انواع قهوه ایتالیایی و آداب مصرف قهوه در ایتالیا

بیشتر مردم بر این باورند که، نام ایتالیا و قهوه به هم گره خورده است، به همین دلیل است که هرزمان به قهوه فکر می کنیم، نام ایتالیا در ذهنمان نقش می بندد.

در ابتدا این مقاله لازم می دانم این نکته را به شما یادآور شوم که نام ایتالیا به دلیل مهارت و تخصص بالای باریستا و رسترهای (برشته کننندگان قهوه) این کشور است که بسیار مطرح است و در ایتالیا قهوه کشت نمی شود. زیرا بیشتر افراد بر این باور اند که ایتالیا در کشت دانه های قهوه بسیار سرآمد است که این موضوع تصوری اشتباه است.

به جرات می توان گفت که هیچ نوشیدنی خوشمزه ­تر از یک فنجان قهوه ای که در ایتالیا و توسط باریستاهای ایتالیایی تهیه شده باشد نیست. اکنون با گسترش نام قهوه در کنار ایتالیا، قهوه و فرهنگ قهوه خوری با فرهنگ مردم این کشور گره خورده است.

شما تا به حال کدام یک از قهوه­ های ایتالیایی رو امتحان کردید؟ قهوه ایتالیایی دلخواه شما کدام است؟ با اوسکافه همراه باشید تا در مورد تعدادی از قهوه­ های کشور ایتالیا و فرهنگ نوشیدن قهوه ایتالیایی ها بیشتر آشنا شوید. البته باید این را بدانید که تعداد قهوه های ایتالیایی بیش از مواردی است که در ادامه ذکر شده است.

۱- اسپرسو

اسپرسو، معروفترین و محبوب ترین قهوه ایتالیایی است که در هر ساعت از شبانه روز قابل سرو می باشد، این قهوه در فنجان های کوچک و به صورت یک شات سرو می شود.

اسپرسو معمولاً بدون شکر و تلخ نوشیده می شود. اما در صورتی که بخواهید می توانید از شکر و شیر هم برای نوشیدن این قهوه استفاده کنید.

بعضی از کافه ها در منوی خود به جای اسپرسو از کلمه Caffe استفاده می کنند که برای سفارش اسپرسو باید آن را انتخاب کنید.

اگر شما هم علاقه مند هستید که با طرز تهیه این نوشیدنی بسیار پر طرفدار آشنا شوید مقاله "طرز تهیه قهوه آسان" و "روش تهیه قهوه با دستگاه قهوه ساز خانگی" را حتما بخوانید.

۲- کاپوچینو

معروف ترین قهوه دنیا که اکثر افراد آن را امتحان کرده اند کاپوچینو می باشد. کاپوچینو نوشیدنی ایتالیایی است که از اسپرسو و فوم شیر (که بر روی اسپرسو ریخته می شود) تهیه می شود. کاپوچینو را معمولاً در لیوان یا ماگ بزرگ سرو می کنند و برای تزئین روی آن پودر شکلات یا دارچین میریزند.

در فرهنگ مردم ایتالیا، بهترین زمان برای نوشیدن کاپوچینو، در ساعات ابتدایی صبح می باشد. پیشنهاد اوسکافه به شما این است که حداقل یک بار کاپوچینوی ایتالیایی رو امتحان کنید و از نوشیدن این قهوه بی نظیر لذت ببرید.

برای آشنایی بیشتر با کاپوچینو مقاله "تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه ی قهوه اسپرسو از جمله کاپوچینو" را مطالعه نمایید.

۳- آمریکانو

قهوه آمریکانو، از یک شات اسپرسو به همراه آب داغ درست می شود که این ایده در جنگ جهانی دوم و توسط سربازان آمریکایی بوجود آمد. این قهوه بدون شیر سرو شده و معمولاً در وعده های صبحانه و بعدازظهر استفاده می شود. این نوشیدنی در بین مردم آمریکای شمالی بسیار محبوب است و همچنین در بین جوانان از محبوبیت خاصی برخوردار است.

برای آشنایی بیشتر با امریکانو مقاله "تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه ی قهوه اسپرسو از جمله امریکانو" را مطالعه نمایید.

۴- دبل اسپرسو یا دوپیو

دبل اسپرسو یا دوپیو از خانواده قهوه اسپرسو می باشد. همانطور که از نامش پیداست، این قهوه از دو شات قهوه اسپرسو در یک فنجان تهیه شده، و تفاوت آن با اسپرسو، در مقدار قهوه ها است. امرکانو در ۲۴ ساعت شبانه روز قابل سرو بوده و بیشترین طرفداران این قهوه، همان عاشقان قهوه اسپرسو هستند که یک شات اسپرسو برای آن ها کافی نیست. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم، دوپیو یا دبل اسپرسو به معنی دوشات اسپرسو در یک فنجان است.

برای آشنایی بیشتر با دبل اسپرسو مقاله "تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه ی قهوه اسپرسو از جمله دبل اسپرسو" را مطالعه نمایید.

 

۵- ماروچینو یا ماروکینو

ماروچینو یا ماروکینو در فنجان های شیشه ای کوچک سرو می­ شوند، این قهوه از یک شات اسپرسو، کف شیر و پودر کاکائو تهیه می شود. نحوه تهیه این قهوه به این صورت است که ابتدا در کف فنجان پودر کاکائو ریخته می شود، سپس اسپرسو و کف شیر به آن اضافه می شود و مجدداً در آخر برای تزئین و زیبایی پودر کاکائو بر روی کف شیر ریخته می شود. لازم به ذکر است این قهوه در تمام ساعات شبانه‌ روز قابل سرو است.

۶- ریسترتو یا استرتو

قهوه ایتالیایی ریسترتو، همان قهوه اسپرسو است اما با طعمی قوی تر و غلظتی بیشتر از یک اسپرسو. این نوشیدنی در ۲۴ ساعت شبانه روز سرو می­ گردد.

طرز تهیه ریسترتو به این شکل است که با نیمی از مقدار آب لازم برای تهیه اسپرسو و همان مقدار دانه قهوه، عصاره گیری انجام می شود. به عبارت دیگر برای تهیه این قهوه شما تمامی مراحل مربوط به تهیه اسپرسو را انجام می دهید و تنها تفاوت آن در این است که ۱۰ الی ۱۵ ثانیه بیشتر فرایند عصاره گیری قهوه با دستگاه طول نمی کشد.

لازم به ذکر است یک شات اسپرسو در حدود ۲۵ تا ۳۰ میلی لیتر حجم دارد، اما یک ریسترتو حجمی برابر ۱۵ تا ۲۰ میلی لیتر دارد.

در صورت تمایل می توانید به قهوه خود شیر و یا فوم شیر هم اضافه کنید تا از نوشیدن آن بیشتر لذت ببرید.

۷- کافه لاته

کافه لاته یا لاته یکی از دوست داشتنی ترین و خوشمزه ترین نوشیدنی ها به حساب می آید. پایه ی اصلی این نوشیدنی اسپرسو می باشد که با شیر داغ ترکیب شده و روی آن کف شیر ریخته می شود.

خیلی از افراد با توجه به طعم و ظاهر یکسان و مشابه کاپوچینو و لاته، این دو را باهم اشتباه می‌ گیرند، که با کمی دقت می توان به این نتیجه رسید که تفاوت آنها در نسبت شیر و قهوه اسپرسو است.

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که بدانید ایتالیایی ها کافه لاته را در لیوان بزرگ یا ماگ بزرگ سرو نموده، و معمولاً آن را در وعده صبحانه می‌نوشند.

برای اطلاع از تفاوت نسبت ترکیب قهوه و شیر در کاپوچینو و لاته می توانید مقاله "تفاوت های کاپوچینو و لته" را مطالعه کنید.

۸- اورزو یا دورزو

اورزو یا قهوه ی جو برای اولین بار در ایتالیا و از دانه های جو بو داده شده و برشته شده تهیه شد. اورزو به علت نداشتن کافئین، در بین مردم ایتالیا از محبوبیت خاصی برخوردار است و برای کودکان گزینه مناسبی است.

رنگ این قهوه ایتالیایی، قهوه ای روشن بوده و از سایر قهوه های دارای کافئین سالم­تر است. قهوه اورزو مناسب افرادی است که باید از کافئین دوری نمایند، و معمولاً  در هر ساعت از شبانه روز سرو می ­شود.

۹- ماکیاتو

قهوه ماکیاتو که پایه ی اصلی آن اسپرسو است، نزدیک ترین طعم را به قهوه اسپرسو دارد. بنابراین اگر اسپرسو برایتان سنگین است، این نوشیدنی با کمی شیر و با همان طعم، می تواند جایگزین مناسبی برای شما باشد. این قهوه در ایتالیا با نام کافه ماکیاتو شناخته می شود و نسبت به دیگر قهوه هایی که بر پایه ی اسپرسو و شیر تهیه می شوند، از شیر کمتری برخوردار است.

بهتر است این را هم بدانید که ماکیاتو دارای دو مدل اسپرسو ماکیاتو و لاته ماکیاتو است، که تفاوتشان در مقدار شیر بیشتر لاته ماکیاتو است.

قهوه ماکیاتو در ۲۴ ساعت شبانه روز قابل سرو است، اما ایتالیایی ها معمولاً آن را بعد از ظهر می نوشند.

۱۰- لانگو

لانگو یکی دیگر از قهوه های بر پایه­ ی اسپرسو است که در زبان ایتالیایی به معنی طولانی است.

تفاوت اصلی این قهوه با اسپرسوی معمولی در مدت زمان عصاره گیری پودر قهوه می باشد. به عبارت دیگر، در عصاره گیری لانگو، باید مقدار آب بیشتری استفاده شود. طعم این قهوه نسبت به اسپرسو و ریسترتو ملایم تر بوده و دارای غلظت کمتری نسبت به اسپرسو است. با توجه به اینکه مدت زمان عصاره گیری در این قهوه زیاد است، در نتیجه قهوه حاصل شده دارای تلخی بیشتری نسبت به اسپرسوی معمولی است.

۱۱-  کُن پانا یا اسپرسو با خامه

کُن پانا دارای ظاهری زیبا و و دلنشین است و طرفداران خاص خود را دارد،.این قهوه از یک شات اسپرسو یا یک دبل اسپرسو که روی آن با مقداری خامه پوشیده شده، تهیه می­ شود.

۱۲-  فردو

این نوشیدنی سرد که بر پایه اسپرسو است، مناسب روزهای گرم بهار و تابستان است و دوستداران خاص خود را دارد.

برای تهیه اسپرسو فردو، ابتدا یک دبل شات از قهوه عصاره گیری می کنیم، سپس چند قطعه یخ را در شیکر (مخلوط کن) دستی ریخته و شروع به هم زدن ­می کنیم، این کار را تا زمانی ادامه ­می دهیم که یخ ها کاملاً کف کنند، حال چند قطعه یخ را داخل فنجان اسپرسو ریخته و سپس مایع بدست آمده از یخ های کف کرده را به فنجان سرو اضافه می کنیم.

برای لذیذتر شدن این نوشیدنی می توانید از خامه هم استفاده نمائید و روی لیوان را با خامه پر کنید.

 

 


نظر شما
ooscafe-logo