه‌های مزارع کاستاریکا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نوع: عربیکا

اسیدیته: ملایم

عطر: دارای رایحه‌ی شکر قهوه‌ای

طعم: شکلاتی، میوه‌های گرمسیری، مرکبات

تلخی: کم

بادی: ضعیف و ملایم

در اینجا مجددا یادآوری می‌کنیم که هر یک از ویژگی‌هایی که در بالا برای قهوه‌های کشورهای مختلف ذکر شد تنها ویژگی‌های بخشی از قهوه‌های تولیدی این کشورها می‌باشند. زیرا قهوه مانند سایر مواد غذایی و محصولات کشاورزی تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد و محصول هر مرزعه می‌تواند ویژگی‌های متفاوت و خای را داشته باشد که محصول دیگر مزارع نداشته باشند.

گواتمالا

Guatemala Coffee - ooscafe

قهوه‌های گواتمالا به دلیل داشتن طعم های ملایم و داشتن رایحه‌ی شکلات، کاکائو معروف هستند.

از ویژگی‌های بارز قهوه گواتمالا عطر و طعم پیچیده و غنی است. قهوه گواتمالا دارای غلظت کامل است. قهوه گواتمالا دارای طعم شیرین، شکلاتی، شیری، آجیلی و شبیه تافی است که مزه تلخ کاکائویی در آن احساس می‌شود. قهوه‌ی برخی مزارع گواتمالا دارای طعم دودی است.

قهوه نواحی مرتفع تر گواتمالا معمولا طعم واضح‌تری دارد و مزه توت تا سیب سبز و مرکبات را می توان در آن حس کرد.

اگر بخواهیم مشخصات کلی برای قهوه گواتمالا بیان کنیم موارد زیر از اصلی‌ترین آن‌ها هستند.

نوع: عربیکا

اسیدیته: اغلب متوسط به بالا

عطر: گل و مرکبات

طعم: شکلاتی کاکائویی و شیرین

کافئین: ۱.۲ درصد تا ۱.۳ درصد

تلخی: متوسط

السالوادور

El Salvador coffee - ooscafe

یکی دیگر از قهوه‌های مزارع قاره آمریکای مرکزی مربوط به کشور السالوادور است که در قفسه‌های فروشگاه‌ها بسیار مشاهده می‌گردد. قهوه‌ی السالوادور جز قهوه‌های خوب و با کیفیت می‌باشد به طوریکه اگر بخواهیم لیستی از ۱۰ نوع قهوه با کیفیت جهان آماده کنیم مطمئنا السالوادور در این لیست جای خواهد داشت.

قهوه‌های السالوادور عطر و طعم شیرینی دارند طعمی مانند عسل و در آن آثاری از طعم سیب و تمشک احساس می‌شود. این قهوه بیشتر مورد توجه افرادی است که به قهوه‌هایی با کافئین پایین و عطر و طعم قوی علاقه دارند.

برخی از ویژگی‌های قهوه السالوادور عبارت است از:

نوع: عربیکا

اسیدیته: پایین

عطر: شیرین ( میوه‌ای)، گلی، ادویه

طعم: شیرین ( عسلی)، مرکبات (نارنگی)، شکلاتی

کافئین: کم

تلخی: کم و متوسط

نیکاراگوئه

Nicaragua coffee - ooscafe

 قهوه های نیکاراگوئه دارای طعمی خوب به همراه اسیدیته ملایم است. از خوصیات ظاهری این قهوه می‌توان به دانه هایی صاف با اندازه متوسط ​​اشاره کرد. قهوه نیکاراگوئه در نت‌های بالای دارای طعم‌های ویژه‌ای از گل و مرکبات است و در نت‌های پایین دارای طعم‌ها و رایحه‌هایی از شکلات و زردآلو در آن احساس می‌شود.

برخی از بارزترین خصوصیات قهوه نیکاراگوئه عبارت است از:

نوع: عربیکا

اسیدیته: متوسط

عطر: قوی، شیرین، کاراملی و میوه‌ای

طعم: ملایم، میوه‌ای و با اثری از طعم شکلات شیرین

کافئین: کم

بادی: متوسط

تلخی: کم

مکزیک

Nicaragua coffee - ooscafe

امیدواریم تا به این قسمت مقاله خسته نشده باشید و از اطلاعاتی که به شما ارئه شده است نهایت لذت را برده باشد. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به بررسی قهوه‌ی مزارع کشور مکزیک بپردازیم.

یکی از انواع قهوه‌ای که در فروشگاه‌های فروش قهوه بسیار مشاهده کرده‌اید ترکیبات عربیکا می‌باشند. بیشتر فروشگاه‌ها این ترکیبات را از ترکیب مرغوب‌ترین دانه‌های قهوه خود تهیه می‌کنند تا بتوانند رایحه و عطر و طعمی جذاب را به مشتریان خود ارائه دهند. یکی از قهوه‌هایی که به دلیل کیفیت و عطر و طعم جذاب خود در بیشتر این ترکیبات حضور دارد قهوه‌ی مکزیک می‌باشد.

قهوه‌‌های مکزیک دارای صفات خوب و ویژه‌ای از جمله طعم خوب، اسیدیته ملایم، رایحه‌ی آجیلی شکلاتی و دانه‌های لطیفی می‌باشند.

برخی از مهم‌ترین خصوصیات قهوه‌ی مکزیک عبارت است از:

نوع: عربیکا

اسیدیته: ملایم

عطر: قوی

طعم: آجیلی و گاهی شکلاتی

کافئین: نسبتا بالا

بادی: ملایم

طعم قهوه کشورهای آمریکای جنوبی

کلمبیا

Colombian coffee - ooscafe

اکنون نوبت به قهوه کلمبیا، مهم‌ترین و مشهورترین قهوه در جهان رسیده است کلمبیا مشهورترین کشور تولید قهوه در جهان است. از ویژگی‌های بارز قهوه کلمبیا که سبب محبوبیت زیاد این دانه شده است می‌توان به طعم ملایم گلی با اثری از میوه های گرمسیری، توت قرمز، سیب، شیرینی، شکلات، کارامل و نیشکر اشاره کرد. در این قهوه به خوبی می‌توان رایحه و طعم میوه‌ای، مرکبات و ادویه جات را در آن احساس کرد.

 و طعم های زیادی برای آوردن به فنجان دارد. اغلب این قهوه ها دارای اندازه ای متوسط ​​با عطرهای شکلات و کاکائو هستند. با این حال، طعم دهنده ها شما را به سمت مرکبات، میوه های گرمسیری شیرین و طعم دهنده های مغزدار سوق می دهند. اسیدیته آن را به بهترین وجه می توان روشن و سیتریک توصیف کرد.

برخی از مهم‌ترین صفات و ویژگی‌های قهوه کلمبیا عبارت است از:

نوع: عربیکا

اسیدیته: متوسط به بالا

عطر: قوی

طعم: ملایم

کافئین: ۱.۲ درصد تا ۱.۴ درصد

اگر تمایل دارید از یکی از بهترین قهوه‌های ترکیبی با قیمتی مناسب لذت ببرید " ترکیبی عربیکا ۵۰ درصد" و " ترکیبی عربیکا ۷۰ درصد" و " ترکیبی عربیکا ۸۰ درصد" یکی از بهترین پیشنهادها به شما می‌باشد.

برزیل

Brazilian Coffee - ooscafe

دانه‌های قهوه مزارع کشور برزیل شامل قهوه عربیکا و روبوستا می‌شود و در این کشور از هر دو نوع قهوه کشت می‌شود. اما با توجه به محبوبیت قهوه عربیکا ۸۰ درصد میزان کشت این مزارع به این قهوه اختصاص یافته است و تنها ۲۰ درصد از کشت مزارع قهوه برزیل برای تهیه دانه‌های روبوستا مورد استفاده قرار می‌گیرد. قهوه های برزیل به دلیل طعم شیرین خود که با یک نت شکلات تلخ همراه است شناخته می شوند. همچنین عطر نان تست و اسیدیته پایین دانه‌های برزیل بسیار محبوب است. به دلیل طعم و رایحه‌ی مطبوع قهوه برزیلی، اغلب از این قهوه در کنار سایر قهوه‌های عربیکا در قهوه‌های ترکیبی استفاده می شود.

برخی از ویژگی‌ها و صفات مهم قهوه برزیل عبارتند از:

نوع: عربیکا

اسیدیته: نسبتا کم

عطر: زیاد

طعم: مزه تلخ و شیرین آجیلی و شکلاتی

کافئین: کم تا متوسط

اگر می‌خواهید یکی از بهترین قهوه‌های برزیل را با قیمتی مناسب تهیه کنید "قهوه‌های برزیل ریو میناس اوسکافه" یکی از بهترین پیشنهادها به شما می‌باشد.

پرو ‌

Peru Coffee - ooscafe

یکی از دانه‌های قهوه باکیفیت که از آن بیشتر تحت عنوان قهوه اسپشیالتی یاد می‌شود قهوه عربیکا پرو می‌باشد. قهوه پرو یکی از محبوب‌ترین، با کیفیت‌ترن دانه‌های قهوه موجود در بازار می‌باشد. دانه‌های کشت شده قهوه در مزارع پرو از نوع عربیکا می‌باشد که از عطر و طعم بالا و طعم دلچسب شیرینی بهره می‌برد.

قهوه پرو را می‌توان با رایحه‌های گیاهی و میوه‌ای شیرین آنها ، همراه با طعم دهنده‌های آلو ، میوه‌های مرکبات شیرین مانند پرتقال و نت های گیاهی از دیگر دانه‌های قهوه تشخیص داد. این قهوه غالباً دارای اسیدیته متوسط ​​تا سبک و اندازه‌ای متوسط ​​است. قهوه پرو مانند برخی دیگر از دانه‌های قهوه‌ی سایر کشورهای آمریکای جنوبی از کیفیت خوبی برخوردار است.

ویژگی‌های دانه‌های قهوه پرو عبارت است از:

نوع: عربیکا

اسیدیته: متوسط

عطر: زیاد و رایحه‌ی گیاهی و میوه‌ای

طعم: قوی، لطیف و شیرین دارای نت‌هایی از برخی مرکبات شیرین مانند پرتقال

کافئین: کم

اگر می‌خواهید از عطر و طعم دلنشین قهوه پرو لذت ببرید می‌توانید این محصول را در صفحه "قهوه پرو مدیوم رست عربیکا" خرید کنید.

دانه‌ها قهوه کشورهای قاره آمریکا جزیکی از با کیفیت‌ترین قهوه‌ها در جهان هستند. به همین دلیل برندهای مطرح دنیا از جمله استارباکس که در صنعت قهوه فعالیت می‌کنند در بیشتر محصولات خود از این دانه‌ها استفاده می‌کنند. در رابطه با خصوصیات دانه‌های قهوه استفاده شده در استارباکس در مقاله "با قهوه استارباکس بیشتر آشنا شوید" توضیحات جامعی ارائه شده است.

طعم قهوه کشورهای آسیایی

پس از معرفی قهوه‌های کشورهای آفریقایی و آمریکایی قصد داریم گذری بر قاره پهناور آسیا بیاندازیم و برخی از دانه‌های قهوه معروف‌ترین کشورهای این حوزه مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

اندونزی

Indonesian coffee - ooscafe

اندونزی یکی از کشورهای عمده تولیدکننده قهوه در جهان است که از هر دو نوع گونه‌ی قهوه عربیکا و روبوستا در این کشور کشت می‌شود. بیشتر حجم تولید قهوه اندونزی را قهوه روبوستا تشکیل می‌دهد. قوه‌ی روبوستا در اواخر قرن نوزدهم میلادی و پس از آفتی که مزارع قهوه این کشور را فرا گرفت در این کشور رواج پیدا کرد و اکنون بیشتر حجم تولید قهوه این کشور را به خود اختصاص داده است.

در زیر به برخی از ویژگی‌های عمده قهوه روبوستا اندونزی اشاره خواهیم کرد.

نوع: ۷۵ درصد روبوستا و ۲۵ درصد عربیکا

اسیدیته: کم

عطر: متوسط

طعم: رایحه‌ی شیرین در دانه‌های جاوا، دانه‌های تند و خاکی در دانه‌های سوماترا

کافئین: زیاد در دانه‌های روبوستا و کافئین متوسط در دانه‌های عربیکا

قهوه‌ی جاوه اندونزی روبوستا اوسکافه یکی از محولات با کیفیت مزارع اندونزی می‌باشد که شما از طریق همین وب سایت می‌توانید آن را خرید کنید.

ویتنام

Vietnam Coffee - ooscafe

یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده قهوه در جهان ویتنام است. ویتنام به دانه‌های قهوه روبوستا شناخته شده است و محولات مزارع این کشور به دلیل طعم قوی بیشتر در ترکیبات قهوه فوری و محصولات ترکیبی با قهوه عربیکا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله مهم‌ترین خصوصیات قهوه ویتنام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع: روبوستا (۹۷ درصد)

اسیدیته: پایین

عطر: کم

طعم: تلخ (شبیه پلاستیک سوخته)

کافئین: بالا

اگر شما یکی از طرفداران قهوه‌های تلخ و کافئین بالا می‌باشید می‌توانید قهوه ویتنام را از اوسکافه سفارش دهید.

نگهداری قهوه در منزل

Store Coffee at Home - ooscafe

تمام آنچه که در رابطه با خصوصیات دانه‌های قهوه‌ی مناطق مختلف بیان شد ‌در صورتی صحت دارد که قهوه در شرایط درست نگهداری شده باشد. یکی از نکاتی که بیشتر دوستداران قهوه از آن غافل هستند نحوه درست نگهداری از قهوه است.

هنگامی که قهوه را به صورت دان و یا پودر تهیه می‌کنید در اولین گام باید به میزان لازم از آن تهیه کنید. زیرا قهوه با توجه به نوع آن (دان سبز قهوه، دان رست شده قهوه و پودر قهوه) دارای عمر متفاوتی است و در کمترین زمان عمر آن (مربوط به پودر می‌باشد) حداکثر دو هفته است. پس اگر از قهوه به میزان بیش از مصرف دو هفته تهیه کنید و پودر قهوه را به مدت طولانی نگهداری کنید نباید انتظار عطر و طعم خوب و دلنشینی از آن داشته باشید.

در رابطه با مدت زمان نگهداری قهوه اطلاعات جامعی در مقاله "بهترین روش برای نگهداری قهوه در منزل" به شما ارئه شده است مطالعه این مقاله را از دست ندهید.


نظر شما
ooscafe-logo