چه مقدار قهوه و چه میزان کافئین می توانیم در طول روز مصرف کنیم؟

مقدار-مجاز-مصرف-قهوه-کافئین-روزانه-خرید-قهوه-اوسکافه-1

میلیون‌ها نفر از مصرف کنندگان قهوه به طور منظم، با معضل تصمیم گیری در مورد مقدار و میزان قهوه مصرفی در روز و تعداد قابل قبول لیوان‌های قهوه‌ای که می‌توانند در روز قهوه بنوشند روبرو هستند.

این موضوع چنان مهم است که حتی الگوریتم‌های ریاضی نیز برای کمک به پاسخ به این سوال ابداع شده است.

این معضل ناشی از انبوه مطالعات و مقالات منتشر شده در مورد اثرات مصرف زیاد کافئین است. زیرا همانطور که می‌دانید مصرف کافئین علاوه بر اینکه دارای مزایای زیادی است می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی هم شود پس در همین ابتدا یادآوری می‌کنیم که مصرف کافئین در حد نرمال قابل قبول است و مصرف کافئین زیاد می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد.

یادآوری می‌کنیم که ما در مقاله خواص قهوه به بررسی خواص این نوشیدنی پرطرفدار پرداخته‌ایم.

از مزایای مصرف کافئین می‌توان به افزایش تمرکز، پیشگیری از بیماری‌های قلبی و برخی تومورها اشاره کرد و از اثرات منفی مصرف کافئین بالا می‌توان به مواردی  مانند استرس، بی‌خوابی و بروز حساسیت اشاره کرد.

محققان مصرف متوسط و مناسب را توصیه می کنند و دوز توصیه شده مصرف روزانه کافئین ۳۰۰-۴۰۰ میلی گرم است.

حال سوالی که ممکن است در رابطه با مصرف میزان کافئین مناسب برای شما پیش بیاید این است که چگونه این میزان کافئین را به تعداد فنجان تبدیل کنیم؟

با ما همراه باشید تا جواب سوالات خود را دریافت کنید.

میزان کافئین در هر فنجان قهوه به عوامل مختلف و متنوعی بستگی دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اندازه فنجان، مقدار قهوه‌ی مصرفی، آسیاب قهوه و روش دم آوری قهوه در میزان کافئین هر فنجان قهوه تاثیر دارد.

انواع مختلف قهوه وجود دارد، اما دو نوع گسترده و تجاری عبارتند از: قهوه عربیکا و قهوه روبوستا که در زمان خرید قهوه باید به آن توجه کنید.

قهوه عربیکا حاوی مقادیر کمتری کافئین نسبت به قهوه روبستا است. نسبت کافئین روبوستا تقریبا دو برابر قهوه عربیکا است، که در مقاله انواع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا به صورت کامل شرح داده شده است.

لازم به ذکر است که غلظت و میزان کافئین قهوه، بسته به منطقه‌ای که قهوه در آن کشت می‌شود هم متفاوت است.

باب آرنوت، پزشک طب داخلی در کتاب خود به نام کتاب عاشق قهوه، توضیح می دهد:

"کافئین یک ماده دفع کننده حشرات است، بنابراین در ارتفاعات بسیار پایین، دانه‌های قهوه کافئین بیشتری دارند زیرا تعداد حشرات بیشتر است و در ارتفاعات بسیار زیاد، حشرات بسیار کمتری وجود دارند، بنابراین گیاه نیاز به ذخیره میزان کافئین کمتری دارد".

بنابراین ، اگر در یک نوع، قهوه‌هایی را انتخاب کنیم که در مناطق غیر گرمسیری یا مناطق مرتفع کشت می‌شوند، میزان کافئین موجود در دانه‌های قهوه کمتر است.

میزان کافئین تا حد زیادی به روش‌های تهیه قهوه بستگی دارد زیرا در انواع روش‌ها از مکانیسم‌های مختلفی برای استخراج ترکیبات قهوه استفاده می شود.

با توجه به این معیار، آنها را می توان به سه گروه اصلی تقسیم کرد: غوطه وری یا تزریق، اختلاف جاذبه و فشار.

مقدار-مجاز-مصرف-قهوه-کافئین-روزانه-خرید-قهوه-اوسکافه-2

انواع روش‌های دم آوری قهوه

میزان کافئین قهوه درروش غوطه وری

در روش‌های غوطه وری یا تزریق مانند قهوه ترک، فرنچ پرس و کلد برو، آب را به دمای مطلوب گرم می‌کنند؛ سپس قهوه آسیاب شده به اندازه کافی در آب تزریق می شود تا ترکیبات آن به آب منتقل شود.

هرچه دمای آب بیشتر باشد، مولکول‌های آن انرژی بیشتری خواهند داشت و استخراج کافئین با کارایی بیشتری انجام می‌شود و در نتیجه میزان کافئین نوشیدنی حاصل زیاد است.

میزان کافئین قهوه در روش استفاده از گرانش

در دستگاه‌های اسپرسو ساز، قهوه با اثر ترکیبی از درجه حرارت بالا و گرانش آب تولید می‌شود، به این ترتیب که آب داغ به آرامی روی قهوه آسیاب شده در فیلتر می‌چکد و با گرانش و وزن باعث می‌شود که از طریق فیلتر سقوط کند.

میزان کافئین قهوه در روش استفاده از اختلاف فشار

در تهیه قهوه با استفاده از قهوه سازموکاپات، بخار و آب به سمت بالا حرکت می‌کنند و باعث می‌شود پس از عبور از دانه‌های قهوه، ترکیبات قهوه و عصاره‌ی خارج شده از دانه‌های قهوه به داخل پارچ موکاپات ریخته شود.

در نهایت هم در دستگاه اسپرسوساز و هم در موکاپات، قهوه‌ای با غلظت قابل توجه و میزان کافئین بالا به دست می‌آید.

شیمی دانان دانشگاه نیوکاسل (استرالیا) پس از تجزیه و تحلیل پنج روش رایج در تهیه قهوه و با استفاده از قهوه عربیکا کلمبیا (استارباکسی)، به طور تجربی موفق به دست یابی طبقه بندی زیر برای روش‌های تهیه قهوه شدند:

جدول مقدار کافئین قهوه - فروشگاه اینترنتی قهوه اوسکافه

چگونه می توان کافئین موجود در فنجان خود را تخمین زد؟

اکنون شما با استفاده از این اطلاعات می‌توانید بدانید که چه میزان قهوه (بدون اینکه از میزان کافئین ۴۰۰ میلی گرم در روز تجاوز نکند) بنوشید.

از آنجایی که بیشتر ما عادت داریم، قهوه خود را با همین روش‌های فوق تهیه کنیم، ساده‌ترین کار این است که میزان کافئین موجود در فنجان معمول خود را تخمین بزنید و سپس تعداد روزانه نوشیدن را کنترل کنید.

به عنوان مثال، یک علاقه مند به اسپرسو ممکن است روزانه سه فنجان کوچک قهوه بنوشد.

می توانید برای آشنایی بیشتر در خصوص عوارض قهوه برای بدن مقاله عوارض و مضرات قهوه برای سلامتی بدن را مطالعه نمائید.                                                                                                                                                

مطابق جدول بالا، اگر از موکاپات استفاده کنید، می‌توانید دو برابر بیشتر از دستگاه اسپرسو قهوه بنوشید.

اگر از لیوان‌های بزرگ قهوه، به جای فنجان‌های کوچک استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود برای تهیه قهوه از دستگاه کمکس (یا سایر روش‌های "کم کافئین") استفاده کنید.


نظر شما
فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه