با تاریخچه قهوه دومین نوشیدنی‌ پرطرفدار جهان آشنا شوید

ما در اوسکافه قصد داریم در مقالاتی که  منتشر می‌کنیم شما را با قهوه، تاریخچه قهوه، طرز تهیه قهوه و هر آنچه در رابطه با قهوه نیاز است بدانید آشنا کنیم و بسیاری از سوالات شما را در رابطه با این نوشیدنی برطرف نماییم. پس اگر به کسب اطلاعات در این رابطه علاقه‌مند هستید با ما همراه باشید.

گیاه قهوه

تاریخچه گیاه قهوه - فروشگاه اینترنتی قهوه - اوسکافهقبل از صحبت راجع به تاریخچه قهوه این میوه را به شما معرفی می‌کنیم. قهوه نام درخت گلداری است که میوه‌ای شبیه به گیلاس دارد. گل‌های این درخت خوش عطر به رنگ سفید هستند. درخت قهوه از جمله گیاهانی است که در نواحی گرمسیری رشد می‌کند و براساس محل کشت به انواع مختلفی تقسیم می‌شود.

درختان قهوه دارای ارتفاع‌های متفاوتی هستند که بین ۳ تا ۱۰ متر متغییر است. معمولا درختان قهوه بعد از گذشت حداقل ۳ سال شروع به بار دهی و میوه دادن می‌کنند اما این زمان ممکن است تا ۵ سال نیز به طول بیانجامد.

آنچه که ما به عنوان قهوه می‌شناسیم همان میوه و یا گیلاس درخت قهوه است که پس از برداشت و فرآوری به صورت دانه‌های قهوه‌ای رنگ به دست ما می‌رسد.

تاریخچه پیدایش قهوه

تاریخچه پیدایش قهوه - خرید آنلاین قهوه - اوسکافهدر رابطه با تاریخچه قهوه و زمان پیدایش قهوه در سایت‌های مختلف داستان‌های متفاوتی ذکر شده است که در میزان درستی آن‌ها اختلاف نظر وجود دارد. آنچه که ما در اینجا به عنوان تاریخچه قهوه برای شما عنوان می‌کنیم برگرفته شده از سایت HistoryExtra است.

چند مورد از معتبرترین روایات در رابطه با تاریخچه قهوه به شرح زیر است:

۱. در یکی از داستان‌ها در رابطه با تاریخچه قهوه ذکر شده است که:

قهوه نخستین بار در قرن نهم میلادی توسط چوپانی اهل اتیوپی به نام خالد کشف شد. خالد متوجه شده بود که بزهای او هنگام خوردن دانه‌هایی شبیه به توت پرانرژی شده و جنبش و جوش بیشتری می‌کنند و شب را بیدار می‌مانند. خالد برای پی بردن به علت این موضوع نمونه‌ای از این دانه‌ها را برای راهبان صومعه برد تا از آن‌ها علت را جویا شود. راهبان نیز با ایده خشک کردن و جوشاندن این دانه‌ها به نوشیدنی دست یافتند که سبب می‌شد انرژی بیشتری داشته باشند و شب را برای عبادت بیدار بمانند.

اینگونه نخستین فنجان قهوه جهان تهیه شد. راهبان کشف خود را با راهبان دیگر صومعه‌ها در میان گذاشتند و آن‌ها از این نوشیدنی به عنوان شرابی برای عبادت استفاده می‌کردند. پس از آن، این نوشیدنی به سرعت در میان راهبان به عنوان شرابی برای عبادت گسترش یافت.

۲. در داستان دومی که در رابطه با تاریخچه قهوه در جهان ذکر شده است آمده است که:

عارف و صوفی یمنی به نام ابوالحسن مشاهده کرد که پرندگان شکاری از نوعی میوه درخت می‌خورند و پس از آن با انرژی بیشتری پرواز می‌کنند او نیز از این دانه‌ها استفاده کرد و متوجه شد که این دانه‌ها سبب می‌شود انرژی بیشتری داشته باشد و به خواب کمتر نیاز داشته باشد. اینگونه قهوه کشف شد.

۳. در داستان دیگری در رابطه با تاریخچه قهوه ذکر شده است که:

قهوه نخستین بار توسط عارفی اهل شهر موکا در یمن امروزی به نام عمر کشف شد. عمر به بیرون از شهر تبعید شده بود و گرسنگی طاقت او را گرفته بود. او برای رفع گرسنگی خود به ناچار از دانه‌های درختی می‌خورد و متوجه تلخی این دانه‌ها می‌شود. عمر برای رفع تلخی این دانه‌ها را بو می‌دهد اما این دانه‌ها سفت و غیر قابل مصرف می‌شوند. در نهایت عمر با حل کردن این دانه‌ها در آب جوش اولین فنجان قهوه جهان را تولید می‌کند. کشف عمر و خاصیت افزایش انرژی قهوه سبب می‌شود عمر اجازه ورود به شهر را بگیرد و پس از آن قهوه به عنوان نوشیدنی برای عبادت مورد استفاده قرار گیرد.

آنچه در بالا ذکر شد چند نمونه از معتبرترین روایات در رابطه با تاریخچه پیدایش قهوه بود که در درستی آن‌ها جای شک و شبه وجود دارد. زیرا در نوشته‌های قبل از قرن هفدهم میلادی هیچ یک از این روایات در رابطه با تاریخچه قهوه ذکر نشده است.

نکته جالب توجه در رابطه با قهوه ممنوعیت آن مانند الکل است. در تاریخچه قهوه ذکر شده است که از گذشته مکان‌هایی مانند قهوه خانه در کشورهای مختلف وجود داشته است که مردم (اصولا مردها) در آن دور هم جمع می‌شدند و علاوه بر گپ و گفت به نوشیدن قهوه می‌پرداختند.

از آنجا که این تجمعات و گفتمان‌ها سبب ایجاد چند انقلاب و شورش در طول تاریخ بوده است؛ مصرف قهوه چندین مرتبه از سوی حاکمان منع شده است.

برای خرید اینترنتی قهوه با کیفیت خوب و قیمت مناسب به صفحه "خرید قهوه" بروید.

گسترش قهوه در جهان

گسترش قهوه در جهان - خرید قهوه - اوسکافهقهوه پس از پیدایش براساس هریک از روایات فوق، به دلیل سفر مسلمانان به مکه وارد عربستان شده و پس از آن توسط حجاجی که برای سفر حج به عربستان رفته‌ بودند به دیگر کشورهای مسلمان رفت.

یکی از کشورهایی که در تاریخ قهوه از آن نام برده شده است ترکیه است. مسلمانان در سفر خود قهوه را به این کشور بردند. پس از ورود قهوه به امپراطوری عثمانی و کشور ترکیه در قرن شانزدهم میلادی و به دلیل همجواری ترکیه با اروپا، پای این نوشیدنی به کشورهای اروپایی همچون ایتالیا گشوده شد.

نخستین کشور اروپایی که در تاریخچه قهوه آمده است که قهوه به آن وارد شده است ایتالیا است. بازرگانان ایتالیایی که به ترکیه رفت و آمد داشتند در سال ۱۶۱۵ میلادی با این نوشیدنی آشنا شده و مقادیری از آن را برای فروش با خود به ایتالیا بردند و اینگونه قهوه وارد اروپا گردید.

قهوه نوشیدنی بود که از کشورهای مسلمان به اروپا وارد شده بود و همین امر سبب می‌گشت در ابتدا نسبت به پذیرش آن مقاومت وجود داشته باشد. علاوه بر این، اصالت مسلمانی قهوه و طعم تلخ آن سبب گشته بود که به این نوشیدنی لقب نوشیدنی شیطان را بدهند.

 مقاومت در برابر قهوه به نحوی بود که در تاریخچه قهوه در جهان آمده است که برخی کاتولیک‌ها از پاپ کلمنت هشتم خواستند تا این نوشیدنی را حرام اعلام کند اما پاپ پس از نوشیدن قهوه از طعم آن لذت برد و اعلام کرد که گناه است که این نوشیدنی را حرام اعلام کنم بیایید تا با نوشیدنی شیطان خود شیطان راشکست دهیم.

پس از ایتالیا کشور انگلیس و فرانسه دیگر کشورهای اروپایی هستند که در تاریخ قهوه از آن‌ها نام برده شده است و قهوه به آنجا وارد شده است.

براساس نوشته‌های ساموئل پپیس وقایع نویس انگلیسی، نخستین قهوه خانه انگلیسی در سال ۱۶۵۰ میلادی در محله سنت پیتر تاسیس شد و اداره آن را شخصی یهودی با نام یعقوب بر عهده داشت. این قهوه خانه امروزه با نام Café Grand شناخته می‌شود. پس از آن در سال ۱۶۷۲ میلادی اولین قهوه خانه پاریس توسط پاسوکا که خود قهوه خانه‌ای نیز در لندن داشت تاسیس گردید.

پس از ورود قهوه به انگلیس، قهوه‌خانه‌ها به سرعت گسترش یافتند بطوریکه براساس نوشته‌های ساموئل پیپس تا سال ۱۶۷۵ بالغ بر ۳۰۰۰ قهوه خانه در انگلستان وجود داشت که برخی از آن‌ها از سبک قهوه‌خانه‌های ترکیه‌ پیروی می‌کردند و به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کردند و خدماتی از جمله صبحانه نیز ارائه می‌دادند.

از دیگر کافه‌های معروفی که در تاریخچه قهوه در جهان به آن اشاره شده Café de Procopeاست. این کافه که در فرانسه است در سال ۱۶۸۶ میلادی تاسیس گردید.

پس از گسترش قهوه‌خانه‌ها در اروپا و استقبال چشمگیر از آن اولین مشکلات جامعه با قهوه و قهوه‌خانه‌ها پدیدار شد. همانطور که در تاریخ و تاریخچه قهوه در جهان ذکر شده است در گذشته قهوه‌خانه‌ها محلی برای تجمع مردان بود و مردان در این تجمعات به بحث و گفتمان می‌پرداختند بنحوی که کمتر به خانه و خانواده خود توجه داشتند. همین امر سبب نارضایتی زنان گردید و این نارضایتی تا حدی افزایش یافت که در سال ۱۶۷۴ میلادی دادخواستی با نام دادخواست زنان علیه قهوه صادر شد. زیرا مردان کمتر در خانه حضور داشتند و بیشتر وقت آزاد خود را در این مکان‌ها سپری می‌کردند.

پس از مطالعه تاریخچه قهوه برای آشنایی شما با انواع قهوه پیشنهاد می‌کنیم که مقاله " معرفی قهوه عربیکا، قهوه روبوستا؛ میزان کافئین، اسیدیته و خواص " را مطالعه نمایید.


نظر شما
فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه