بهترین روش برای نگهداری قهوه در منزل

اصول و روش نگهداری از قهوه اولین نکته برای لذت بردن از یک فنجان قهوه با طعم و عطر عالی است. از قهوه باید طوری نگهداری کنید که تازه بماند و عطر و طعم خود را از دست ندهد. اما چگونه این کار را انجام دهید؟

در این مقاله به بررسی نکاتی در رابطه با روش و نحوه نگهداری قهوه می‌پردازیم و از نکاتی با شما سخن خواهیم گفت که در این رابطه کمتر گفته شده است. همچنین ما در مقاله "چگونه قهوه بخرم؟ - راهنمای کامل خرید قهوه" به بررسی کلیه نکات و موارد در رابطه با خرید قهوه پرداخته‌ایم.

برای خرید قهوه چه مقدار قهوه مناسب است؟

روشهای-نگهداری-قهوه-در-خانه-منزل-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-1

اولین نکته‌ای که بهتر است به شما بگوییم این است که هیچ گاه بدلیل تخفیف‌های فروشگاه‌ها قهوه زیادی خریداری نکنید زیرا روش نگهداری قهوه اگر درست نباشد قهوه شما کیفیت خود را از دست می‌دهد.

 اگر در منزل آسیاب قهوه دارید و قهوه را به صورت دان تهیه می‌کنید بهتر است به میزان مصرف سه تا چهار هفته خرید کنید و اگر خرید قهوه را به صورت پودر و آسیاب شده انجام می‌دهید بهتر است به میزان مصرف یک تا دو هفته قهوه تهیه کنید زیرا قهوه هر چقدر ریزتر باشد به دلیل اینکه تماس بیشتری با هوا دارد زودتر عطر و طعم خود را از دست می‌دهد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که با توجه به کیفیت  دانه‌های قهوه خریداری شده، مدت زمان‌های ذکر شده تا یک ماه هم می‌تواند افزایش داشته باشد.

شاید برای برخی این سوال پیش آمده باشد که اگر قهوه رست داده نشده را (همان قهوه سبز رنگ) بخریم تا چه مدت می‌توانیم قهوه را نگهداری کنیم و یا اینکه با چه روشی از قهوه نگهداری کنیم؟

دانه های قهوه رست داده نشده تا یک سال تازه می‌مانند و می‌توان به راحتی دانه‌های قهوه را در منزل نگهداری کرد و به مقدار مصرف یک هفته آن را رست و سپس آسیاب کرد. در حالت کلی نحوه نگهداری قهوه سبز خیلی پیچیده نیست و قهوه سبز برای نگهداری نیاز به روش خیلی خاص و پیچیده و یا ظرف مخصوصی ندارد. به همین دلیل افرادی که اقدام به واردات عمده قهوه می‌کنند، دانه‌های قهوه سبز را در انبار نگهدای می‌کنند و هر زمان قصد عرضه محصول خود به بازار را داشته باشند آن را رست کرده و به فروش می‌رسانند.

یکی از راه‌های اطمینان از اینکه قهوه‌ای که میل می‌کنید تازه است این است که دانه‌های قهوه سبز برشته نشده بخرید و خودتان آن‌ها را تفت داده و رست کنید.

البته یکی از دلایلی که افراد مختلف اقدام به رست قهوه در منزل نمی‌کنند این است که فرایند رست نیاز به دانش دارد. البته با کمی مطالعه و تجربه، رست کردن (تفت دادن) قهوه در خانه امکان پذیر است.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات در زمینه رست قهوه هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله "رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه" را هم مطالعه کنید.

دانه‌های قهوه بلافاصله پس از برشته شدن طراوت خود را از دست می‌دهند. با از بین رفتن طراوت قهوه، طعم طبیعی و عطر قهوه کاهش می‌یابد.

با توجه به مطالبی که در بالا بیان شد باید قهوه را به میزان مصرف خود تهیه کنید. اگر نیم کیلو قهوه آسیاب شده برای مصرف یک هفته تا دو هفته شما زیاد است بهتر است قهوه را در اندازه‌ کمتر، برای مثال 250 گرم تهیه کنید و از خرید قهوه در حجم‌ها و وزن‌های بالا به سبب کاهش قیمت خودداری کنید.

یکی از دلایلی که اوسکافه بسته‌ بندی‌های خود را به صورت پیش فرض ۲۵۰گرم در نظر گرفته است همین موضوع است چون ما در اوسکافه قصد داریم قهوه به صورت تازه به دست شما برسد.

البته اگر به هر دلیل قهوه زیادی خریداری کردید نگران نباشید شما می‌توانید حجمی از قهوه را که برای مصرف یک هفته شما مناسب است جدا کنید و بقیه قهوه خود را در ظروفی با قابلیت وکیوم و به دور از نور، حرارت، هوا و رطوبت قرار دهید.

همچنین اگر به دلیل مسافرت و موارد مشابه دیگر قهوه خریداری شده خود را مصرف نکردید می‌توانید با ترفند بالا عمر قهوه خود را کمی افزایش دهید.

چرا مدت ماندگاری دان قهوه و قهوه آسیاب شده متفاوت است؟

روشهای-نگهداری-قهوه-در-خانه-منزل-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-2

چهار عامل هوا، گرما، نور و رطوبت عوامل اصلی در از بین رفتن کیفیت قهوه است و هر چه قهوه با این عوامل بیشتر در ارتباط باشد کیفیت خود را زودتر از دست خواهد داد و نگهداری از قهوه مشکل‌تر خواهد بود.

در حالت کلی روش و نحوه نگهداری از قهوه باید به شکلی باشد که دانه‌های قهوه از چهار عامل هوا، گرما، نور و رطوبت به دور باشند.

سطح قهوه آسیاب شده بسیار بیشتر از دانه‌های قهوه است پس در نتیجه قهوه آسیاب شده بیشتر در ارتباط با هوا، رطوبت، گرما و نور خواهد بود و کیفیت خود را راحت‌تر از دست می‌دهد. در نتیجه نگهداری از قهوه آسیاب شده از دانه‌های قهوه سخت‌تر است.

به همین دلیل توصیه می‌شود قهوه را به صورت دان خریداری کنید و قبل از مصرف آن را آسیاب کنید.

اما با توجه به اینکه درجه آسیاب قهوه برای هر نوع قهوه و هر ابزار تهیه قهوه متفاوت است بسیاری از دوستداران قهوه، پودر قهوه را خریداری می‌کنند.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع روش‌ تهیه قهوه هستید مقاله "طرز تهیه قهوه فرانسه، ترک" را مطالعه کنید.

چگونه می‌توان قهوه را تازه نگه داشت؟

روشهای-نگهداری-قهوه-در-خانه-منزل-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-3

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این موضوع است که روش نگهداری قهوه باید به گونه‌ای باشد که قهوه از چهار عامل زوال یعنی هوا، رطوبت، گرما و نور دور باشد.

بسته‌بندی قهوه

اولین نکته در نحوه و روش مناسب نگهداری از قهوه، بسته‌بندی قهوه است. دانه‌های قهوه تا یک هفته بعد از رست، دی اکسید کربن آزاد می‌کنند. دانه‌های قهوه تازه رست شده را در کیسه‌های وکیوم شده و دارای سوپاپ نگهداری کنید. این سوپاپ‌ها یک طرفه هستند و اجازه می‌دهند دی اکسید کربن تولید شده از قهوه خارج شود اما اکسیژن به داخل بسته بندی وارد نشود.

قهوه‌ای خریداری کنید که پس از آسیاب شدن بلافاصله بسته بندی شده باشد. کیسه‌های  بسته بندی که به صورت وکیوم شده هستند و در برخی موارد دارای سوپاپ هستند یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری قهوه است.

البته توصیه می‌شود اگر در منزل ظروف وکیوم شده‌ای که اجازه ورود هوا، نور، گرما و رطوبت را به داخل ظرف نمی‌دهند دارید از آن‌ها استفاده کنید.

لازم به ذکر است که اوسکافه‌ قهوه‌های سفارشات خود را پس از ثبت سفارش آسیاب و بلافاصله بسته‌بندی می‌کند. به همین دلیل پودر قهوه‌ای که از اوسکافه تهیه می‌کنید مدت زمان خیلی کمی در معرض هوا و نور است. به همین دلیل پودر قهوه‌ای که به دست شما می‌رسد با حداکثر کیفیت ارسال می‌شود.

تماس قهوه با هوا را محدود کنید

روشهای-نگهداری-قهوه-در-خانه-منزل-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-4

قوطی‌های معمولی آشپزخانه در صورت بسته شدن محکم و وجود فضای کم برای هوا درکنار قهوه، می‌توانند کارآیی قابل قبولی داشته باشند و روش خوبی برای نگهداری از قهوه هستند. همچنین برای نتیجه بهتر، می‌توانید از ظرف‌های مخصوص نگهداری قهوه استفاده نمایید، این ظرف ها به نوعی طراحی شده‌اند که دارای وکیوم مناسب هستند، همراه با دریچه‌های یک طرفه‌ای برای فرار دی اکسید کربن از داخل ظرف.

از ورود رطوبت به داخل ظرف قهوه جلوگیری کنید

قهوه را باید در محلی خشک نگهداری کنید. رطوبت بیش از حد روند زوال را سرعت می‌بخشد. قهوه‌ای که در معرض رطوبت بیش از حد قرار داشته باشد ممکن است طعم و عطر خود را از دست دهد و یا طعم و عطر خوشایندی نداشته باشد.

با توجه به این، برای داشتن قهوه‌ای با عطر و طعم لذت بخش حتما قهوه را در محلی نگهداری کنید که از رطوبت به دور باشد. یکی از مکان‌هایی که معمولا در منزل‌ برای نگهداری قهوه استفاده می‌شود کابینت‌های آشپزخانه است. کابینت آشپزخانه از این جهت که از نور و هوا به دور است برای نگهداری قهوه مناسب است اما اگر این کابینت در نزدیکی اجاق گاز قرار داشته باشد علاوه بر گرما، در معرض رطوبت هم قرار می‌گیرد. پس اگر قهوه‌های خود را در کابینت نگهداری می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم که قهوه را در کابینت‌هایی نگهداری کنید که از اجاق گاز به دور هستند.

فریز کردن قهوه

با توجه به از بین رفتن کیفیت قهوه در صورت همجوار بودن با رطوبت روش نگهداری قهوه در فریزر یا یخچال ایده خوبی نیست. اگر مقدارکمی قهوه را در فریزر و در ظروف وکیوم شده نگهداری می‌کنید، ممکن است با مشکل رطوبت روبرو نشوید. اما نگهدارای قهوه در فریزر ماندگاری را افزایش نمی‌دهد. هنگامی که قهوه را از فریزر خارج کردید، مجددا آن را داخل فریزر قرار ندهید. چرخه انجماد و ذوب سبب ایجاد رطوبت و از بین رفتن کیفیت قهوه می‌شود.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع روش‌ تهیه کاپوچینو و لته هستید مقاله "طرز تهیه کاپوچینو، آمریکانو و لته" را مطالعه کنید.

قهوه را از گرما دور نگه دارید

روشهای-نگهداری-قهوه-در-خانه-منزل-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-5

قهوه را در جای خشک و خنک نگهداری نمایید. زیراگرما باعث از بین رفتن طعم قهوه می‌شود.

اگر قهوه را در داخل کابینت آشپزخانه یا روی میز آشپزخانه نگه‌داری می‌کنید، مطمئن شوید که نزدیک اجاق گاز نباشد. به همین دلیل از قرار دادن قهوه در مکان‌های آفتاب گیر مانند قفسه‌های نزدیک پنجره هم خودداری کنید.

تاثیر نور در قهوه

دانه های قهوه در یک ظرف شیشه‌ای زیباتر به نظر می‌رسند. اما متأسفانه، نور دشمن قهوه تازه است.

بنابراین ظروف شیشه‌ای گزینه مناسبی برای نگهداری قهوه نیستند، مگر اینکه شما ظروف خود را داخل یک کابینت و یا فضایی قرار دهید که از نور به دور باشد. فراموش نکنید که کابینت باید از اجاق گاز به دور باشد.

ظروف مات یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری قهوه هستند. اگر قهوه را در یک ظرف مات نگهداری کنید می‌توانید بدون نگرانی از خراب شدن به وسیله نور، آن را روی یک میز یا یک مکان مناسب دیگر قرار دهید. 

اطلاع از نحوه نگهداری قهوه برای داشتن یک قهوه خوش عطر و خوش طعم بسیار موثر است. اما خرید مقدار مناسب قهوه نکته‌ای است که باید بیشتر به آن توجه داشت.

اگر بخواهیم آنچه در این مقاله بیان شد را به صورت خلاصه بیان کنیم، بهتر است موارد زیر یادآوری کنیم.

نکات مهم نگهداری قهوه

1. خرید قهوه به اندازه مصرف حداکثر 2 هفته

2. خرید قهوه به صورت دانه و آسیاب قهوه قبل از مصرف

3. نگهداری قهوه در ظروف دارای وکیوم

4. نگهداری قهوه در ظروف مات

5. نگهداری قهوه در کابینت‌هایی که از اجاق گاز فاصله دارند

6. عدم نگهداری قهوه در یخچال و فریزر

7. عدم نگهداری قهوه در ظروف شیشه‌ای

 

 


نظر شما
نظرات کاربران
امنه زنجیران :

عالی


فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه