آیا قهوه برای دندان مضر است؟

نوشیدن-قهوه-برای-دندان-مضر-است؟-خرید-اینترنتی-قهوه-1

همانطور که در مقالات "خواص قهوه" و "فواید قهوه برای پوست و زیبایی" بیان شد قهوه دارای خواص بسیاری برای سلامتی است. اما همانطور که می‌دانید هر ماده غذایی، در کنار فواید و خواصی که دارد می‌تواند مزایا و معایبی هم به همراه داشته باشد.

یکی از معایبی که برای قهوه بیان شده است، آسیب به سلامت دهان و دندان است. اما آیا واقعا قهوه به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟  آیا نوشیدن قهوه برای دندان‌ها مضر است؟ و قهوه بر سلامت کلی دهان تأثیر منفی می‌گذارد؟ با اوسکافه همراه باشید تا جواب سوالات خود را دریافت کنید.

در همین ابتدای مقاله لازم است به شما بگوییم که قهوه علاوه بر مزایا و خواصی که دارد دارای معایب مختلفی هم است که به برخی از آن‌ها در مقاله "معایب قهوه" اشاره شده است. همچنین قهوه از جمله موادغذایی است که می‌تواند باعث آسیب رساندن به دهان و دندان شود. در ادامه مقاله به برخی از معایب و آسیب‌هایی که قهوه می‌تواند به دندان‌های ما وارد کند اشاره خواهیم کرد.

قهوه و ایجاد لکه روی دندان

اولین مورد از معایب قهوه برای دهان و دندان، ایجاد لک (زرد رنگ) روی دندان‌ها است.

قهوه حاوی موادی به نام تانن است که نوعی پلی فنول است (این عناصر ریز مغذی هستند و در غذای گیاهی یافت می‌شوند) که در آب تجزیه می شود. تانن علاوه بر قهوه در چای هم یافت می‌شود. طبق مقاله منتشر شده توسط وب سایت Healthline، تانن باعث می‌شود که ترکیبات رنگی موجود در قهوه یا چای به دندان بچسبند. وقتی این ترکیبات به دندان می‌چسبند می‌توانند یک رنگ زرد ناخواسته را به جا بگذارند. یکی از علل زردی دندان‌های افرادی که قهوه زیاد میل می‌کنند هم همین موضوع است.

نوشیدن-قهوه-برای-دندان-مضر-است؟-خرید-اینترنتی-قهوه-2

ایجاد حفره در دندان به وسیله قهوه

علاوه بر زردی دندان‌ها، ایجاد حفره روی دندان‌ها هم از مزایا و معایب مصرف قهوه است. یکی از خصوصیات قهوه اسیدی بودن آن است، بنابراین نوشیدن زیاد قهوه می‌تواند منجر به فرسایش مینای دندان‌ شود و این عمل در نهایت باعث نازک و شکننده شدن دندان‌ها می‌شود. از آنجاییکه وظیفه مینای دندان، حفظ دندان در برابر پوسیدگی و حساسیت است؛ با از بین رفتن مینای دندان، دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند.

یکی از راه‌های کاهش اثرات منفی اسیدیته در دندان‌ها این است که بعد از نوشیدن قهوه یک لیوان آب بنوشید و حداقل ۱۵ دقیقه مسواک نزنید تا مینای دندان شما کمی سفت شود.

قهوه تنها نوشیدنی نیست که باعث ایجاد لک بر روی دندان‌ها می‌شود. برای حفظ سفیدی دندان‌هایمان باید مراقب سایر مواد غذایی و نوشیدنی‌ها که می‌توانند رنگ زرد از خود به جای بگذارند هم باشیم.

نوشیدن-قهوه-برای-دندان-مضر-است؟-خرید-اینترنتی-قهوه-3

راه‌های جلوگیری از زرد شدن و لک شدن دندان‌ها

از بین بردن لکه‌های زرد و قهوه‌ای روی دندان‌ها کاری سخت و طاقت فرسا است. بهترین کار برای جلوگیری از زرد شدن و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای ناشی از مصرف قهوه بر روی دندان، جلوگیری از ایجاد این لکه‌ها روی دندان است.

در ادامه چند روش برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های ناشی از مصرف قهوه بر روی دندان‌ را به شما معرفی خواهیم کرد. با استفاده از این روش‌ها بدون اینکه نیاز باشد نوشیدنی مورد علاقه خود را ترک کنید از بروز این لکه‌ها بر روی دندان خود جلوگیری می‌کنید.

1. مصرف شیر به همراه قهوه

اولین راه برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های قهوه بر روی دندان‌ها اضافه کردن مقداری شیر به قهوه است. رنگ قهوه یکی از عواملی است که تعیین می‌کند دندان‌های شما تا چه اندازه لکه دار باشند. وقتی شیر را به قهوه خود اضافه می‌کنید، شیر رنگ نوشیدنی را روشن می کند و از دندان‌های شما در برابر اسیدهای لکه دار قهوه محافظت می‌کند.

2. تغییر نحوه نوشیدن قهوه

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از عوارض و معایب قهوه بر روی دندان‌ها، تغییر در نحوه نوشیدن قهوه است. نحوه نوشیدن قهوه را باید به نحوی تغییر دهید که هنگام نوشیدن، قهوه با دندان‌های شما تماس نداشته باشد. این روش یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از لکه دار شدن دندان‌ها توسط قهوه است. 

3. استفاده از میوه‌ها و سبزیجات طبیعی

میوه‌ها و سبزیجاتی مانند سیب، هویج و کرفس باعث افزایش ترشح بزاق در دهان می‌شوند. بزاق ترشح شده اضافی به عنوان یک پاک کننده طبیعی، لکه‌های دندان‌های شما را پاک کرده و شستشو می‌دهند.

4. استفاده مناسب‌تر از مسواک

استفاده از مسواک همواره به عنوان یکی از راه‌های جلوگیری از پوسیدگی و لکه دار شدن دندان‌ها معرفی شده است. موضوع مسواک زدن دندان‌ها در کنار مصرف قهوه اهمیت این موضوع را بیش از پیش نشان می‌دهد. برای از بین بردن لکه‌ها و یا جلوگیری از لکه دار شدن و پوسیدگی دندان‌ها بهتر است از مسواک برقی استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که باید از زمان مصرف قهوه شما تا مسواک زدن شما حداقل 15 دقیقه گذشته باشد. زیرا قهوه خاصیت اسیدی دارد و اسیدیته قهوه باعث نرم شدن مینای دندان می‌شود. پس اگر بلافاصله پس از استفاده از قهوه دندان‌های خود را مسواک بزنید احتمال اینکه مینای دندان ما آسیب ببیند بسیار زیاد است.

5. مصرف آدامس‌های بدون قند

یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از لکه‌دار شدن، پوسیده شدن و زرد شدن دندان‌ها به وسیله قهوه استفاده از آدامس‌های بدون قند است. جویدن آدامس‌های بدون قند باعث تحریک جریان بزاق و شستشوی اسیدهای حاصل از قهوه می شود.

اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله "مصرف قهوه برای کودکان مفید است یا مضر؟" را هم مطالعه فرمایید.

 


نظر شما
فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه