آشنایی با قهوه بدون کافئین یا قهوه دیکف (Decaf Coffee)

قهوه یکی از انواع نوشیدنی است که در کشور ما طی سالیان گذشته با استقبال خوبی روبرو شده است. استقبال از قهوه و روی آوردن مردم کشورمان به قهوه دلایل متعددی دارد؛ که از جمله آن‌ها می‌توان به خواص قهوه برای قلب، کبد و جلوگیری از سرطان و همچنین تاثیر قهوه بر لاغری و کاهش وزن اشاره کرد. البته نباید تاثیر شگفت انگیز قهوه در سلامتی مو و پوست را در این افزایش تقاضا نادیده بگیریم.

اما در این بین هم هستند افرادی که به قهوه و عطر و طعم بی‌نظیر آن علاقمند هستند اما به دلایل مختلفی از جمله حساسیت به کافئین نمی‌توانند از این نوشیدنی لذت ببرند.این علاقمندان به این نوشیدنی و یا حتی عاشقان عطر و طعم قهوه چه باید بکنند؟

تعداد بی‌شمار افراد علاقمند به قهوه اما حساس به کافئین در جهان به حدی افزایش یافت که شرکت‌های بزرگ تولید کننده قهوه در جهان در صدد حل این مشکل بر آمدند و قهوه‌ای تحت نام قهوه دیکف (Decaf) یا قهوه بدون کافئین تولید کردند تا علاقمندان به قهوه هم بتوانند وقتی به فروشگاه‌های قهوه می‌روند دست پر برگردند.

آیا قهوه دیکف واقعا بدون کافئین است؟

قهوه-بدون-کافئین-دیکف-خرید-قهوه-1

قهوه دیکف یا قهوه بدون کافئین نوعی از دانه‌های قهوه عربیکا و روبوستا نیست که به صورت طبیعی کافئین نداشته باشد بلکه همان قهوه‌ی معمولی است که طی فرایند شسته شدن کافئین خود را به مقدار قابل توجهی از دست داده است و مقدار خیلی کمی کافئین در آن باقی مانده است.

کافئین موجود در قهوه‌های دیکف چیزی حدود 3 الی 7 میلی گرم در هر فنجان است، که در مقایسه با میزان کافئین موجود در یک فنجان معمولی قهوه بسیار اندک است و به همین دلیل آن را قهوه بدون کافئین هم می‌نامند. این نوع قهوه مناسب افرادی است که دلایل مختلف به کافئین حساسیت دارند و باید از مصرف آن بپرهیزند.

البته در اینجا این نکته را باید بیان کنیم که چون میزان کافئین انواع مختلف قهوه، بین قهوه‌های فرانسه و قهوه اسپرسو متفاوت است بهتر است قبل از اینکه به قهوه بدون کافئین یا دیکف روی بیاورید از قهوه‌هایی با میزان کافئین کمتر استفاده کنید. اگر در رابطه با میزان کافئین انواع مختلف قهوه اطلاعی در اختیار ندارید به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله "میزان کالری انواع مختلف قهوه" را مطالعه کنید.

طرز تهیه قهوه بدون کافئین یا قهوه دیکف

قهوه-بدون-کافئین-دیکف-خرید-قهوه-2

قهوه بدون کافئین از دانه‌های قهوه‌ای ‌که حداقل ۹۷٪ کافئین آن‌ها حذف شده است، به دست می‌آید. روش‌های مختلفی برای تهیه قهوه بدون کافئین وجود دارد و همه روش‌ها در یک مورد اشتراک دارند و آن هم شستن دانه‌های قهوه قبل از برشته شدن و رست داده شدن در یک حلال است. این حلال معمولاً تشکیل شده از آب، دی اکسید کربن و حلال‌های ارگانیک دیگر است.

در مرحله بدون کافئین کردن، دانه‌های قهوه را تا زمانی که کافئین از آن‌ها خارج شود با ماده حلال شستشو می‌دهند و سپس ماده حلال را از دانه‌های قهوه پاک می‌کنند. البته علاوه بر این روش، کافئین را می‌توان با استفاده از دی اکسید کربن یا فیلتر ذغال سنگ هم از بین برد.

یکی از معروف‌ترین روش‌ها برای پاکسازی کافئین از دانه‌های قهوه، روش Swiss water است. در این روش دانه‌های قهوه قبل از رست دادن و آسیاب شدن، باید تبدیل به قهوه بدون کافئین شوند.

فواید مصرف قهوه بدون کافئین

قهوه-بدون-کافئین-دیکف-خرید-قهوه-3

قهوه مزایای زیادی برای سلامتی دارد و با حذف کافئین از قهوه، این مزایا همچنان به قوت خود باقی می‌ماند.

علیرغم اینکه کافئین قهوه در قهوه دیکف تا حد زیادی از بین رفته است، این قهوه برای شما مفیدتر خواهد بود. زیرا مزایای قهوه دیکف برای سلامتی عمدتاً به خاطر محتوای آنتی ‌اکسیدانی و سایر مواد موجود در آن است و ارتباطی به کافئین ندارد. به عنوان مثال خاصیت ضد سرطانی که در مقاله خواص قهوه به آن اشاره کردیم به دلیل وجود آنتی اکسیدان در قهوه است و ارتباطی به کافئین ندارد.

اگر چه قهوه دیکف امکان دارد آنتی اکسیدان کمتری داشته باشد اما قهوه‌ بدون کافئین و قهوه معمولی، هر دو در مقدار آنتی ‌اکسیدان ‌در حد بالایی قرار دارند. هر دو نوع قهوه می‌ توانند به جلوگیری از سرطان و حتی دیابت نوع ۲ کمک کنند.

مصرف قهوه بدون کافئین و یا قهوه کافئین دار، برای حفاظت از نورون‌ها در مغز تاثیر دارد و ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ هایی مثل آلزایمر و پارکینسون شود.

یکی از مزایای دیگر قهوه بدون کافئین، کاهش سوزش سر دل یا رفلاکس اسید معده است که بیشتر در افراد حساس و یا دارای مشکلات گوارشی دیده می‌شود.

اگر می خواهید بیشتر با خواص و مزایای قهوه آشنا شوید، می‌توانید به مقاله " فواید قهوه برای سلامتی " مراجعه کنید.

قهوه دیکف یا بدون کافئین مناسب چه کسانی است؟

افرادی که نسبت به کافئین حساسیت دارند، می‌توانند مصرف قهوه معمولی خود را محدود کرده یا آن را به چای و یا قهوه دیکف تغییر دهند.

کسانی که دارای شرایط خاص پزشکی بوده و از داروهای تجویزی استفاده می‌کنند و این داروها ممکن است با کافئین تداخل پیدا کند می‌توانند از قهوه دیکف استفاده کنند.

همچنین به خانم‌های باردار و شیرده توصیه می‌شود، میزان مصرف کافئین خود را محدود کنند. این توصیه در مورد کودکان، نوجوانان و افراد مبتلا به اضطراب یا دارای مشکل خواب هم صدق می کند.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر از این مطلب لذت بردید مقاله «آشنایی با قهوه برزیل» را مطالعه کنید.


نظر شما
فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه