آیا نوشیدن قهوه برای دندانهای من مضر است؟

آیا نوشیدن قهوه ممکن است برای دندان‌های شما مضر باشد و بر سلامت کلی دهان شما تأثیر منفی بگذارد؟ با اوسکافه همراه باشید تا جواب سوالات خود را دریافت نمائید.

برای خرید انواع پودر و دان قهوه با کیفت عالی به سایت اوسکافه مراجعه نمائید.

آیا قهوه دندان‌هایتان را لکه دار می کند؟

پاسخ کوتاه بله است. قهوه حاوی موادی به نام تانن است که نوعی پلی فنول است (این عناصر ریز مغذی است که در غذای گیاهی یافت می شود) که در آب تجزیه می شود. این تانن در چای نیز یافت می شود.

طبق مقاله منتشر شده توسط Healthline، تانن باعث می شود که ترکیبات رنگی به دندان شما بچسبند. وقتی این ترکیبات بچسبند، می توانند یک رنگ زرد ناخواسته را به جا بگذارند.

 

آیا قهوه باعث ایجاد حفره می شود؟

قهوه نوشیدنی بسیار اسیدی است، بنابراین نوشیدن زیاد قهوه می تواند منجر به فرسایش مینای دندان شود و باعث نازک و شکننده شدن دندان‌های شما شود.

مهم است که درک کنید لکه‌های قهوه مینای دندان را از بین نمی برد - لایه خارجی محافظ دندان.

با از بین رفتن مینای دندان، لایه عاج شما (روکش دندان‌های شما) در معرض دید قرار می گیرد، این امر باعث ایجاد زردی می شود.

وظیفه مینای دندان، حفظ دندان در برابر پوسیدگی و حساسیت است.

یکی از راه‌های کاهش اثرات منفی اسیدیته این است که بعد از نوشیدن قهوه یک لیوان آب بنوشید و حداقل ۱۵ دقیقه مسواک نزنید تا مینای دندان شما کمی سفت شود.

سایر مواد غذایی و نوشیدنی‌ها نیز می توانند باعث ایجاد لک بر روی دندان‌ها شوند.


قهوه تنها نوشیدنی نیست که باعث ایجاد لک بر روی دندان می شود. برای حفظ لبخند سفید، مراقب سایر مواد غذایی و نوشیدنی باشید که می تواند یک رنگ زرد از خود به جای بگذارد.

 در ادامه انواع متداول غذا و نوشیدنی که باعث ایجاد لک بر روی دندان می شوند را به شما معرفی می نمائیم.

چای سیاه

آب میوه‌های تیره رنگ

نوشیدنی بدون الکل

توت

چغندر

سس گوجه فرنگی

سرکه بالزامیک، و...

چگونه می توانم قهوه را بدون لک شدن دندان‌هایم بنوشم؟

خبر خوب این است که برای جلوگیری از لکه‌های قهوه‌ای روی دندان، لازم نیست نوشیدن قهوه را متوقف کنید. هنگامی که لکه‌ها شروع به توسعه کردند، از بین بردن آنها دشوار است. بهترین راه برای مقابله با لکه‌های قهوه، جلوگیری از وقوع آنها در وهله اول است.

در اینجا چند روش برای جلوگیری از لکه‌های قهوه بر روی دندان‌های شما وجود دارد بدون اینکه نوشیدنی مورد علاقه خود را ترک نمائید.

برای مطالعه بیشتر در خصوص عوارض قهوه برای بدن مقاله عوارض و مضرات قهوه برای سلامتی بدن را مطالعه نمائید.

مقداری شیر به قهوه خود اضافه کنید. رنگ قهوه شما تعیین می کند که دندان‌های شما تا چه اندازه عمیقاً لکه دار باشد. وقتی شیر را به قهوه خود اضافه می کنید، این رنگ نوشیدنی را روشن می کند و از دندان‌های شما در برابر اسیدهای لکه دار قهوه محافظت می کند.

نحوه نوشیدن قهوه را تغییر دهید. قهوه نمی تواند دندان‌های شما را لکه دار کند اگر هرگز به دندان‌های شما برخورد نکند. نوشیدن قهوه از طریق نی روش خوبی برای نوشیدن قهوه است بدون اینکه لمس دندان شما باشد.

 اگرچه ممکن است در ابتدا احساس عجیبی داشته باشد، اما یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از لک شدن دندان بدون نیاز به ترک قهوه صبحگاهی است.

میوه‌ها و سبزیجات مانند سیب، هویج و کرفس باعث افزایش بزاق می شوند و لکه‌های دندان‌های شما را به عنوان پاک کننده طبیعی شستشو می دهند.

از مسواک بهتر استفاده کنید. وقتی نوبت به از بین بردن لکه‌های از روی دندان‌های شما می شود، مسواک‌های برقی از مسواک‌های معمولی موثرتر هستند، اما به یاد داشته باشید، چون قهوه اسیدی است و تمایل دارد مینای دندان را نرم کند، قبل از مسواک زدن باید حداقل ۱۵ دقیقه صبر کنید. تا مینای دندان دوباره سخت شود.

استفاده از آدامس بدون قند: آدامس بدون قند بجوید، این امر باعث تحریک جریان بزاق و شستشوی اسیدها می گردد.

نتیجه گیری

اگر عاشق قهوه هستید، نیازی نیست که حتما نوشیدن آن را متوقف کنید، تا از ایجاد لک بر روی دندان هایتان جلوگیری کنید. شما حتی میتوانید با نویشدن قهوه دندان های سفید و لبخندی زیبا داشته باشید.

 فقط کافی است که در نوشیدن قهوه زیاده روی نکنید و در طول یک روز بیش از دو فنجان قهوه ننوشید و در ضمن مسواک زدن و مراجعه منظم به دندانپزشک فراموش نکنید.


نظر شما
ooscafe-logo