ooscafe-logo
دانستنی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۳۰

معرفی انواع روش های تهیه قهوه با استفاده از انواع دستگاه ها و ابزارها

قهوه ها با ابزارها، قوری ها و دستگاه های مختلف تهیه می شوند. ابزارها و وسایل تهیه قهوه، بهترین همراهان ما برای خلق تجربه‌ هایی خوش عطر و طعم هستند.

تهیه قهوه کار مهیج و صبر و حوصله کنار قهوه جوش برای تهیه ی قهوه ای خوش عطر و طعم بسیار لذت بخش است.

با اوسکافه همراه باشید تا ابزارهایی که می توانند شما را در تهیه و سرو نوشیدنی ها و مشتقات قهوه یاری کنند را معرفی کنیم. این مقاله کمک می کند که شما این ابزارها را بهتر بشناسید و از روش های مختلف تهیه یک فنجان قهوه آگاه شوید.

۱- ارو پرس یا آئرو پرس (Aeropress)

اروپرس را سال ۲۰۰۵ آلن ادلر، استاد دانشگاه و طراح نوعی فریزبی به دنیای قهوه معرفی کرد. این ابزار دَم‌ ‌آوری قهوه،به ‌عنوان یکی از جدیدترین و خلاقانه ‌ترین قهوه ‌سازهای ۲۰ سال اخیر به حساب می‌آید و می توان به جرات گفت که دَم‌ کردن قهوه با دستگاه اروپرس یکی از روش ‌های محبوب دَم‌ آوری است.

همانطور که از نام اروپرس پیداست در سازوکار دَم‌ آوری، قهوه تحت فشار دم می‌کشد. در این دستگاه بسته به میزان درشتی دانه‌های قهوه، آب در دمای ۹۲ تا ۹۶ درجه سانتی گراد با فشار و جریانی ثابت از داخل دانه‌ های آسیاب شده قهوه عبور کرده و عصاره قهوه استخراج می شود.

طرز تهیه قهوه دمی با دستگاه ارو پرس

یادتان باشد قبل از استفاده از اروپرس از تمیز بودن وسیله خصوصا محفظه فیلتر آن اطمینان حاصل کنید همچنین توصیه می‌ شود از دانه‌ های قهوه متوسط برشته شده استفاده کنید. البته انتخاب نوع قهوه با توجه به ذائقه شما می ‌تواید متفاوت باشد. بهتر است برای کسب بهترین نتیجه در زمان دم کردن، دانه های قهوه را با درجه آسیاب متوسط به پایین آسیاب نمائید.

برای دم ‌آوری قهوه با اروپرس، به ازای هر دویست گرم آب چیزی در حدود سیزده تا چهارده گرم قهوه مورد نیاز است. البته این مقدار با توجه به نوع قهوه و درجه برشته شدن (رست قهوه) می تواند متفاوت باشد. برای حصول نتیجه خوب، بهتر است دمای آب در حدود ۹۳ درجه سانتی گراد باشد. در زمان دم کردن قهوه و کار با دستگاه اروپرس، ابتدا فیلتر دستگاه را در کلاهک مخصوص فیلتر قرار دهید، سپس فیلتر و کلاهک را با آب داغ، آبکشی نمائید. این کار باعث قرارگیری بهتر فیلتر داخل کلاهک شده و همچنین طعم نامطبوع کاغذ فیلتر را از بین می ‌برد.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات در رابطه با برشته کردن و رست قهوه می باشید مقاله "رست قهوه و ویژگی های انواع رست" را مطالعه کنید. 

قهوه آسیاب شده را درون دستگاه بریزید. برای شروع به عنوان قانون کلی دو برابر وزن قهوه، آب داغ روی قهوه آسیاب شده ریخته و حدود سی ثانیه منتظر بمانید.

حال به وسیله قاشق و یا همزن به آرامی محتویات را هم زده تا محلول یکنواختی حاصل شود. سپس باقی مانده آب را به آرامی اضافه کنید. بعد از گذشت ۹۰ ثانیه، کلاهک و فیلتر را روی دستگاه قرار داده و بچرخانید. همزمان دستگاه را وارونه کرده و روی فنجان یا ظرف مربوطه بگذارید و پیستون را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا کاملاً قهوه عصاره‌گیری شده و داخل فنجان ریخته شود.

به این نکته توجه کنید که موارد فوق به گونه ای انجام شوند که در زمان رسیدن پیستون به انتهای استوانه، زمان سنج کمتر از دو دقیقه را نشان دهد.

همچنین توجه داشته باشید داخل اروپرس تنها از آب و قهوه استفاده شود و هر افزودنی مورد نیاز (شیر، شکر و ...) را پس از آماده شدن به قهوه خود اضافه کنید.

مزیت های اروپرس

 • تهیه قهوه با ارو پرس بسیار ساده وسریع است و نیازی به آموزش ‌های تخصصی و ابزار آلات اختصاصی دیگر ندارد.
 • شستشوی اروپرس بسیار راحت و سریع است.
 • بسیار سبک، قابل حمل و مناسب برای مسافرت است.
 • با اروپرس می توانید تفاوت طعم دانه و رست ‌های مختلف را، بهتر حس کنید.
 • محصول نهایی اروپرس، قهوه ی بدون لرد (تفاله قهوه) و کمی غلیظ است

در اینجا لازم است به شما یادآوری کنیم که قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو به روش های تهیه قهوه اطلاق می شود و ارتباطی با دانه ها و نوع قهوه ندارد. اگر علاقه مند هستید در این رابطه بیشتر مطالعه کنید مقاله "تفاوت قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو" را حتما مطالعه نمایید. 

۲- فرنچ پرس

در بین لوازم دم آوری قهوه، فرنچ پرس یکی از محبوب ترین‌ها و در عین حال ساده ترین وسیله‌های تهیه قهوه است. فرنچ پرس یک ابزار ساده برای دم کردن قهوه، چای، چای سبز و انواع دمنوش است. قهوه ی تهیه شده با فرنچ پرس، از طعمی عمیق و بویی قوی برخوردار است.

فرنچ پرس را معمولاً در کشورهای مختلف با توجه به روش استفاده، به اسامی مختلفی می ‌شناسند. در ایران این وسیله معمولاً با همان نام فرنچ پرس شناخته می ‌شود و در منوی بسیاری از کافه‌ ها، قهوه ‌ی تهیه شده با فرنچ پرس را با نام قهوه فرانسه و گاهاً فرنچ پرس می ‌توانید پیدا کنید.

 تهیه قهوه با استفاده از فرنچ پرس بسیار آسان است و می توان بدون دردسر در خانه از آن استفاده کرد.

مزیت های فرنچ پرس

 • قهوه حاصل از فرنچ پرس نسبت به قهوه‌ های دیگر از کافئین بیشتری برخوردار است.
 • بر اساس برخی مطالعات، نوشیدن قهوهزتهیه شده با فرنچ پرس خطر ابتلا به بیماری پارکینسون و بیماری ‌های قلبی را کاهش می دهد.
 • برخلاف روش ‌های دیگر که در آن ‌ها روغن موجود در قهوه، فیلتر شده یا خارج می ‌شود، با استفاده از فرنچ پرس تمامی روغن طبیعی موجود در قهوه، درون قهوه‌ ی آماده شده ‌ی نهایی باقی می ماند.
 • کار کردن با فرنچ پرس آسان است و برای کار با آن نیاز به آموزش خاصی نیست.
 • استفاده از فرنچ پرس نسبت به روش ‌های دیگر ارزان ‌تر است.
 • با فرنچ پرس، کنترل بیشتری روی حجم و غلظت قهوه خود دارید.
 • فرنچ پرس را به آسانی می ‌توانید با خود حمل کنید.
 • فرنچ پرس کاربردهای گوناگونی از قبیل: تهیه قهوه، فوم گیری شیر، آماده سازی دمنوش و ... دارد.

طرز دم کردن قهوه با فرنچ پرس

ابتدا دانه ‌های قهوه را به صورت درشت آسیاب می کنیم.

اگر می خواهید با انواع آسیاب قهوه آشنا شوید مقاله "برای تهیه انواع روش های قهوه آن را چگونه آسیاب کنیم" را مطالعه کنید.

بهتر است که قبل از اضافه کردن پودر قهوه، مقداری آب گرم را داخل مخزن فرنچ پرس بریزیم و با اهرم صافی چند بار آب را پرس کنیم تا مخزن گرم شود. سپس آب داخل مخزن را خالی کنیم.

نکته: هنر استفاده از فرنچ پرس، استفاده درست از نسبت قهوه به آب می باشد. نسبت ۱ گرم قهوه به ۱۰ گرم آب، بهترین نسبت برای درست کردن یک قهوه عالی می باشد. به عنوان مثال برای هر فنجان آب، یک هشتم از همان فنجان قهوه لازم است.

حال به ازای هر نفر ۱۰ الی ۱۴ گرم پودر قهوه را داخل مخزن فرنچ پرس اضافه مریزیم. در صورتی که قهوه غلیظ و تلخ‌ دوست دارید، می توانید مقدار پودر قهوه را بیش‌تر کنید.

در گام بعدی و مقداری آب داغ روی پودر قهوه اضافه می کنیم و به مدت ۳۰ ثانیه صبر می کنیم تا گاز قهوه خارج شود، سپس مقدار آب باقی مانده را به پودر قهوه اضافه می کنیم.

در این مرحله ترکیب پودر قهوه و آب را با استفاده از یک قاشق چندبار هم زده و درب فرنچ پرس را گذاشته و ۴ دقیقه صبر می کنیم. اهرم فیلتر فرنچ پرس را به ‌آرامی از بالا به پایین فشار داده و قهوه را فیلتر می کنیم.

اکنون قهوه آماده سرو می باشد.

۳- دله قهوه جوش یا دله عربی

"دله" این اسم احتمالاً برای شما نا آشناست، اما نام ابزاری خاص برای تهیه قهوه عربی است. از Dallah یا قهوه جوش عربی در ایران به ندرت استفاده می ‌شود.

قهوه عربی یکی از قهوه ‌های بسیار پرطرفدار در جهان است که معمولاً روی ذغال و با قهوه جوش مخصوصی به نام دله که غالباً از جنس برنج که طلایی رنگ است، تهیه می ‌شود. یکی از مواردی که باعث محبوبیت این قهوه جوش شده است، ظاهر سنتی و منحصر به فرد آن است و چیزی که طعم قهوه عربی را از انواع دیگر قهوه متمایز می کند، عطر و بوی هل یا میخک موجود در آن است.

طرز تهیه قهوه با دله عربی

برای تهیه قهوه عربی مرسوم است که از دانه های مدیوم رست یا رست لایت استفاده شود. بعد از آماده کردن پودر قهوه مورد نیاز، به صورت زیر عمل می کنیم:

۱. ابتدا یک فنجان آب را داخل دله ریخته و روی شعله ملایم گاز قرار می دهیم تا به جوش آید. سپس دله را به مدت ۳۰ ثانیه از روی گاز بر میداریم تا دمای آب کم شود.

۲. یک یا دو قاشق چای خوری پودر قهوه را به آب اضافه کرده و هم می زنیم. مجدداً دله را بر روی شعله ملایم گاز قرار می دهیم.

۳. بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، هر زمان که احساس کردیم کف یا فوم روی قهوه ایجاد شده است آن را از روی شعله گاز برمی داریم.

۴. بعد از یک دقیقه می توانیم از هل، زعفران و یا میخک به عنوان ادویه و برای خوش عطر و طعم کردن قهوه استفاده کنیم.

۵. پس از افزودن ادویه دلخواه، دله را مجدد برای مدت زمان اندکی روی شعله ملایم گاز قرار می دهیم و اجازه می دهیم تا فوم قهوه تشکیل شود.

۶. پس از ایجاد فوم قهوه، دله را از روی شعله گاز برداشته و کنار می گذاریم تا پودر قهوه ته نشین گردد.

۷. حال م یتوانیم قهوه را در فنجان مخصوص قهوه عربی ریخته و سرو نماییم.

بهتر است فنجان را تا نیمه از قهوه پر نماییم.

نکته های قابل توجه

 • انجام این روش بر روی ذغال نتیجه ی بهتری دارد.
 • در این روش باید حواسمان باشد که قبل از رسیدن آب به دمای جوش، آن را از روی حرارت برداریم.
 • میزان آسیاب قهوه، باید به اندازه قهوه ترک باشد.

اگر قصد دارید قهوه عربی تهیه کنید می توانید از فروشگاه اینترنتی قهوه اوسکافه خرید کنید.

نحوه نوشیدن قهوه عربی

 • بعد از دم کردن قهوه، دله را در دست چپ می گیریم و قهوه را درون فنجانی که در دست راست داریم، می ریزیم.
 • در زمان سرو قهوه عربی برای خانم ها، سرو کننده در ابتدا به نشانه احترام، پای چپ خود را کمی خم نموده و سپس فنجان را با قهوه پر می ‌کند.
 • میهمان، فنجان را با دست راست خود از شخص توزیع ‌کننده قهوه گرفته و اگر فنجان را با دست چپ بگیرد، بی ‌احترامی به آداب و رسوم است.
 • قهوه عربی به صورت سنتی در فنجان‌ های گرد کوچک و بدون دسته سرو می‌ شود.
 • قهوه ‌ای که از دله در فنجان ریخته می ‌شود، مقدارش بسیار کم، غلیظ و تلخ است. در انتهای ریختن قهوه و قبل از دادن فنجان به میهمان، باید یک مرتبه نوک دله را به لبه فنجان قهوه بکوبیم تا صدای فنجان بلند شود و پس از آن قهوه را تعارف می کنیم.
 • به یاد داشته باشید که میهمان ‌ها در هر بار حداقل یک تا سه فنجان قهوه می ‌خورند، پس حتماً به آن ‌ها قهوه تعارف کنید. اگر میهمان شما بعد از خوردن قهوه، فنجان را به سمت راست چرخاند یعنی قهوه تمام شده است و میزبان می ‌تواند برای او دوباره قهوه بریزد.
 • در صورتی که میهمان پس از نوشیدن قهوه، و قبل از پس دادن فنجان خالی، دستش را یک مرتبه تکان دهد، این تکان دادن به معنای آن است که دیگر کافی است و قهوه نمی ‌نوشد.

مردم عرب برای این آداب و رسوم احترام زیادی قائل هستند و این نوع قهوه، همواره به همراه قوانین و آداب و رسوم خود در اکثر مراسم ‌ها و مهمانی های رسمی و غیر رسمی اجرا می ‌شود.

راهکارهای تمیز کردن دله عربی

برای تمیز کردن دله، می ‌توان از عصاره آب لیموی تازه یا آب لیموی صنعتی به همراه نمک استفاده کرد. برای این کار مواد را درون دله ریخته و در حدود نیم ساعت صبر می کنیم و سپس با اسفنج می ‌شوییم.

۴- ایبریک یا جذوه یا قهوه جوش

قهوه ترک از محبوب ‌ترین و پرطرفدارترین قهوه ‌های جهان است. راز این قهوه که همواره حال و هوایی عاشقانه و شاعرانه به همراه خود دارد، در نحوه تهیه آن نهفته است.

قهوه ترک با روشی سنتی و باستانی تهیه می شود و برای این ‌که بتوانید طعم واقعی قهوه ترک را بچشید باید حتما آن را در قهوه ‌جوش سنتی ترکی که به نام جذوه شناخته می شود دم‌ کنید.

طرز تهیه قهوه ترک

به دلیل قابلیت انتقال حرارت مس، جذوه ها عموماً از مس ساخته شده و قطر پایینی آن ها، یک و نیم برابر دهانه جذوه است. برای استفاده از جذوه باید آن را بر روی یک سطح داغ مثلاً المنت ‌های برقی، اجاق ‌های برقی یا روی حرارت مستقیم شعله ‌های گاز قرار دهیم.

همچنین باید به ازای هر فنجان قهوه، معادل سه چهارم فنجان آب سرد داخل قهوه جوش بریزیم.

تذکر: سطح آب ریخته شده داخل قهوه جوش نباید بیشتر از ابتدای تنگی (گردنه) قهوه جوش باشد، چون باعث سر ریز شدن آن می شود.

اکنون دانه های قهوه را که دارای ریزترین درجه آسیاب می باشند به آب اضافه می کنیم (به ازای هر فنجان قهوه، دو قاشق چای خوری قهوه).

اجاق گاز را روشن نموده و شعله ی آن را بر روی درجه کم قرار می دهیم، اگر شعله زیاد باشد، قهوه می سوزد و طعم خوب خود را از دست می دهد.

تذکر: در این مرحله نباید قهوه را هم بزنیم.

پس از گذشت چند دقیقه، حباب های بسیار ریزی بر روی قهوه جمع می شود که اصطلاحاً به آن خامه قهوه می گویند، پس از ایجاد خامه قهوه بر روی سطح، باید مراقب باشیم زیرا در این هنگام قهوه به طرف بالا حرکت می کند و امکان دارد سر ریز شود.

پس از ایجاد فوم بر روی قهوه و قبل از جوش آمدن و حرکت قهوه به طرف بالا قهوه را از روی اجاق گاز برداشته تا کمی از حرارت آن کاسته شود، مجدداً قهوه جوش را به آرامی روی شعله کم قرار می دهیم. بهتر است این عمل را حداقل ۳ بار تکرار کنیم.

حال زمان آن رسیده است که قهوه خود را سرو کنیم.

به دلیل اینکه در تهیه این قهوه پودر قهوه را مستقیم با آب ترکیب می کنیم و از هیچ فیلتری استفاده نمی کنیم، پودر قهوه در انتهای فنجان ته نشین می شود. این قهوه ته نشین شده همان چیزی است که به وسیله آن فال قهوه گرفته می شود.

تفاوت قهوه جوش و شیرجوش

 • قطر پایینی شیر جوش همانند جذوه نیست و پهن نمی باشد.
 • جنس شیر جوش ها از آلومینیوم، چدن و استیل می باشد که برای تهیه قهوه ترک مناسب نیست.

۵- دستگاه قهوه ساز فرانسه (قهوه ساز فیلتردار)

به وسیله ‌ای که با استفاده از آن قهوه درست می کنند، قهوه ساز می گویند، اما این اصطلاح معمولاً برای قهوه سازهای برقی که مناسب برای تهیه قهوه های فیلتری (اصطلاحاً قهوه فرانسه) است، به کار می رود.

طرز تهیه قهوه با دستگاه قهوه ساز

ابتدا آب را درون مخزن مخصوص خود ریخته و سپس پودر قهوه را درون فیلتر کاغذی می ریزیم و درون قیف دستگاه قرار می دهیم، حال دستگاه را روشن نموده تا قهوه آماده گردد و در قوری مخصوص سرو، ریخته شود.

اگر علاقه مند به تهیه قهوه با استفاده از دستگاه های قهوهساز هستید اوسکافه در مقاله "روش تهیه قهوه با دستگاه های قهوه ساز خانگی" به شرح جزئیات و مراحل تهیه قهوه با این دستگاه ها پرداخته است.

۶- موکاپات یا موکا اکسپرس

موکاپات یا قوری قهوه ساز اسپرسو، یکی از محبوب ‌ترین ابزار و وسایل تهیه قهوه است. اجزای موکاپات شامل بخش های زیر است:

۱. مخزن پایین که آب در آن گرم می شود.

۲. بخش میانی که جهت قرار دادن پودر قهوه آسیاب شده می باشد.

۳. بخش بالایی که خالی بوده و قهوه تهیه شده، داخل آن ریخته می شود.

طرز تهیه قهوه با موکاپات

یادگیری استفاده از موکاپات بسیار آسان است. یکی از دلایلی که شما عاشق موکاپات خواهید شد استفاده بسیار راحت از این ابزار است.

برای تهیه قهوه با استفاده از موکاپات ابتدا قطعات (بخش های) مختلف موکاپات را از هم جدا نموده و سپس آب سرد را در مخزن آب (بخش پایینی) و تا زیر سوپاپ می ریزیم، حال پودر قهوه آسیاب شده را در بخش میانی(فیلتر یا سبد) ریخته و سطح آن را با قاشق صاف می کنیم و بر روی مخزن آب قرار می دهیم. در پایان محفظه قهوه (بخش بالایی) موکاپات را هم بر روی مخزن آب (بخش پایینی) قرار داده و با چرخاندن آن موکاپات را بسته و آن را روی شعله ملایم قرار می دهیم.

تذکر: در تهیه قهوه با استفاده از موکاپات باید دقت نماییم که حرارت گاز کم باشد زیرا حرارت بالا باعث سوختن قهوه و ایجاد عطر و طعم ناخوشایند در قهوه می شود.

کافیست اندکی صبر کنیم تا قهوه از استوانه بخش بالایی موکاپات بیرون بیاید، پس از بالا آمدن کامل قهوه در مخزن بالایی، می توانید آن را در فنجان ریخته و نوش جان کنیم.

نکته: برای شست و شوی موکاپات نیازی به مواد شوینده خاصی نیست و شما می توانید با آب داغ آن را به راحتی تمیز نمایید.

مزیت ها و ویژگی های موکاپات

 • قابل حمل بودن
 • نیاز نداشتن به برق
 • قیمت مناسب و ارزان بودن
 • تهیه قهوه اسپرسو

اگر توضیحاتی که در این قسمت در رابطه با موکاپات و طرز تهیه قهوه با موکاپات داده شد رضایت شما را برآورده نکرده است جای هیچ نگرانی نیست. اوسکافه در مقاله "ساده ترین روش های تهیه قهوه در خانه" به شرح طرز تهیه قهوه با موکاپات با جزئیات بیشتر پرداخته است. حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

۷- کمکس

قهوه ساز کمکس، ابزاری زیبا و دوست داشتنی برای دم آوری قهوه به صورت دستی می باشد. نحوه کار با کمکس کمی سخت است، اما پس از اندکی تمرین به راحتی می ‌توانید با آن کار کنید. بدنه ‌ی اصلی کمکس از شیشه‌ ی مقاوم در برابر حرارت و به شکل ساعت شنی ساخته شده ‌است. فیلترهای استفاده شده در کمکس از جنس کاغذی خاص هستند که بیشتر روغن موجود در قهوه را می ‌گیرد و موجب می ‌شود قهوه طعم نسبتاً متفاوتی در مقایسه با قهوه ‌ی دم شده توسط روش ‌های دیگر داشته باشد.

نحوه تهیه قهوه با کمکس

۱. در حدود یک لیتر آب را می جوشانیم.

۲. فیلتر کاغذی را روی کمکس تنظیم می کنیم تا دهانه آن را بپوشاند.

۳. مقداری آب جوش بر روی فیلتر کاغذی می ریزیم تا فیلتر کاغذی خیس شود. 

۴. پس از گذشت چند ثانیه آب را از درون کمکس خارج می نماییم.

۵. پودر قهوه آسیاب شده را بر روی فیلتر کاغذی می ریزیم (پودر قهوه باید کمی درشت‌ باشد).

۶. آب جوش را به صورت دایره ‌ای و آهسته روی قهوه می ریزیم، تا قسمت بالایی آن پر از آب شود.

۷. صبر می کنیم تا آب جوش از قهوه و فیلتر عبور کند و به داخل کمکس بریزد سپس فیلتر کاغذی را از کمکس جدا می کنیم.

اکنون قهوه ما آماده شده است.

تهیه قهوه با استفاده از کمکس روشی بسیار آسان و جذاب است که علاقه مندان بسیاری دارد و هر روز بر طرفداران این روش تهیه قهوه افزوده می شود. بدون شک با امتحان کردن روش تهیه قوه با کمکس و چشیدن طعم قهوه‌ ی تهیه شده با این روش، شما هم به جمع علاقه مندان به این روش خواهید پیوست.

۸- وی ۶۰

ابزارها و روش های مختلفی برای تهیه قهوه وجود دارد، که وی ۶۰ یکی از این ابزارها  است. برای تهیه قهوه با استفاده از این ابزار نیاز به قهوه آسیاب شده، آب جوش و فیلتر کاغذی مناسب این ابزار داریم. قهوه بدست آمده از این دستگاه نوعی قهوه دمی محسوب می شود.

این قهوه ساز قابل حمل است و شما می‌ توانید از آن برای تهیه قهوه در هر مکانی حتی در طول سفر استفاده کنید.

روش تهیه قهوه با وی ۶۰

۱- فیلتر کاغذی را بر روی وی ۶۰ قرار داده و سپس آن را بر روی فنجان یا ماگ می گذاریم. مقداری آب جوش بر روی فیلتر کاغذی می ریزیم تا خیس گردد، این کار باعث گرم شدن ظرف و از بین رفتن بوی کاغذ می شود. پس از مدتی کوتاه می توانیم آب درون ماگ یا لیوان را خالی کنیم.

۲- پودر قهوه آسیاب شده با درجه متوسط را درون فیلتر می ریزیم.

۳- مقداری از آب جوشیده را بصورت دورانی و به آرامی بر روی قهوه ریخته و اندکی صبر می کنیم، حالا بقیه آب جوش را بر روی قهوه می ریزیم.

۴- پس از گذشت چند دقیقه قطرات قهوه به داخل ماگ ریخته می شود و قهوه آماده می شود.

نحوه استفاده از این دستگاه برای تازه کارها مناسب، و برای دوستدارانش لذت بخش است.

۹- نانو پرسو

شرکت واکاکو با الهام گرفتن از ایده ‌های مشتریان خود توانست دستگاه اسپرسو ساز همراه دیگری به نام نانوپرسو را به بازار ارائه کند. نانوپرسو همان مینی پرسو است با مواد بهتر و امکانات بیشتر.

این دستگاه قابلیت جدا شدن قطعات از هم را دارد و می توان با فرچه به راحتی آن را تمیز کرد. اگر به قهوه اسپرسو علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما نانو پرسو می باشد چون نیاز شما به اسپرسو را به راحتی برطرف می کند.

تهیه قهوه با نانو پرسو

۱- ابتدا آب جوش را داخل نانو پرسو می ریزیم تا به خوبی گرم شود. در صورتی که به آب جوش دسترسی داشته باشیم، می توانیم از آب سرد برای تهیه یک قهوه ی سرد استفاده کنیم.

۲- قهوه آسیاب شده را در محفظه مخصوص خود می ریزیم و دستگاه را می بندیم.

۳- بوسیله پمپ کوچکی که بر روی دستگاه قرار دارد حداقل ۵ بار دستگاه را پمپ می کنیم. لازم به ذکر است بعد از هر بار پمپ زدن، ۳۰ ثانیه مکث می کنیم و مجدداً پمپ نانو پرسو را فشار می دهیم. این کار را تا زمانی ادامه می دهیم که عصاره قهوه کامل خارج شود.

۴- حالا می توانیم از نوشیدن اسپرسو لذت ببریم.

۱۰- نسپرسو (اسپرسو ساز کپسولی)

دستگاه نسپرسو ساخت شرکت نستله است و با استفاده از کپسول های مخصوص به خود کار می کند. دستگاه نسپرسو نوعی اسپرسو ساز مدرن و هوشمند است که نحوه کار با آن، راحت تر از اسپرسوساز های خانگی و صنعتی است و قهوه بدست آمده از آن یک اسپرسو خوش طعم و غلیظ می باشد.

تفاوت اصلی این دستگاه بخاطر کپسول نسپرسو بوده که یک مدل قهوه ی کپسولی است و ما را از دغدغه های که ما برای انتخاب نوع قهوه، درجه رست و از همه مهم تر درجه آسیاب دانه ها داریم از بین می برد.

تمام دستگاه های نسپرسو با  کپسول های قهوه کار می کنند. این کپسول ها از مقدار معینی قهوه روبوستا یا عربیکا تشکیل شده است که برای ذائقه های مختلف انواع متفاوتی دارد و بر اساس فشار، حجم مقدار آب و غیره انواع متفاوتی دارد.

کار با این دستگاه بسیار آسان است، کافیست کپسول قهوه را داخل دستگاه نسپرسو قرار داده و دکمه شروع به کار را فشار دهیم. تنها در ۳۰ ثانیه قهوه ما آماده می شود.

در مدل های جدید دستگاه نسپرسو انواع نوشیدنی ها از قبیل لاته، کاپوچینو، موکا و غیره را به راحتی می توان تهیه کرد.کپسول های این دستگاه از آلومینیوم ساخته شده است و لایه ای بهداشتی نیز داخل خود دارند. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که وقتی کپسول داخل آن دستگاه قرار می گیرد، از بالا سوراخی بر روی کپسول ایجاد می شود و آب با فشار وارد کپسول می شود و بعد در پایین کپسول که از آلومینیوم نازکتری ساخته شده است سوراخ هایی ایجاد می شود و قهوه آماده شده وارد فنجان می شود.

با توجه به کیفیت و همچنین سرعت کار این دستگاه، علاقمندان به قهوه و به خصوص اسپرسو، می توانند یک نمونه از این دستگاه را در خانه و محل کار خود داشته باشد تا به راحتی بتواند یک قهوه ی لذیذ برای خود تهیه کنند.

۱۱- مینی پرسو

مینی پرسو یا اسپرسو ساز همراه، محصول کمپانی واکاکو می باشد. این دستگاه در عین کوچکی، بسیار پر قدرت بوده و برای تهیه اسپرسو، نیاز به شعله ندارد. کافی است قهوه و آب جوش را در داخل مخرن مخصوص بریزیم، پیستون دستگاه را آزاد کرده و شروع به پمپ کردن می کنیم.

قهوه ی آسیاب شده ای که در این دستگاه استفاده می کنیم باید مانند دستگاه اسپرسوساز، نرم باشد و زمانی که پودر قهوه را به داخل بسکت (سبد) آن می ریزیم باید آن را فشرده کنیم و مانند دستگاه اسپرسوساز لبه های آن را از پودر قهوه پاک کنم.

بعد از اتمام کار با مینی پرسو، دستگاه را حتماً باید تمیز کنیم. تمیز کردن مینی پرسو بسیار راحت است کافی است قسمت لیوان و مخزن قهوه را با آب معمولی بشوییم و بعد آن را با یک دستمال تمیز خشک کنیم.

باید توجه داشته باید مینی پرسو را به هیچ عنوان با مایع ظرفشویی نشویید و در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

یکی از بهترین تفاوت هایی که مینی پرسو با اسپرسوساز های خانگی یا نیمه صنعتی دارد عدم نیاز به لوازم جانبی است.

اگر شما همیشه در سفر هستید و می‌ خواهید از یک اسپرسو خوب لذت ببرید، مینی پرسو برای شما بهترین گزینه است.

در یک جمع بندی کلی باید بگوییم که این دستگاه از نظر طراحی زیبا و مدرن است، از نظر کیفیت ساخت از مواد اولیه با کیفیت ساخته شده و از نظر وزن و ابعاد سبک و قابل حمل بوده و در نهایت از نظر کارایی بی نظیر است.

۱۲-  دستگاه اسپرسو ساز

با یک دستگاه اسپرسو ساز در خانه و یا محل کار به راحتی می توانیم در هر زمان، یک شات اسپرسو یا انواع قهوه‌ های دلخواه خود مان را که بر پایه اسپرسو است تهیه کنیم. 

این دستگاه از زمان اختراع تا به امروز تغییرات زیادی داشته، اما علاقمندان به قهوه از نوشیدن محصول نهایی این دستگاه که اسپرسو نام دارد، همچنان بسیار لذت می برند. برای کنترل دما، فشار و غلظت قهوه، بر روی اسپرسوساز یک صفحه کنترل شامل سوئیچ روشن خاموش، نشانگر فشار، کنترل کننده حرارت و … وجود دارد.

این دستگاه در تهیه بسیاری از نوشیدنی های کافی شاپ ها مانند: کاپوچینو، لاته، کن پانا و … کاربرد دارد و در حقیقت اسپرسو تهیه شده به وسیله این دستگاه پایه بسیاری از نوشیدنی های کافه ها و کافی شاپ ها می باشد.

اگر در رابطه با انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو اطلاعات زیادی در اختیار ندارید پیشنهاد می کنیم مقاله "تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه ی اسپرسو" را مطالعه نمایید.

مراحل کار با دستگاه اسپرسو ساز

۱. مخزن آب دستگاه را پر از آب می کنیم.

۲. دستگاه را روشن می کنیم تا گرم شود.

۳. قهوه آسیاب شده را داخل پرتافیلتر ریخته و سطح آن را صاف می کنیم.

۴. با یک کوبه قهوه یا تمپر، قهوه ریخته شده در پرتافیلتر را فشرده می کنیم.

۵. هد گروپ را روشن می کنیم تا آب داغ از داخل آن عبور کند و گروپ را تمیز نماید.

۶. پرتافیلتر را در جای مخصوص خود (هد گروپ) قرار می دهیم.

۷. لیوان یا فنجان خود را زیر خروجی پرتافیلتر می گذاریم.

۸. پس از گذشت مدتی، دکمه مربوط به گرفتن شات را می زنیم.

۹. اکنون اسپرسو از خروجی پرتافیلتر به داخل لیوان ریخته می شود و قهوه اسپرسو ما آماده می شود..

لازم به ذکر است هر زمان که احساس کردید رنگ قهوه خروجی از پرتافیلتر در حال تغییر می باشد، می توانید شات گیری را متوقف کنید.

اگر علاقه مند به تهیه قهوه اسپرسو با استفاده از دستگاه اسپرسو ساز هستید اوسکافه در مقاله "روش تهیه قهوه با دستگاه های قهوه ساز خانگی" به شرح جزئیات بیشتری در رابطه با این روش پرداخته است.

 

مقالات مرتبط:

تفاوت بین قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در چیست؟

تفاوت بین قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در چیست؟

ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه در خانه، طرز تهیه قهوه آسان

ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه در خانه، طرز تهیه قهوه آسان

روش‌ تهیه انواع قهوه با دستگاه‌های قهوه ساز خانگی

روش‌ تهیه انواع قهوه با دستگاه‌های قهوه ساز خانگی

تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه قهوه اسپرسو از جمله کاپوچینو، لاته، آمریکانو و ...

تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه قهوه اسپرسو از جمله کاپوچینو، لاته، آمریکانو و ...