معرفی انواع روش های تهیه قهوه با استفاده از انواع دستگاه ها و ابزارها

بعد از آموزش روش‌های تهیه قهوه بدون دستگاه قهوه ساز در این مقاله قصد داریم روش‌های تهیه قهوه با دستگاه و ابزارآلات تهیه قهوه را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

 قهوه‌ها با ابزارها، قوری‌ها و دستگاه‌های قهوه ساز مختلفی تهیه می‌شوند. ابزارها و وسایل تهیه انواع قهوه، بهترین همراهان ما برای خلق تجربه‌ هایی خوش عطر و طعم هستند.

تهیه قهوه کار مهیجی است که به صبر و حوصله کافی هم نیاز دارد. برای مثال تهیه قهوه ترک با قهوه جوش به صبر کافی در کنار قهوه جوش برای تهیه‌ی قهوه‌ای خوش عطر و خوش طعم نیاز دارد.

ما در این مقاله روش‌ها و طرز تهیه قهوه را به شما آموزش خواهیم داد.

در ابتدای این مقاله باید به شما یادآور می‌شویم که اما اگر در رابطه با تفاوت انواع قهوه فرانسه و اسپرسو اطلاعاتی در اختیار ندارید بهتر است مقاله "تفاوت قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در چیست؟" را مطالعه کنید.

۱- ابزار تهیه قهوه ارو پرس یا آئرو پرس (Aeropress)

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-آئروپرس-خرید-قهوه-اوسکافه

اروپرس را سال ۲۰۰۵ آلن ادلر، استاد دانشگاه و طراح نوعی فریزبی به دنیای قهوه معرفی کرد. این ابزار دَم‌ ‌آوری قهوه، به ‌عنوان یکی از جدیدترین و خلاقانه‌ترین قهوه ‌سازهای ۲۰ سال اخیر به حساب می‌آید و می‌توان به جرات گفت که دم کردن و تهیه قهوه با دستگاه اروپرس یکی از روش‌های محبوب در بین دوستداران قهوه است.

همانطور که از نام اروپرس پیداست در سازوکار دَم‌ آوری، قهوه تحت فشار دم می‌کشد. در این دستگاه بسته به میزان درشتی دانه‌های قهوه، آب در دمای ۹۲ تا ۹۶ درجه سانتی گراد با فشار و جریانی ثابت از داخل دانه‌‌های آسیاب شده قهوه عبور کرده و عصاره قهوه استخراج می‌شود.

طرز تهیه قهوه دمی با دستگاه قهوه ساز اروپرس

یادتان باشد قبل از استفاده از اروپرس از تمیز بودن وسیله خصوصا محفظه فیلتر آن اطمینان حاصل کنید همچنین توصیه می‌‌شود از دانه‌‌های قهوه متوسط رست داده شده استفاده کنید. البته انتخاب نوع قهوه با توجه به ذائقه شما می‌تواند متفاوت باشد. بهتر است برای کسب بهترین در دم کردن قهوه نتیجه در زمان دم کردن، دانه های قهوه را با درجه آسیاب متوسط به پایین آسیاب کنید.

برای دم ‌کردن قهوه با اروپرس، به ازای هر دویست گرم آب چیزی حدود سیزده تا چهارده گرم قهوه مورد نیاز است. البته این مقدار با توجه به نوع قهوه و درجه برشته شدن (رست قهوه) می‌تواند متفاوت باشد. برای حصول نتیجه خوب، بهتر است دمای آب در حدود ۹۳ درجه سانتی گراد باشد. در زمان دم کردن قهوه و کار با دستگاه اروپرس، ابتدا فیلتر دستگاه را در کلاهک مخصوص فیلتر قرار دهید، سپس فیلتر و کلاهک را با آب داغ، آبکشی کنید. این کار باعث قرارگیری بهتر فیلتر داخل کلاهک شده و همچنین طعم نامطبوع کاغذ فیلتر را از بین می‌برد.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات در رابطه با برشته کردن و رست قهوه می باشید مقاله "رست قهوه و ویژگی های انواع رست" را مطالعه کنید. 

قهوه آسیاب شده را درون دستگاه بریزید. برای شروع به عنوان قانون کلی دو برابر وزن قهوه، آب داغ روی قهوه آسیاب شده ریخته و حدود سی ثانیه منتظر بمانید.

حال به وسیله قاشق و یا همزن به آرامی محتویات را هم زده تا محلول یکنواختی حاصل شود. سپس باقی مانده آب را به آرامی اضافه کنید. بعد از گذشت ۹۰ ثانیه، کلاهک و فیلتر را روی دستگاه قهوه ساز قرار داده و بچرخانید. همزمان دستگاه را وارونه کرده و روی فنجان یا ظرف مربوطه بگذارید و پیستون را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا کاملاً قهوه عصاره‌ گیری شود و داخل فنجان بریزد.

به این نکته توجه کنید که موارد فوق به گونه‌ای انجام شود که در زمان رسیدن پیستون به انتهای استوانه، زمان سنج کمتر از دو دقیقه را نشان دهد.

همچنین توجه کنید که داخل اروپرس تنها از آب و قهوه استفاده شود و هر افزودنی مورد نیاز (شیر، شکر و ...) را پس از آماده شدن به قهوه خود اضافه کنید.

مزیت های اروپرس

 • طرز تهیه قهوه با ارو پرس بسیار ساده وسریع است و نیازی به آموزش ‌های تخصصی و ابزار آلات اختصاصی دیگر ندارد.

 • شستشوی اروپرس بسیار راحت و سریع است.

 • بسیار سبک، قابل حمل و مناسب برای مسافرت است.

 • با اروپرس می‌توانید تفاوت طعم دانه و رست‌های مختلف را، بهتر حس کنید.

 • محصول نهایی اروپرس، قهوه‌ی بدون لرد (تفاله قهوه) و کمی غلیظ است.

در اینجا لازم است به شما یادآوری کنیم که قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو به روش های تهیه قهوه گفته می‌شود و ارتباطی با دانه ها و نوع قهوه ندارد. اگر علاقه‌مند هستید در این رابطه بیشتر مطالعه کنید مقاله "تفاوت قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو" را حتما مطالعه کنید. 

۲- طرز تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-فرنچ پرس-خرید-قهوه-اوسکافه

در بین لوازم دم آوری قهوه، فرنچ پرس یکی از محبوب ترین‌ها و در عین حال ساده ترین وسیله‌های تهیه قهوه است. فرنچ پرس یک ابزار ساده برای دم کردن قهوه فرانسه، چای، چای سبز و انواع دمنوش است. قهوه‌ی تهیه شده با فرنچ پرس، از طعمی عمیق و بویی قوی برخوردار است.

فرنچ پرس را معمولاً در کشورهای مختلف با توجه به روش استفاده، به اسامی مختلفی می‌شناسند. در ایران این وسیله معمولاً با همان نام فرنچ پرس شناخته می‌شود و در منوی بسیاری از کافه‌‌ها، قهوه‌ی تهیه شده با فرنچ پرس را با نام قهوه فرانسه و گاهاً فرنچ پرس می‌توانید پیدا کنید.

 تهیه قهوه با استفاده از فرنچ پرس بسیار آسان است و می‌توانید بدون دردسر در خانه از آن استفاده کرد.

مزیت های فرنچ پرس

 • قهوه حاصل از فرنچ پرس نسبت به قهوه‌‌های دیگر از کافئین بیشتری برخوردار است.

 • بر اساس برخی مطالعات، نوشیدن قهوه‌ی تهیه شده با فرنچ پرس خطر ابتلا به بیماری پارکینسون و بیماری‌های قلبی را کاهش می دهد.

 • برخلاف روش ‌های دیگر که در آن ‌ها روغن موجود در قهوه، فیلتر شده یا خارج می ‌شود، با استفاده از فرنچ پرس تمامی روغن طبیعی موجود در قهوه، درون قهوه‌ ی آماده شده ‌ی نهایی باقی می ماند.

 • کار کردن با فرنچ پرس آسان است و برای کار با آن نیاز به آموزش خاصی نیست.

 • استفاده از فرنچ پرس نسبت به روش‌های دیگر ارزان ‌تر است.

 • با فرنچ پرس، کنترل بیشتری روی حجم و غلظت قهوه خود دارید.

 • فرنچ پرس را به آسانی می‌توانید با خود حمل کنید.

 • فرنچ پرس کاربردهای گوناگونی از قبیل: تهیه قهوه، فوم گیری شیر، آماده سازی دمنوش و ... دارد.

طرز تهیه و دم کردن قهوه با فرنچ پرس

ابتدا دانه ‌های قهوه را به صورت درشت آسیاب کنید.

اگر می‌خواهید با انواع آسیاب قهوه آشنا شوید مقاله "برای تهیه انواع روش های قهوه آن را چگونه آسیاب کنیم" را مطالعه کنید.

بهتر است که قبل از اضافه کردن پودر قهوه، مقداری آب گرم را داخل مخزن فرنچ پرس بریزید و با اهرم صافی چند بار آب را پرس کنید تا مخزن گرم شود. سپس آب داخل مخزن را خالی کنید.

نکته: هنر استفاده از فرنچ پرس، استفاده درست از نسبت قهوه با آب است. نسبت ۱ گرم قهوه به ۱۰ گرم آب، بهترین نسبت برای درست کردن یک قهوه عالی است. به  مثال برای هر فنجان آب، یک دهم از همان فنجان قهوه لازم است.

حال به ازای هر نفر ۱۰ الی ۱۴ گرم پودر قهوه را داخل مخزن فرنچ پرس اضافه بریزید. در صورتی که قهوه غلیظ و تلخ‌ دوست دارید، می‌توانید مقدار پودر قهوه را بیش‌تر کنید.

در گام بعدی مقداری آب داغ روی پودر قهوه اضافه کنید و به مدت ۳۰ ثانیه صبر کنید تا گاز قهوه خارج شود، سپس مقدار آب باقی مانده را به پودر قهوه اضافه کنید.

در این مرحله ترکیب پودر قهوه و آب را با استفاده از یک قاشق چندبار هم زده و درب فرنچ پرس را گذاشته و ۴ دقیقه صبر کنید. اهرم فیلتر فرنچ پرس را به ‌آرامی از بالا به پایین فشار دهید و قهوه را فیلتر کنید.

اکنون قهوه آماده سرو است.

۳- طرز تهیه قهوه با قهوه جوش عربی یا دله عربی

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-دله عربی-خرید-قهوه-اوسکافه

"دله" این اسم احتمالاً برای شما نا آشناست، دله نام ابزاری خاص برای تهیه قهوه عربی است. از Dallah یا قهوه جوش عربی در ایران به ندرت استفاده می ‌شود.

قهوه عربی یکی از قهوه‌های بسیار پرطرفدار در جهان است که معمولاً روی ذغال و با قهوه جوش مخصوصی به نام دله که غالباً از جنس برنج است، تهیه می ‌شود. یکی از مواردی که باعث محبوبیت این قهوه جوش شده است، ظاهر سنتی و منحصر به فرد آن است و چیزی که طعم قهوه عربی را از انواع دیگر قهوه متمایز می‌کند، عطر و بوی هل یا میخک موجود در آن است.

نحوه تهیه قهوه با دله عربی

برای تهیه قهوه عربی مرسوم است که از دانه های مدیوم رست یا رست لایت استفاده می‌کنند. برای تهیه قهوه عربی بعد از آماده کردن پودر قهوه، به صورت زیر عمل کنید:

۱. ابتدا یک فنجان آب را داخل دله ریخته و روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا جوش آید. سپس دله را به مدت ۳۰ ثانیه از روی گاز بر دارید تا دمای آب کمی کاهش پیدا کند.

۲. یک یا دو قاشق چای خوری پودر قهوه را به آب اضافه کرده و هم بزنید. مجدداً دله را بر روی شعله ملایم گاز قرار دهید.

۳. بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، هر زمان که احساس کردید کف یا فوم روی قهوه ایجاد شده است آن را از روی شعله گاز بردارید.

۴. بعد از یک دقیقه می توانید از هل، زعفران و یا میخک به عنوان ادویه و برای خوش عطر و طعم کردن قهوه استفاده کنید.

۵. پس از افزودن ادویه دلخواه، دله را مجدد برای مدت زمان اندکی روی شعله ملایم گاز قرار دهید و اجازه دهید تا فوم قهوه تشکیل شود.

۶. پس از ایجاد فوم قهوه، دله را از روی شعله گاز برداشته و کنار بگذارید تا پودر قهوه ته نشین شود.

۷. حال می‌توانید قهوه را در فنجان مخصوص قهوه عربی ریخته و سرو کنید.

بهتر است فنجان را تا نیمه از قهوه پر کنید.

نکته های قابل توجه

 • انجام این روش بر روی ذغال نتیجه‌ی بهتری دارد.

 • در این روش باید حواستان باشد که قبل از رسیدن آب به دمای جوش، آن را از روی حرارت بردارید.

 • میزان آسیاب قهوه، باید به اندازه قهوه ترک باشد.

اگر قصد دارید قهوه عربی تهیه کنید می توانید از فروشگاه اینترنتی قهوه اوسکافه قهوه خود را تهیه کنید.

نحوه نوشیدن قهوه عربی

 • بعد از دم کردن قهوه، دله را در دست چپ بگیرید و قهوه را درون فنجانی که در دست راست دارید، بریزید.

 • در زمان سرو قهوه عربی برای خانم‌ها، سرو کننده در ابتدا به نشانه احترام، پای چپ خود را کمی خم کرده، سپس فنجان را از قهوه پر می ‌کند.

 • میهمان، فنجان را با دست راست خود از شخص توزیع ‌کننده قهوه گرفته و اگر فنجان را با دست چپ بگیرد، بی ‌احترامی به آداب و رسوم است.

 • قهوه عربی به صورت سنتی در فنجان‌ های گرد کوچک و بدون دسته سرو می‌‌شود.

 • قهوه‌ای که از دله در فنجان ریخته می‌شود، مقدارش بسیار کم، غلیظ و تلخ است. در انتهای ریختن قهوه و قبل از دادن فنجان به میهمان، باید یک مرتبه نوک دله را به لبه فنجان قهوه بکوبید تا صدای فنجان بلند شود و پس از آن قهوه را تعارف کنید.

 • به یاد داشته باشید که میهمان ‌ها در هر بار حداقل یک تا سه فنجان قهوه میل می‌کنند، پس حتماً به آن‌ها قهوه تعارف کنید. اگر میهمان شما بعد از خوردن قهوه، فنجان را به سمت راست چرخاند یعنی قهوه تمام شده است و میزبان می‌تواند برای او دوباره قهوه بریزد.

 • در صورتی که میهمان پس از نوشیدن قهوه، و قبل از پس دادن فنجان خالی، دستش را یک مرتبه تکان دهد، این تکان دادن به معنای آن است که دیگر کافی است و قهوه نمی‌نوشد.

مردم عرب برای این آداب و رسوم احترام زیادی قائل هستند و این نوع قهوه، همواره به همراه قوانین و آداب و رسوم مختص به خود در اکثر مراسم‌ها و مهمانی‌های رسمی و غیر رسمی اجرا می‌شود.

راهکارهای تمیز کردن دله عربی

برای تمیز کردن دله، می‌توان از عصاره آب لیموی تازه یا آب لیموی صنعتی به همراه نمک استفاده کرد. برای این کار مواد را درون دله ریخته و در حدود نیم ساعت صبر کنید، سپس با اسفنج دله را بشویید.

۴- نحوه تهیه قهوه با قهوه جوش یا ایبریک یا جذوه

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-جذوه-خرید-قهوه-اوسکافه

قهوه ترک از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین قهوه‌های جهان است که بر روی حرارت مستقیم (اجاق گاز، شن و یا صفحه گرمکن) تهیه می‌شود. راز این قهوه که همواره حال و هوایی عاشقانه و شاعرانه به همراه دارد، در نحوه تهیه آن نهفته است.

قهوه ترک با روشی سنتی و باستانی تهیه می‌شود و برای این ‌که بتوانید طعم واقعی قهوه ترک را بچشید باید حتما آن را در قهوه ‌جوش سنتی ترکی که به نام جذوه شناخته می‌شود دم‌ کنید.

طرز تهیه قهوه ترک

به دلیل قابلیت انتقال حرارت مس، جذوه‌ها و قهوه جوش‌ها عموماً از مس ساخته می‌شوند تا زمانی که بر روی اجاق گاز قرار می‌گیرند حرارت را به طور مساوی پخش کنند. در بیشتر مواقع قطر پایینی جذوه یا قهوه جوش، یک و نیم برابر قطر بالایی یا دهانه جذوه (قهوه جوش) است. برای استفاده از جذوه باید آن را بر روی یک سطح داغ مثلاً المنت‌های برقی، اجاق ‌های برقی یا روی حرارت مستقیم شعله ‌های گاز قرار دهید. یکی از روش‌های مرسوم برای انتقال حرارت یکسان به قهوه جوش یا جذوه استفاده از شن برای تهیه قهوه ترک است.

همچنین باید به ازای هر فنجان قهوه، معادل سه چهارم فنجان آب سرد داخل قهوه جوش بریزید.

تذکر: سطح آب ریخته شده داخل قهوه جوش نباید بیشتر از ابتدای تنگی (گردنه) قهوه جوش باشد، چون باعث سر ریز شدن آن می‌شود.

اکنون دانه های قهوه را که دارای ریزترین درجه آسیاب هستند به آب اضافه کنید (به ازای هر فنجان قهوه، دو قاشق چای خوری قهوه کافی است).

اجاق گاز را روشن کرده و شعله‌ی آن را بر روی درجه کم قرار دهید، اگر شعله زیاد باشد، قهوه می‌سوزد و طعم خوب خود را از دست می‌دهد.

تذکر: در این مرحله نباید قهوه را هم بزنید.

پس از گذشت چند دقیقه، حباب های بسیار ریزی بر روی قهوه جمع می‌شود که اصطلاحاً به آن خامه قهوه یا کرمای قهوه می گویند، پس از ایجاد خامه قهوه بر روی سطح، باید مراقب باشید زیرا در این هنگام قهوه به طرف بالا حرکت می‌کند و امکان دارد سر ریز شود.

پس از ایجاد فوم بر روی قهوه و قبل از جوش آمدن و حرکت قهوه به طرف بالا قهوه را از روی اجاق گاز برداشته تا کمی از حرارت آن کاسته شود، مجدداً قهوه جوش را به آرامی روی شعله کم اجاق گاز قرار دهید. بهتر است این عمل را حداقل ۳ بار تکرار کنید.

حال زمان آن رسیده است که قهوه خود را سرو کنید.

به دلیل اینکه در تهیه این قهوه پودر قهوه مستقیم با آب ترکیب می‌شود و از هیچ فیلتری برای جدا کردن پودر قهوه و آب استفاده نمی‌شود، پس از سرو قهوه، پودر قهوه در انتهای فنجان ته نشین می‌شود. این قهوه ته نشین شده همان چیزی است که به وسیله آن فال قهوه گرفته می‌شود.

تفاوت قهوه جوش و شیرجوش

 • قطر پایینی شیر جوش همانند جذوه پهن نیست.

 • جنس شیر جوش‌ها از آلومینیوم، چدن و استیل است در حالیکه جنس جذوه از مس یا برنج است. به همین دلیل استفاده از قهوه جوش برای تهیه قهوه ترک مناسب نیست.

5- طرز تهیه قهوه فرانسه با دستگاه قهوه ساز فرانسه (قهوه ساز فیلتردار)

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-فرانسه ساز-خرید-قهوه-اوسکافه

به وسیله ‌ای که با استفاده از آن قهوه درست می کنند، قهوه ساز می‌گویند، اما این اصطلاح معمولاً برای قهوه سازهای برقی که مناسب برای تهیه قهوه های فیلتری (اصطلاحاً قهوه فرانسه) یا مناسب برای تهیه قهوه اسپرسو است، به کار می رود.

طرز تهیه قهوه با دستگاه قهوه ساز فرانسه ساز

ابتدا آب را درون مخزن مخصوص بریزید، سپس پودر قهوه را درون مخزن قهوه، که در بیشتر مواقع هم دارای فیلتر کاغذی است بریزید. حال دستگاه قهوه ساز را روشن کنید تا قهوه آماده شود و در قوری مخصوص سرو، ریخته شود.

اگر علاقه‌مند به تهیه قهوه با استفاده از دستگاه های قهوه ساز هستید اوسکافه در مقاله "طرز تهیه قهوه اسپرسو، کاپوچینو، لته و قهوه فرانسه با دستگاه قهوه ساز" به شرح جزئیات و مراحل تهیه قهوه با این دستگاه ها پرداخته است.

۶- طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات یا موکا اکسپرس

موکاپات یا قوری قهوه ساز اسپرسو، یکی از محبوب ‌ترین ابزار و وسایل تهیه قهوه است. از موکاپات برای تهیه قهوه اسپرسو استفاده می‌شوند و موکاپات یکی از ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه اسپرسو است.

موکاپات‌ها به دو صورت برقی و ساده هستند. در موکاپات‌های برقی از المنت‌ برای ایجاد حرارت برای تهیه قهوه استفاده می‌شود و در موکاپات‌های ساده از حرارت اجاق گاز برای تهیه قهوه اسپرسو استفاده می‌شود به این صورت که موکاپات و محتویات داخل آن را بر روی اجاق گاز قرار می‌دهند.

اجزای موکاپات شامل بخش های زیر است:

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-موکاپات-خرید-اینترنتی-قهوه-اوسکافه

۱. مخزن پایین که آب در آن گرم می شود.

۲. بخش میانی که جهت قرار دادن پودر قهوه آسیاب شده است.

۳. بخش بالایی که خالی بوده و قهوه تهیه شده، داخل آن ریخته می شود.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

روش استفاده از موکاپات بسیار آسان است. یکی از دلایلی که شما عاشق موکاپات خواهید شد استفاده بسیار راحت از این ابزار است.

برای تهیه قهوه اسپرسو با استفاده از موکاپات ابتدا قطعات (بخش های) مختلف موکاپات را از هم جدا کرده و سپس آب سرد را در مخزن آب (بخش پایینی) و تا زیر سوپاپ بریزید، سپس پودر قهوه آسیاب شده را در بخش میانی (فیلتر یا سبد) ریخته و سطح آن را با قاشق صاف کنید و بر روی مخزن آب قرار دهید. در پایان محفظه قهوه (بخش بالایی) موکاپات را هم بر روی مخزن آب (بخش پایینی) قرار داده و با چرخاندن آن، موکاپات را ببندید و در نهایت آن را روی شعله ملایم اجاق گاز قرار دهید (در صورت استفاده از موکاپات برقی کافی است موکاپات را روشن کنید.

تذکر: در تهیه قهوه با استفاده از موکاپات باید دقت کنید که حرارت اجاق گاز کم باشد زیرا حرارت بالا باعث سوختن قهوه و ایجاد عطر و طعم سوخته در قهوه می‌شود.

کافیست اندکی صبر کنید تا قهوه از استوانه‌ی بخش بالایی موکاپات (پارچ موکاپات) بیرون بیاید، پس از بالا آمدن کامل قهوه در مخزن بالایی، می‌توانید آن را در فنجان ریخته و نوش جان کنید.

نکته: برای شست و شوی موکاپات نیازی به مواد شوینده خاصی نیست و شما می‌توانید با آب داغ آن را به راحتی تمیز کنید.

مزیت ها و ویژگی های موکاپات

 • قابل حمل بودن

 • عدم نیاز به برق در مدل ساده

 • قیمت مناسب و ارزان بودن

 • مناسب برای تهیه قهوه اسپرسو

اگر توضیحاتی که در این قسمت در رابطه با موکاپات و طرز تهیه قهوه با موکاپات داده شد رضایت شما را برآورده نکرده است جای هیچ نگرانی نیست. اوسکافه در مقاله "ساده ترین روش های تهیه قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه و قهوه ترک در خانه" به شرح طرز تهیه قهوه با موکاپات با جزئیات بیشتر پرداخته است. همچنین ما در مقاله "طرز تهیه قهوه اسپرسو، کاپوچینو و لته" طرز تهیه قهوه اسپرسو و کاپوچینو را به صورت کامل توضیح داده‌ایم. حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

۷- کمکس

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-کمکس-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه

قهوه ساز کمکس، ابزاری زیبا و دوست داشتنی برای دم آوری قهوه به صورت دستی است. نحوه کار با کمکس کمی سخت است، اما پس از اندکی تمرین به راحتی می‌توانید با آن کار کنید. بدنه ‌ی اصلی کمکس از شیشه‌ ی مقاوم در برابر حرارت و به شکل ساعت شنی ساخته شده ‌است. فیلترهای استفاده شده در کمکس از جنس کاغذ خاص هستند که بیشتر روغن موجود در قهوه را می ‌گیرد و موجب می ‌شود قهوه طعم نسبتاً متفاوتی در مقایسه با قهوه ‌ی دم شده توسط روش‌های دیگر داشته باشد.

نحوه و طرز تهیه قهوه با کمکس

۱. در حدود یک لیتر آب را بجوشانید.

۲. فیلتر کاغذی را روی کمکس تنظیم کنید تا دهانه آن را بپوشاند.

۳. مقداری آب جوش بر روی فیلتر کاغذی بریزید تا فیلتر کاغذی خیس شود. 

۴. پس از گذشت چند ثانیه آب را از درون کمکس خارج کنید.

۵. پودر قهوه آسیاب شده را بر روی فیلتر کاغذی بریزید (پودر قهوه باید کمی درشت‌ باشد).

۶. آب جوش را به صورت دایره‌ای و آهسته روی قهوه بریزید، تا قسمت بالایی آن پر از آب شود.

۷. صبر کنید تا آب جوش از قهوه و فیلتر عبور کند و به داخل کمکس بریزد سپس فیلتر کاغذی را از کمکس جدا کنید.

اکنون قهوه شما آماده شده است.

تهیه قهوه با استفاده از کمکس روشی بسیار آسان و جذاب است که علاقه مندان بسیاری دارد و هر روز بر طرفداران این روش تهیه قهوه افزوده می‌شود. بدون شک با امتحان کردن روش تهیه قهوه با کمکس و چشیدن طعم قهوه‌‌ی تهیه شده با این روش، شما هم به جمع علاقه مندان به این روش خواهید پیوست.

۸- طرز تهیه قهوه با استفاده از قهوه ساز وی ۶۰

ابزارها و روش‌های مختلفی برای تهیه قهوه وجود دارد، که وی ۶۰ یکی از این ابزارها است. برای تهیه قهوه با استفاده از این ابزار نیاز به قهوه آسیاب شده، آب جوش و فیلتر کاغذی مناسب این ابزار دارید. قهوه بدست آمده از این دستگاه نوعی قهوه دمی محسوب می‌شود.

این قهوه ساز قابل حمل است و شما می‌‌توانید از آن برای تهیه قهوه در هر مکانی حتی در طول سفر استفاده کنید.

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-وی 60-خرید-اینترنتی-قهوه-اوسکافه

روش تهیه قهوه با وی ۶۰

۱- فیلتر کاغذی را بر روی وی ۶۰ قرار دهید و آن را بر روی فنجان یا ماگ قرار دهید. مقداری آب جوش بر روی فیلتر کاغذی بریزید تا خیس شود، این کار باعث گرم شدن ظرف و از بین رفتن بوی کاغذ می‌شود. پس از مدتی کوتاه می‌توانید آب درون ماگ یا لیوان را خالی کنید.

۲- پودر قهوه آسیاب شده با درجه متوسط را درون فیلتر بریزید.

۳- مقداری از آب جوشیده را بصورت دورانی و به آرامی بر روی قهوه ریخته و اندکی صبر کنید، حالا بقیه آب جوش را بر روی قهوه بریزید.

۴- پس از گذشت چند دقیقه قطرات قهوه به داخل ماگ ریخته می‌شود و قهوه آماده سرو می‌شود.

نحوه استفاده از این دستگاه برای تازه کارها مناسب، و برای دوستدارانش لذت بخش است.

۹- طرز تهیه قهوه با استفاده از نانو پرسو

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-نانوپرسو-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه

شرکت واکاکو با الهام گرفتن از ایده‌های مشتریان خود توانست دستگاه اسپرسو ساز همراه دیگری به نام نانوپرسو را به بازار ارائه کند. نانوپرسو همان مینی‌پرسو است  که با مواد اولیه با کیفیت‌تر و امکانات بیشتر به بازار ارائه شده است.

این دستگاه قابلیت جدا شدن قطعات از هم را دارد و می‌توان با فرچه به راحتی آن را تمیز کرد. اگر به قهوه اسپرسو علاقه دارید، یکی از پیشنهادهای ما به شما نانو پرسو است چون نیاز شما به اسپرسو را به راحتی برطرف می کند.

طرز تهیه قهوه با نانو پرسو

۱- ابتدا آب جوش را داخل نانو پرسو بریزید تا به خوبی گرم شود. در صورتی که به آب جوش دسترسی نداشته باشید، می توانید از آب سرد هم برای تهیه یک قهوه‌ی سرد استفاده کنید.

۲- قهوه آسیاب شده را در محفظه مخصوص خود بریزید و دستگاه را ببندید.

۳- بوسیله پمپ کوچکی که بر روی دستگاه قرار دارد حداقل ۵ بار دستگاه را پمپ کنید. لازم به ذکر است بعد از هر بار پمپ زدن، ۳۰ ثانیه مکث کنید و مجدداً پمپ نانو پرسو را فشار دهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که عصاره قهوه کامل خارج شود.

۴- حالا می توانید از نوشیدن اسپرسو لذت ببرید.

۱۰- طرز تهیه قهوه با استفاده از نسپرسو (اسپرسو ساز کپسولی)

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-نسپرسو-خرید-اینترنتی-قهوه-اوسکافه

دستگاه نسپرسو ساخت شرکت نستله است و با استفاده از کپسول های مخصوص قهوه‌ی نسپرسو کار می کند. دستگاه نسپرسو نوعی اسپرسو ساز مدرن و هوشمند است که نحوه کار با آن، راحت تر از اسپرسوسازهای خانگی و صنعتی است و قهوه بدست آمده از آن یک اسپرسو خوش طعم و غلیظ است.

اگر در رابطه با کپسول قهوه اطلاعاتی ندارید می‌توانید مقاله "کپسول قهوه چیست؟" را مطالعه کنید.

تفاوت اصلی این دستگاه بخاطر کپسول نسپرسو است که یک مدل قهوه‌ی کپسولی است که شما را از دغدغه‌هایی که برای انتخاب نوع قهوه، خرید قهوه، درجه رست و از همه مهم تر درجه آسیاب دانه ها دارید راحت می‌کند.

تمام دستگاه‌های نسپرسو با  کپسول‌های قهوه کار می‌کنند. این کپسول‌ها از مقدار معینی قهوه روبوستا و قهوه عربیکا تشکیل شده است که انواع مختلفی برای ذائقه‌های مختلف دارد و براساس فشار، حجم مقدار آب و موارد مشابه دیگر انواع متفاوتی دارد.

کار با این دستگاه بسیار آسان است، کافیست کپسول قهوه را داخل دستگاه نسپرسو قرار دهید و دکمه شروع به کار را فشار دهید. تنها در ۳۰ ثانیه قهوه شما آماده می‌شود.

در مدل های جدید دستگاه نسپرسو انواع نوشیدنی‌ها از قبیل لاته، کاپوچینو، موکا و غیره را به راحتی می‌توان تهیه کرد. کپسول‌های این دستگاه از آلومینیوم ساخته شده است و لایه‌ای بهداشتی نیز داخل خود دارند. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که وقتی کپسول داخل  دستگاه قرار می‌گیرد، از بالا سوراخی بر روی کپسول ایجاد می‌شود و آب با فشار وارد کپسول می‌شود و بعد در پایین کپسول که از آلومینیوم نازکتری ساخته شده است سوراخ هایی ایجاد می شود و قهوه آماده شده وارد فنجان می‌شود.

با توجه به کیفیت و همچنین سرعت کار این دستگاه، علاقمندان به قهوه و به خصوص اسپرسو، می‌توانند یک نمونه از این دستگاه را در خانه و محل کار خود داشته باشند تا به راحتی بتواند یک قهوه ی لذیذ برای خود تهیه کنند.

۱۱- طرز تهیه قهوه با استفاده از مینی پرسو

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-مینی پرسو-خرید-قهوه-اسپرسو-اوسکافه

مینی پرسو یا اسپرسو ساز همراه، محصول کمپانی واکاکو است. این دستگاه در عین کوچکی، بسیار پر قدرت است و برای تهیه قهوه اسپرسو، نیاز به شعله ندارد. کافی است قهوه و آب جوش را در داخل مخرن مخصوص بریزید، پیستون دستگاه را آزاد کرده و شروع به پمپ کردن کنید.

قهوه‌ی آسیاب شده‌ای که در این دستگاه استفاده می‌کنید باید مانند دستگاه اسپرسوساز، نرم باشد و باید زمانی که پودر قهوه را به داخل بسکت (سبد) آن می ریزید آن را فشرده کنید و مانند دستگاه اسپرسوساز لبه‌های آن را از پودر قهوه پاک کنید.

بعد از اتمام کار با مینی پرسو، دستگاه را حتماً باید تمیز کنید. تمیز کردن مینی پرسو بسیار راحت است کافی است قسمت لیوان و مخزن قهوه را با آب معمولی بشویید و بعد آن را با یک دستمال تمیز خشک کنید.

توجه داشته مینی پرسو را به هیچ عنوان با مایع ظرفشویی نشویید و در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

یکی از تفاوت‌های اصلی که مینی پرسو با اسپرسوساز‌های خانگی یا نیمه صنعتی دارد عدم نیاز به لوازم جانبی است.

اگر شما همیشه در سفر هستید و می‌‌خواهید از یک اسپرسو خوب لذت ببرید، مینی پرسو برای شما بهترین گزینه است.

۱۲-  دستگاه اسپرسو ساز

معرفی-و-روش-استفاده-از-انواع-دستگاه-تهیه قهوه-اسپرسو ساز-خرید-قهوه-اسپرسو-اوسکافه

با یک دستگاه اسپرسو ساز در خانه و یا محل کار به راحتی می‌توانید در هر زمان، یک شات اسپرسو یا کاپوچینو یا لته یا سایر نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو را تهیه کنید. 

این دستگاه از زمان اختراع تا به امروز تغییرات زیادی داشته، اما علاقمندان به قهوه از نوشیدن محصول نهایی این دستگاه که اسپرسو نام دارد، همچنان بسیار لذت می‌برند. برای کنترل دما، فشار و غلظت قهوه، بر روی اسپرسوساز یک صفحه کنترل شامل سوئیچ روشن خاموش، نشانگر فشار، کنترل کننده حرارت و … وجود دارد.

این دستگاه در تهیه بسیاری از نوشیدنی های کافی شاپ ها مانند: کاپوچینو، لاته، کن پانا و … کاربرد دارد و در حقیقت اسپرسو تهیه شده به وسیله این دستگاه پایه بسیاری از نوشیدنی‌های کافه‌ها و کافی شاپ‌ها است.

اگر در رابطه با انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو اطلاعات زیادی در اختیار ندارید پیشنهاد می کنیم مقاله "تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه ی اسپرسو" را مطالعه نمایید.

مراحل کار با دستگاه اسپرسو ساز

۱. مخزن آب دستگاه را پر از آب کنید.

۲. دستگاه را روشن کنید تا گرم شود.

۳. قهوه آسیاب شده را داخل پرتافیلتر ریخته و سطح آن را صاف کنید.

۴. با یک کوبه قهوه یا تمپر، قهوه ریخته شده در پرتافیلتر را فشرده کنید.

۵. هد گروپ را روشن کنید تا آب داغ از داخل آن عبور کند و گروپ را تمیز نماید.

۶. پرتافیلتر را در جای مخصوص خود (هد گروپ) قرار دهید.

۷. لیوان یا فنجان خود را زیر خروجی پرتافیلتر بگذارید.

۸. دکمه مربوط به گرفتن شات را بزنید.

۹. اکنون اسپرسو از خروجی پرتافیلتر به داخل لیوان ریخته می‌شود و قهوه اسپرسو شما آماده می شود.

لازم به ذکر است هر زمان که احساس کردید رنگ قهوه خروجی از پرتافیلتر در حال تغییر است، می‌توانید شات گیری را متوقف کنید.

علاوه بر روش‌هایی که در فوق برای تهیه قهوه ذکر گردید روش‌های دیگر با استفاده از ابزار آلات متفاوت دیگری مانند کلد برو وجود دارد که سعی می‌کنیم در مقالات آتی به آن‌ها هم بپردازیم.

اگر علاقه‌مند به تهیه قهوه اسپرسو با استفاده از دستگاه اسپرسو ساز هستید اوسکافه در مقاله "روش تهیه انواع قهوه اسپرسو، کاپوچینو و لته با اسپرسوساز " به شرح جزئیات بیشتری در رابطه با این روش پرداخته است.


نظر شما
نظرات کاربران
سمانه احمدی :

آیا با دستگاه موکاپات میشه قهوه ترک درست کرد؟


ادمین :

برای تهیه قهوه ترک باید از قهوه جوش استفاده کنید. با استفاده از موکاپات شما می‌توانید قهوه اسپرسو، کاپوچینو و لته تهیه کنید. یکی از تفاوت‌های قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو علاوه بر میزان آسیاب، ابزار تهیه قهوه است.

فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه