تاریخچه قهوه در ایران

"قهوه" از کلمه "کافا" یا "کوفا" گرفته شده است که در اصل نام شهری در جنوب غربی اتیوپی می باشد که گیاه قهوه برای اولین بار در آن کشف شد.

مورخان فرهنگی عرب می گویند که کلمه "قهوه" در اصل برای اشاره به یک شراب خاص استفاده شده است.

با توجه به اینکه نوشیدن مشروبات الکلی، در دین مبین اسلام حرام است، پس از گسترش اسلام، از قهوه به عنوان جایگزینی برای نوشیدنی‌ های الکلی استفاده می کردند.

با اوسکافه همراه باشید تا با تاریخچه ورود قهوه به ایران بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه قهوه در ایران

ورود قهوه به ایران

در زمان سلسله صفوی، قهوه جایگاه خود را در میان نوشیدنی‌ های روزانه مصرفی مردم، پیدا کرد. در سال ۱۶۶۴ کاشف الدین، داروساز مشهور در دوره سلسله صفویه، رساله‌ ای در مورد فواید و مضرات قهوه نوشت. رساله او در خصوص فواید و مضرات قهوه، باعث ایجاد علاقه در شاه عباس برای استفاده از قهوه شد.

پیش از این، سرو و نوشیدن قهوه در ایران در بین عموم مردم، رواج نداشت. قهوه نوشیدنی مخصوص بارگاه‌ های سلطنتی و افراد حاکم بود. بنابراین، در کاخ‌ ها فضایی به نام قهوه خانه توسط سلسله صفوی و قاجار ایجاد شد. این مکان ها توسط افرادی به نام "قهوه چی" یا "قهوه باشی" اداره می شدند.

با گذشت زمان، قهوه خانه‌ ها به خارج از محدوده کاخ، جایی که مرفهین و اشراف حضور داشتند، انتقال پیدا کردند. با انتقال قهوه خانه ها به خارج از محدوه کاخ، نوشیدن قهوه در ایران، در بین مردم عادی نیز رواج پیدا کرد کرد.

قهوه قبل از چای

قهوه برای اولین بار و قبل از چای در ایران شناخته و مصرف شد. در آن زمان، ایرانیان در سفرهای زیارتی خود به سایر اماکن مذهبی کشورهای مسلمان، با قهوه آشنا شدند و آن را با خود به ایران آوردند.

با توجه به فاصله زیاد بین کشورهای تولید کننده قهوه با ایران، حمل و نقل قهوه به ایران مشکلات زیادی داشت. از طرف دیگر، کشور ایران در نزدیکی كشت كنندگان عمده چای دنیا مانند چین بود. علاوه بر این وجود جاده ابریشم در ایران، امکان حمل و نقل چای را در ایران نسبت به قهوه آسانتر می کرد.

رواج قهوه خانه‌ ها در ایران

همانطور که اشاره شده بود، قهوه خانه‌ ها در کاخ‌ ها و بارگاه‌ های سلطنتی صفوی و قاجار وجود داشتند. طیف وسیعی از نوشیدنی‌ ها از جمله قهوه در این مکان‌ ها سرو می گردید.

اولین قهوه خانه‌ های ایران در زمان شاه طهماسب در قزوین و به مرور زمان در نقش جهان اصفهان شروع به فعالیت نمودند.
جهت آشنایی با  تاریخچه پیدایش قهوه مقاله "با تاریخچه قهوه دومین نوشیدنی‌ پرطرفدار جهان آشنا شوید" را مطالعه نمائید.

حدود ۱۰۰۰ سال قبل، ابن سینا دانشمند و فیلسوف مشهور ایرانی، به طور کامل درباره قهوه در كتاب خود نوشته است. او به جای قهوه از کلمه "Buno" استفاده کرد، زیرا در آن دوره قهوه به این نام استناد می شد. در اتیوپی هم اکنون از کلمه Buno استفاده می شود. ابن سینا، از قهوه برای تحریک و معالجه بیماران مبتلا به افسردگی استفاده می کرد.


نظر شما
ooscafe-logo