کلد برو (Cold Brew) چیست؟

 

طرز-تهیه-کلدبرو-فروشگاه-اینترنتی-اوسکافه-1

"کلد برو" یکی از انواع قهوه است که با ابزاری متفاوت از فرنچ پرس، قهوه جوش، موکاپات و اسپرسوساز تهیه می‌شود و بر خلاف سایر انواع نوشیدنی‌های قهوه با آب سرد تهیه می‌شود. برای تهیه قهوه با استفاده از کلد برو نیازی نیست کار خاصی برای خرید قهوه مناسب کلد برو بکنید و همان قهوه‌ای که همیشه تهیه می‌کنید را باید تهیه کنید فقط درجه درجه آسیاب متفاوت می‌شود. معمولاً قهوه عصاره گیری شده با استفاده از کلد برو خوش عطر، شیرین و شفاف است.

تفاوت کلد برو و آیس کافی

در تهیه کلد برو علاوه بر افزودن یخ به قهوه، شیوه عصاره گیری هم متفاوت است. برای تهیه کلد برو، از آب تصفیه شده و قهوه آسیاب شده استفاده می‌شود. همچنین قهوه را مدت زمان تقریبی حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت در آب نگه می دارند تا به خوبی خیس شود.

طرز تهیه کلد برو بدون ابزار

درست کردن قهوه کلد برو در خانه بسیار آسان است. برای تهیه کلد برو تنها به آب سرد و قهوه آسیاب شده نیاز است. البته زمان مورد نیاز برای درست کردن کلد برو با سایر قهوه‌های فرانسه، ترک و اسپرسو متفاوت است چون خیساندن قهوه زمان بر است.

برای تهیه قهوه کلد برو ابتدا نیاز است که دانه‌های قهوه‌ای را که از قبل خریداری نموده‌اید، درون دستگاه آسیاب ریخته و آن را درشت آسیاب کنید. البته اگر دستگاه آسیاب ندارید می‌توانید قهوه آسیاب شده درشت خریداری کنید تا دیگر نیازی به آسیاب کردن دانه‌های قهوه نداشته باشید.

قهوه آسیاب شده را درون ظرفی بریزید و با آب سرد ترکیب کنید. قهوه را به آرامی با آب هم بزنید تا تمامی قهوه‌ها به خوبی خیس شوند.
درب ظرف حاوی قهوه و آب را بپوشانید و در حدود ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید. بعد از گذشت این مدت، قهوه خیس شده را با یک صافی، فیلتر کنید تا ناخالصی‌های قهوه گرفته شود. اکنون کلد برو شما آماده سرو است.

قهوه کلد برو را می‌توانید برای دو هفته در یخچال نگهداری کنید.

برای سرو و نوشیدن قهوه کلد برو ابتدا لیوان خود را با یخ پر کنید؛ سپس نصف لیوان را با کلد برو و نصف دیگر لیوان را با آب خنک پر کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اکنون می‌توانید با اضافه کردن خامه، از نوشیدن این ترکیب خنک و خوشمزه، لذت ببرید.  

طرز تهیه کلد برو با فرنچ پرس

طرز-تهیه-کلدبرو-فروشگاه-اینترنتی-اوسکافه-2

فرنچ پرس یک ابزار مفید برای عاشقان قهوه است که هم برای تهیه قهوه و هم برای تهیه‌ی دمنوش کاربرد دارد. با کمک می‌توانید علاوه بر تهیه قهوه و دومنوش، برای تهیه کلد برو هم استفاده کنید. تهیه قهوه با فرنچ پرس راحت است و شما به آسانی می‌توانید قهوه‌ی آسیاب شده را فیلتر کنید تا عصاره بهتری داشته باشید.

برای تهیه قهوه کلد برو با استفاده از فرنچ، ابتدا باید نسبت قهوه به آب را بدانید. بهترین نسبت برای تهیه این قهوه، ۷ قسمت آب و ۱ قسمت قهوه است.

بعد از دانستن نسبت قهوه و آب، به سراغ آسیاب دانه‌های قهوه می رویم.

برای درست کردن کلد برو به قهوه با آسیاب درشت نیاز دارید. در صورتی که خودتان دانه‌های قهوه را آسیاب می‌کنید، توجه کنید که دانه‌های قهوه بصورت درشت آسیاب شوند تا از فیلترهایی که برای جدا کردن قهوه از آب استفاده می‌شود، عبور نکنند.

در این مرحله پودر قهوه آسیاب شده را درون فرنچ پرس ریخته و آب سرد را روی آن بریزید. حال به آرامی و بوسیله یک قاشق کوچک، ترکیب آب و قهوه را هم بزنید.

درب فرنچ پرس را با سلفون بپوشانید و به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در اتاق یا یخچال بگذارید. بعد از گذشت این مدت، سلفون را برداشته و با استفاده از پیستون فرنچ پرس، قهوه را فیلتر کنید.

با قرار دادن فیلتر کاغذی بر روی لیوان خود و عبور مجدد قهوه فیلتر شده از آن، می‌توانید یک قهوه شفاف و تمیز داشته باشید.

خواص قهوه کلد برو

1- اسیدیته کمتر: با توجه به این که این نوع قهوه در دمای اتاق و در مدت زمان طولانی تهیه می‌شود، در نتیجه دارای اسیدیته کمتری است.

2- کافئین بیشتر: روند تهیه این نوع قهوه و نوع دم آوری آن، باعث می‌شود تا این قهوه بیشتر از قهوه‌های معمولی کافئین داشته باشد.

به شما پیشنهاد می‌کنیم پس از مطالعه این مقاله ویدیو «آموزش و طرز تهیه نوشیدنی تابستانه قهوه» را مشاهده بفرمایید.


نظر شما
فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه