ooscafe-logo
آموزشی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۱۲

بهترین روش برای نحوه نگه داری قهوه در منزل

اولین نکته برای لذت بردن از یک فنجان قهوه با طعم و عطر عالی در خانه، تحوه نگهداری قهوه است. از قهوه باید طوری نگهداری کنید که تازه بماند و عطر و طعم خود را از دست ندهد.

در این مقاله به بررسی نکاتی در رابطه با نگهداری قهوه می‌پردازیم و از نکاتی با شما سخن خواهیم گفت که کمتر گفته شده است و در کمتر سایتی به آن اشاره شده است.

برای خرید قهوه چه مقدار قهوه مناسب است؟

Keep coffee at home - ooscafeاولین نکته‌ای که بهتر است به شما بگوییم این است که هیچ گاه بدلیل تخفیف‌های فروشگاه‌ها قهوه زیادی خرید نکنید.

 اگر در منزل آسیاب قهوه دارید و قهوه را به صورت دان خرید می‌کنید بهتر است به میزان مصرف سه تا چهار هفته خرید کنید و اگر خرید قهوه را به صورت پودر و آسیاب شده انجام می‌دهید بهتر است به میزان مصرف یک تا دو هفته قهوه خرید کنید.

اگر در رابطه با آسیاب قهوه اطلاعات خود را می‌خواهید افزایش دهید مقاله "برای تهیه انواع روش‌های قهوه آن را چگونه آسیاب کنیم؟" را مطالعه کنید.

البته با توجه به کیفیت قهوه خریداری شده، مدت زمان‌های بالا تا یک هفته می‌تواند افزایش یابد.

شاید برای برخی این سوال پیش آمده باشد که اگر قهوه را به صورت دانه‌های سبز رنگ و رست داده نشده خرید کنیم تا چه مدت می‌توان آن‌ها را نگهداری کرد؟

دانه های قهوه رست داده نشده تا یک سال تازه می‌ماند و می‌توان آن‌ها را در منزل نگهداری کرد و به مقدار مصرف یک هفته آن را رست و آسیاب کرد.

یکی از راه‌های اطمینان از نوشیدن قهوه تازه این است که دانه‌های قهوه سبز برشته نشده را بخرید و خودتان آنها را تفت دهید. با کمی مطالعه و تجربه، رست کردن (تفت دادن) قهوه در خانه امکان پذیر است.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات در رابطه با رست قهوه و تفت دادن قهوه هستید مقاله "رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه" را مطالعه نمایید.

دانه های قهوه بلافاصله پس از برشته شدن طراوت خود را از دست می دهند. با از بین رفتن طراوت قهوه، طعم طبیعی و عطر قهوه کاهش می‌یابد.

با توجه به مطالبی که در بالا بیان شد باید قهوه را به میزان مصرف خود تهیه کنید. اگر نیم کیلو قهوه آسیاب شده برای مصرف یک هفته تا دو هفته شما زیاد است بهتر است قهوه را در اندازه‌های ۳۰۰گرم و یا ۲۰۰گرم خرید کنید و از خرید در حجم‌ها و وزن‌های بالا به سبب کاهش قیمت خودداری کنید.

یکی از دلایلی که اوسکافه بسته‌ بندی‌های خود را به صورت پیش فرض ۲۵۰گرم در نظر گرفته است همین موضوع است و اوسکافه قصد دارد قهوه را به صورت تازه به دست شما برساند.

البته اگر به هر دلیل قهوه زیادی خریداری کردید نگران نباشید شما می‌توانید حجمی از قهوه را که برای مصرف یک هفته شما مناسب است را جدا کنید و بقیه قهوه خود را در ظروفی با قابلیت وکیوم و به دور از نور، حرارت، هوا و رطوبت قرار دهید.

همچنین اگر به دلیل مسافرت و غیره قهوه خریداری شده خود را مصرف نکردید می‌توانید با ترفند بالا عمر قهوه خود را کمی افزایش دهید.

چرا مدت ماندگاری دان قهوه و قهوه آسیاب شده متفاوت است؟

Coffee beans and coffee powder - ooscafeچهار عامل هوا، گرما، نور و رطوبت عوامل اصلی در از بین رفتن کیفیت قهوه می‌باشند و هر چه قهوه با این عوامل بیشتر در ارتباط باشد کیفیت خود را زودتر از دست خواهد داد.

سطح قهوه آسیاب شده بسیار بیشتر از دانه‌های قهوه است پس در نتیجه قهوه آسیاب شده بیشتر در ارتباط با هوا، رطوبت، گرما و نور خواهد بود و کیفیت خود را راحت‌تر از دست می‌دهد.

به همین دلیل توصیه می‌شود قهوه را به صورت دان خریداری کنید و قبل از مصرف آن را آسیاب نمایید. اما با توجه به اینکه آسیاب قهوه برای هر نوع قهوه و هر ابزار تهیه قهوه متفاوت است بسیاری از دوستداران قهوه، پودر قهوه را خریداری می‌کنند.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع روش‌های تهیه قهوه هستید مقالات "ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه در خانه" و "روش تهیه قهوه با دستگاه‌های قهوه ساز خانگی" را از دست ندهید.

چگونه می‌توان قهوه را تازه نگه داشت؟

Fresh coffee - ooscafeنکته‌ای که باید به آن توجه داشت این موضوع است که قهوه چه به صورت دانه‌های کامل باشد و چه به صورت آسیاب شده باید از چهار عامل زوال یعنی هوا ، رطوبت، گرما و نور دور باشد.

بسته‌بندی قهوه

دانه های قهوه تا یک هفته بعد از رست، دی اکسید کربن را آزاد می کنند. دانه‌های قهوه تازه رست شده را در کیسه‌های وکیوم شده و دارای سوپاپ نگهداری کنید. این سوپاپ‌ها یک طرفه هستند و اجازه می‌دهند دی اکسید کربن تولید شده از قهوه خارج شود اما اکسیژن به داخل بسته بندی وارد نشود.

قهوه ای خریداری کنید که پس از آسیاب شدن بلافاصله بسته بندی شده باشد. کیسه‌های  بسته بندی که به صورت وکیوم شده هستند و در برخی موارد دارای سوپاپ می‌باشند یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری قهوه می‌باشند.

البته توصیه می‌شود اگر در منزل ظروف وکیوم شده‌ای که اجازه ورود هوا، نور، گرما و رطوبت را به داخل ظرف نمی‌دهند دارید از آن‌ها استفاده کنید.

تماس قهوه با هوا را محدود کنید

Coffee and air contact - ooscafeقوطی های معمولی آشپزخانه در صورت بسته شدن محکم و وجود فضای کم برای هوا درکنار قهوه، می‌توانند کارآیی قابل قبولی داشته باشند. برای نتیجه بهتر، می‌توانید از ظرف های مخصوص نگهداری قهوه استفاده نمایید، این ظرف ها به نوعی طراحی شده اند که دارای وکیوم مناسب هستند، همراه با دریچه های یک طرفه ای برای فرار دی اکسید کربن از داخل ظرف.

از ورود رطوبت به داخل ظرف قهوه جلوگیری کنید

قهوه را باید در محلی خشک نگهداری کنید. رطوبت بیش از حد روند زوال را سرعت می‌بخشد. قهوه ای که در معرض رطوبت بیش از حد قرار داشته باشد ممکن است طعم و عطر خود را از دست دهد و یا طعم و عطر خوشایندی نداشته باشد.

به همین دلیل، نگهداری قهوه در فریزر یا یخچال ایده خوبی نیست. اگر مقدارکمی قهوه را در فریزر و در ظروف وکیوم شده نگهداری می‌کنید، ممکن است با مشکل رطوبت روبرو نشوید. اما نگهدارای قهوه در فریزر ماندگاری را افزایش نمی‌دهد. هنگامی که قهوه را از فریزر خارج کردید، مجددا آن را داخل فریزر قرار ندهید. چرخه انجماد و ذوب سبب ایجاد رطوبت می‌شود.

قهوه را از گرما دور نگه دارید

Coffee and heat - ooscafeقهوه را در جای خشک و خنک نگهداری نمایید. زیراگرما باعث از بین رفتن طعم قهوه می شود.

اگر قهوه را در داخل کابینت آشپزخانه یا روی میز آشپزخانه نگه‌داری می‌کنید، مطمئن شوید که نزدیک اجاق گاز نباشد. به همین دلیل از قرار دادن قهوه در مکان‌های آفتاب گیر مانند قفسه‌های نزدیک پنجره خودداری کنید.

تاثیر نور در قهوه

دانه های قهوه در یک ظرف شیشه‌ای زیباتر به نظر می‌رسند. اما متأسفانه، نور دشمن قهوه تازه است.

بنابراین ظروف شیشه‌ای گزینه مناسبی برای نگهداری قهوه نیستند، مگر اینکه شما ظروف خود را داخل یک کابینت و یا فضایی قرار دهید که از نور به دور باشد.

ظروف مات یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری قهوه هستند. اگر قهوه را در یک ظرف مات نگهداری کنید می‌توانید بدون نگرانی از خراب شدن به وسیله نور، آن را روی یک میز یا یک مکان مناسب دیگر قرار دهید. 

اطلاع از نحوه نگهداری قهوه برای داشتن یک قهوه خوش عطر و خوش طعم بسیار موثر است. اما خرید مقدار مناسب قهوه نکته‌ای است که باید بیشتر به آن توجه داشت.

مقالات مرتبط:

با تاریخچه قهوه دومین نوشیدنی‌ پرطرفدار جهان آشنا شوید

با تاریخچه قهوه دومین نوشیدنی‌ پرطرفدار جهان آشنا شوید

معرفی قهوه عربیکا، قهوه روبوستا؛ میزان کافئین، اسیدیته و خواص

معرفی قهوه عربیکا، قهوه روبوستا؛ میزان کافئین، اسیدیته و خواص

همه آنچه که در رابطه با کرما قهوه اسپرسو نیاز است بدانید

همه آنچه که در رابطه با کرما قهوه اسپرسو نیاز است بدانید

رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه

رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه