طرز تهیه قهوه فرانسه، قهوه ترک و قهوه اسپرسو

شما قهوه را کجا میل می‌کنید؟

تصور عموم مردم بر این است که تهیه قهوه فرایند سخت و پیچیده‌ای است و به دستگاه‌های حرفه‌ای و گران قیمت نیاز دارد، به همین دلیل بیشتر افراد قهوه را تنها در کافه‌ها میل می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم این تصور را تغییر دهیم و چند روش از ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه در خانه را به شما آموزش دهیم.

در روش‌های تهیه قهوه‌ که ما قصد داریم به شما آموزش دهیم به دستگاه‌های گران قیمت نیاز نیست و با یک قهوه جوش، فرنچ پرس و یا یک موکاپات شما به راحتی می‌توانید قهوه‌ای با کیفیت تهیه کنید.

همانطور که قبلا در مقاله "تفاوت بین قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو" بیان شد برای تهیه قهوه سه روش وجود دارد. در ادامه این مقاله ما سه روش از ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه در منزل را به شما آموزش خواهیم داد.

طرز تهیه و روش درست کردن قهوه ترک

روش-طرز-تهیه-قهوه-اسپرسو-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-1

مواد و وسایلی که برای تهیه یک قهوه ترک عالی نیاز دارید عبارت است از: قهوه جوش (جذوه)، پودر قهوه ترک، آب سرد و شکر (در صورت نیاز).

ابتدا به ازای هر فنجان قهوه، یک فنجان آب سرد به داخل قهوه جوش (جذوه) ‌بریزید، سپس به ازای هر فنجان یک تا دو قاشق چایخوری سر پر قهوه ترک به آن اضافه ‌کنید. اگر تمایل دارید قهوه شما کمی شیرین باشد در این مرحله می‌توانید شکر و یا قند را به قهوه جوش اضافه کنید و آن‌ها را هم بزنید تا محلولی یک دست آماده شود. به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است پس از اضافه کردن پودر قهوه به آب، پودر قهوه براحتی با آب ترکیب نمی‌شود و گلوله گلوله می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد باید محلول پودر قهوه و آب را هم بزنید تا یک دست شود و پودر قهوه به صورت کامل در آب حل شود.

اکنون قهوه جوش را بر روی حرارت خیلی ملایم قرار دهید. توجه داشته باشید پس از قرار دادن قهوه جوش بر روی حرارت از هم زدن آن خودداری کنید. هر چه زمان بیشتری برای تهیه قهوه صرف شود کیفیت قهوه به دست آمده بیشتر خواهد بود. دلیل استفاده از آب سرد هم همین موضوع است که قهوه در زمان بیشتری آماده شود. دقت داشته باشید که هنگامی که قهوه بر روی حرارت قرار دارد قاشق را درون قهوه جوش قرار ندهید زیرا این امر از ایجاد کف و حرکت قهوه به بالا جلوگیری می‌کند. پس از گذشت چند دقیقه لایه‌ای غلیظ از قهوه بر روی قهوه جوش تشکیل می‌شود. پس از تشکیل لایه فوم قهوه جوش را از روی حرارت برداشته و لایه‌ی تشکیل شده را با قاشق به داخل فنجان بریزید و مجدد قهوه جوش را بر روی حرارت قرار دهید. این کار را تا سه بار می‌توانید انجام دهید. البته توجه داشته باشید که در حین انجام کار، قهوه نباید قُل خورده و یا به جوش آید. پس از این که فوم را درون فنجان ریختید قهوه را مجددا بر روی حرارت قرار دهید و قبل از جوش آمدن قهوه را از روی شعله بردارید و آن را به فنجان خود اضافه کنید.

اکنون قهوه بی‌نظیر شما آماده است. قهوه ترک را در کشورهای عربی و ترکیه به همراه شیرینی، باقلوا و یک لیوان آب سرو می‌کنند.

طرز تهیه قهوه ترک یکی از ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه است و شما به راحتی و با ساده‌ترین ابزار و وسایل می‌توانید یک قهوه ترک عالی را در منزل تجربه کیند.

روش تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

روش-طرز-تهیه-قهوه-اسپرسو-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-2

برای تهیه قهوه اسپرسو باکیفیت شما حتما به یک دستگاه گران قیمت نیاز ندارید و به راحتی با خرید پودر قهوه و یک موکاپات می‌توانید قهوه‌ای با کیفیت تهیه کنید.

برای تهیه قهوه اسپرسو عموم افراد از دو روش طرز تهیه قهوه استفاده می‌کنند. روش اول طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات و روش دوم طرز تهیه قهوه با دستگاه اسپرسو ساز است.

برای تهیه قهوه اسپرسو شما به قهوه آسیاب شده برای اسپرسو، آب، موکاپات و شکر (در صورت تمایل) نیاز دارید. قبل از انجام فرآیند دم کردن قهوه توجه داشته باشید که آسیاب قهوه شما باید مدیوم باشد و حتما به فروشنده قهوه ذکر کنید که به وسیله موکاپات قصد دارید قهوه را تهیه کنید.

ابتدا آب جوش را داخل مخزن آب موکاپات ریخته و تا زیر سوپاپ آن را پر کنید (توجه داشته باشید که آب باید جوش باشد و مراقب باشید دستتان نسوزد، زیرا مخزن به وسیله آب جوش داغ می‌شود). سپس فیلتر قهوه را بر روی مخرن گذاشته و پودر قهوه را در داخل آن بریزید. لازم است بدانید که برای تهیه قهوه با موکاپات نباید قهوه را درون فیلتر فشرده کنید. حتما توجه داشته باشید که قهوه در لبه های رزوه‌ی موکاپات وجود نداشته باشد زیرا به مرور زمان باعث خوردگی واشر موکاپات می‌شود. سپس پارچ موکاپات را محکم بر روی آن ببندید.

موکاپات را بر روی شعله گاز قرار دهید (شعله باید زیاد باشد) و منتظر بمانید تا از داخل لوله‌ی پارچ، عصاره قهوه خارج شود. وقتی این فرآیند آغاز گردید شعله گاز را کم کنید. توجه داشته باشید که وقتی آب مخزن تمام شد و دیگر قهوه از داخل لوله پارچ خارج نشد سریعا شعله را خاموش کنید، زیرا حرارت اضافی باعث سوختن قهوه می‌شود. اکنون اگر تمایل دارید از شکر استفاده کنید می‌توانید شکر را به قهوه اضافه کنید و یا اینکه در ظرفی مجزا مقداری شکر را با مقداری قهوه ترکیب کنید تا محلولی سفت بدست آید و آن را با سرعت بسیار بالا هم بزنید تا فومی تهیه شود، سپس این فوم و باقی مانده قهوه خود را در یک فنجان بریزید.

لازم است بدانید که اگر به این قهوه‌ی اسپرسویی که تهیه کرده‌اید مقداری شیر گرم شده اضافه کنید در حقیقت نوعی لاته تهیه کرده‌اید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از تهیه قهوه با استفاده از موکاپات ویدیو طرز تهیه ی قهوه با موکاپات را مشاهده کنید تا با مهارتی بیشتر قهوه اسپرسو خود را تهیه کنید.

اگر در خصوص ابزارهای تهیه انواع قهوه علاقمند به مطالعه هستید مقاله " روش و طرز تهیه انواع قهوه با ابزارهای گوناگون" را حتما مطالعه کنید.

روش تهیه‌ قهوه فرانسه با فرنچ پرس

روش-طرز-تهیه-قهوه-اسپرسو-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-3

قهوه فرانسه به قهوه‌ای گفته می‌شود که توسط فرنچ‌پرس و دستگاه‌های فرانسه‌ساز تهیه می‌شود. در ادامه این مقاله ما روش تهیه قهوه فرانسه با استفاده از فرنچ‌پرس را به شما آموزش خواهیم داد.

قهوه فرانسه با فرنچ‌پرس آسیاب درشت‌تری نسبت به قهوه ترک و اسپرسو دارد و برای تهیه‌ی آن عموما از قهوه برزیلی استفاده می‌شود. پس اگر قصد دارید که قهوه فرانسه را با فرنچ پرس تهیه کنید حتما به فروشنده‌ای که قهوه را از آن تهیه می‌کنید این موضوع را بگویید. برای تهیه قهوه فرانسه به پودر قهوه، فرنچ پرس، آب جوش و شیر و شکر (در صورت تمایل) نیاز دارید.

به ازای هر قاشق غذاخوری قهوه، نصف فنجان آب جوش نیاز است. این مقدار را می‌توانید به صورت دلخواه تغییر دهید. ابتدا درپوش و اهرم فرنچ پرس را برداشته و قهوه را داخل آن بریزید، سپس مقدار کمی آب جوش را به صورت دورانی طوری که همه قهوه خیس شود و کف کند در فرنچ پرس بریزید. بعد از گذشت 30 ثانیه آن را به صورت ملایم هم بزنید. پس از گذشت 30 ثانیه‌ی دیگر بقیه آب جوش را به آرامی و به صورت دورانی به فرنچ پرس اضافه کنید. درپوش و اهرم فرنچ پرس را در جای خود قرار دهید (توجه داشته باشید که نباید اهرم را به سمت پایین فشار دهید) و به مدت ۴ دقیقه صبر کنید تا قهوه شما آماده شود.

اکنون اهرم را به آرامی به سمت پایین فشار دهید و در آخر قهوه را به آرامی در فنجان بریزید و نوش جان کنید. اگر تمایل داشته باشید در مرحله آخر می‌توانید به قهوه خود شیر و شکر اضافه کنید.

علاوه بر فرنچ پرس، برای تهیه قهوه فرانسه از دستگاه فرانسه‌ساز هم می‌توانید استفاده کنید که طرز تهیه این نوع قهوه را در مقاله "تهیه قهوه فرانسه با دستگاه قهوه ساز" به صورت کامل آموزش داده‌ایم.

همانطور که مشاهده کردید طرز تهیه قهوه سخت و پیچیده نیست و شما به راحتی می‌توانید با ساده‌ترین ابزار و ادوات انوع قهوه اسپرسو، قهوه فرنسه و قهوه ترک را در منزل تهیه کنید اما به شما توصیه می‌کنیم قبل از خرید قهوه و تهیه قهوه مقاله "راهنمای خرید پودر قهوه" را مطالعه کنید. 


نظر شما
نظرات کاربران
بیژن کوچک پور :

ممنون، عالی بود🙏🙏🙏


مجتبی :

متشکرم عالی بود. 🙏


زینب فخری :

عالی بود


محسن :

ممنونم از راهنمایی شما


رویا :

عالی بود خیلی دنبال طرز تهیه قهوه خانگی بودم و هیچوقت هم وقت تظر دادن نداشتم ولی به خاطر مقاله مفیدتون اومدم نظر نوشتم


فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه