چه عواملی باعث ایجاد طعم سوخته و بد در قهوه می شوند؟

 در این مطلب قصد داریم شما علاقمندان و دوست داران قهوه را با علت طعم بد انواع قهوه و عوامل آن آشنا کنیم و روش های بر طرف کردن آن را بیاموزیم.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از دم کردن انواع قهوه، وقتی قهوه را می نوشید، طعمی مانند سوختگی در قهوه احساس می کنید، با ما همراه باشید تا با علل این مورد آشنا شده و راه حل رفع آن را یاد بگیرید.

۱- کثیف بودن دستگاه قهوه ساز خانگی

کثیف بودن دستگاه قهوه سازی که با آن می خواهید قهوه درست کنید، باعث ایجاد طعم بد در انواع قهوه می شود. پس فرقی نمی کند که از چه دستگاه قهوه سازی برای تهیه انواع قهوه استفاده می کنید، کثیف بودن دستگاه قهوه ساز، یکی از مهم ترین علل طعم بد قهوه ها می باشد.

پس این نکته را فراموش نکنید که دستگاه قهوه سازی که با آن قهوه تهیه می کنید، فرنچ پرس، موکاپات، آئرو پرس و ... در تمیز کردن آن ها با حوصله و دقت عمل کنید.

۲- مدت زمان دم کردن قهوه

زمان یکی از مهم ترین علت ها در طعم انواع قهوه است. یکی از عواملی که باعث ایجاد طعم بد و سوختگی در قهوه می شود، مدت زمانی است که قهوه شما دم می کشد.

زمانی که انواع پودر قهوه، در مجاورت آب داغ قرار گرفته، ابتدا عناصر طعمی و عطری قهوه آزاد شده و پس از آن ترکیبات تلخ قهوه که باعث نامطبوع شدن طعم قهوه و ایجاد طعم سوختگی در قهوه می شوند، از آن خارج می شوند. سوالی که در اینجا برای شما پیش می آید، این است که مدت زمان مناسب برای دم کردن قهوه چیست؟ به طور کلی نمی توان مدت زمان مناسب برای این کار را مشخص کرد، چون به نوع رست قهوه و دستگاه قهوه ساز، بستگی دارد.

۳- میزان دمای آب

یکی دیگر از مواردی که باید برای تهیه یک قهوه با کیفیت به آن توجه کنیم، دمای آب مورد استفاده است. استفاده از آب جوش برای دم کردن قهوه باعث ایجاد طعم سوختگی در قهوه می شود. دمای مناسب برای دم کردن قهوه کمتر از از ۹۶ درجه می باشد. همچنین پیشنهاد می شود تا از آبهای آشامیدنی شرکتی که کیفیت خوبی دارند برای دم کردن انواع قهوه استفاده شود.

۴- رست قهوه

رست مناسب قهوه کار بسیار سختی می باشد که اکثر افراد نمی توانند این کار را به درستی انجام بدهند. عدم رست مناسب قهوه باعث ایجاد طعم تلخی در قهوه می شود. پس دفعه بعد که می خواهید دانه های قهوه را رست دهید، به این نکته توجه کنید که رست دادن زیاد دانه های قهوه، باعث ایجاد طعم تلخ و سوختگی می شود.

اگر شما هم علاقمند به رست قهوه در خانه هستید، می توانید به مقاله "چگونه قهوه را در خانه رست کنیم؟" مراجعه کنید.

حال اگر در زمان دم کردن قهوه، قهوه تان طعم بد و سوخته می دهد، می توانید مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم را بررسی کرده و ایراد کار خود را پیدا کنید و با رفع کردن آن، از نوشیدن یک فنجان قهوه با کیفیت، خوش طعم و عطر، لذت ببرید.
در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص دلیل تلخی انواع قهوه کسب کنید، کافیست به مقاله "دلیل تلخی قهوه چیست؟ چگونه می توان از دم کردن قهوه کاملاً تلخ اجتناب کرد؟" مراجعه کنید.

 


نظر شما
ooscafe-logo