کلد برو یا قهوه دم سرد چیست؟

کلد برو چیست؟

"کلد برو یا قهوه دم سرد" نوعی دیگر از نوشیدنی های سرد و خنک است که با روش خاصی دم شده و مناسب برای فصل های گرم سال می باشد. همان طور که از نام این قهوه مشخص است، تفاوت آن با سایر انواع قهوه، عصاره گیری به وسیله آب سرد است.

معمولاً قهوه عصاره گیری شده، خوش عطر، شیرین و شفاف است.

تفاوت کلد برو و آیسد کافی

در تهیه کلد برو علاوه بر افزودن یخ به قهوه، شیوه عصاره گیری آن نیز متفاوت است. برای تهیه کلد برو، از آب تصفیه شده و قهوه آسیاب شده استفاده می شود. همچنین قهوه را در مدت زمان تقریبی در حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت در آب نگه می دارند تا به خوبی خیس شود.

نحوه درست کردن کلد برو در خانه

درست کردن قهوه کلد برو در خانه بسیار آسان است. برای تهیه کلد برو تنها به آب سرد و قهوه آسیاب شده نیاز دارید. البته زمان مورد نیاز برای درست کردن آن را فراموش نکنید، چون خیساندن قهوه زمان بر است.

دانه های قهوه را که از قبل خریداری نموده اید، درون دستگاه آسیاب ریخته و آن را درشت آسیاب کنید. همچنین می توانید قهوه آسیاب شده درشت خریداری کرده تا دیگر نیازی به آسیاب دانه های قهوه نداشته باشید.

قهوه آسیاب شده را درون ظرفی ریخته و با آب سرد ترکیب نمائید. قهوه را به آرامی با آب هم بزنید تا تمامی قهوه ها به خوبی خیس شوند.
درب ظرف حاوی قهوه و آب را پوشانده و در حدود ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید. بعد از گذشت این مدت، قهوه خیس شده را با یک صافی، فیلتر کنید تا ناخالصی های قهوه را بگیرید. کلد برو شما آماده سرو می باشد.

قهوه کلد برو را می ‌توانید برای دو هفته در یخچال نگهداری کنید.

برای سرو و نوشیدن، لیوان خود را با یخ پر کنید. سپس نصف لیوان را با کلد برو و نصف دیگر لیوان را با آب خنک پر کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. حال می توانید با اضافه کردن خامه، از نوشیدن این ترکیب خنک و خوشمزه، لذت ببرید.  

طرز تهیه کلد برو با فرنچ پرس

فرنچ پرس یک ابزار مفید برای عاشقان قهوه است. با کمک فرنچ پرس می توانید علاوه بر تهیه یک اسپرسو، از آن برای تهیه کلد برو هم استفاده کنید. تهیه قهوه با فرنچ پرس راحت تر بوده و شما به آسانی می توانید قهوه های آسیاب شده را فیلتر کنید تا عصاره بهتری داشته باشید.

برای تهیه قهوه کلد برو، ابتدا باید نسبت قهوه به آب را بدانیم. بهترین نسبت برای تهیه این قهوه، ۷ قسمت آب و ۱ قسمت قهوه است.

بعد از دانستن نسبت قهوه و آب، به سراغ آسیاب دانه های قهوه می رویم. برای درست کردن کلد برو به قهوه درشت آسیاب شده نیاز داریم. در صورتی که خودتان دانه های قهوه را آسیاب می کنید، توجه کنید که دانه های قهوه بصورت درشت آسیاب شوند تا از فیلترهایی که برای جدا کردن قهوه از آب استفاده می شود، عبور نکنند.

در این مرحله پودر قهوه آسیاب شده را درون فرنچ پرس ریخته و آب سرد را روی آن می ریزیم. حال به آرامی و بوسیله یک قاشق کوچک، ترکیب آب و قهوه را هم می زنیم.

درب فرنچ پرس را با سلفون می‌ پوشانیم و به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در اتاق یا یخچال می گذاریم. بعد از گذشت این مدت، سلفون را برداشته و با استفاده از پیستون فرنچ پرس، قهوه را فیلتر می‌کنیم.

با قرار دادن فیلتر کاغذی بر روی لیوان خود و عبور مجدد قهوه فیلتر شده از آن، می توانید یک قهوه شفاف و تمیز داشته باشید.

خواص قهوه کلد برو

1- اسیدیته کمتر: با توجه به این که این نوع قهوه در دمای اتاق و در مدت زمان طولانی تهیه می شود، در نتیجه دارای اسیدیته کمتری است.

2- کافئین بیشتر: روند تهیه این نوع قهوه و نوع دم آوری آن، باعث می شود تا این قهوه بیشتر از قهوه های معمولی کافئین داشته باشد.

 


نظر شما
ooscafe-logo