طرز تهیه قهوه اسپرسو، کاپوچینو و لته با دستگاه‌ قهوه ساز

انواع مختلف قهوه اعم از قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو با استفاده از روش‌ها و ابزارهای مختلفی تهیه می‌شوند. برای مثال قهوه اسپرسو را هم با استفاده از موکاپات می‌توان تهیه کرد و هم با استفاده از دستگاه اسپرسو ساز می‌توان تهیه کرد.

ما در مقاله "طرز تهیه قهوه " روش‌ درست کردن قهوه اسپرسو با موکاپات و قهوه فرانسه با استفاده از فرنچ‌پرس را آموزش دادیم؛ در این مقاله قصد داریم طرز تهیه قهوه اسپرسو با استفاده از دستگاه اسپرسو‌ساز و قهوه فرانسه با استفاده از دستگاه فرانسه‌ ساز را به شما آموزش دهیم.

اگر شما در رابطه با قهوه اسپرسو، موکاپات و انواع قهوه سوالی در ذهن دارید پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا و قبل از مطالعه این مقاله، مقاله‌ی "راهنمای خرید پودر و دان قهوه" را مطالعه کنید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسوساز

همانطور که پیش‌تر گفته شد یکی از روش‌های تهیه قهوه اسپرسو با استفاده از دستگاه اسپرسوساز است.

مراحل تهیه و روش تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز به شرح زیر است:

لازم به ذکر است که ممکن است این مراحل و روش‌های تهیه قهوه اسپرسو در برخی دستگاه‌ها کمی متفاوت باشد.

مرحله اول: ریختن آب در مخزن دستگاه اسپرسوساز

در اولین مرحله باید مخزن دستگاه اسپرسو ساز را از آب پر نمایید. برخی از دستگاه‌ها دارای فیلتر تصفیه و رسوب‌گیری آب هستند اما برخی دارای چنین فیلتری نیستند. بدون در نظر گرفتن نوع دستگاه، شما بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید تا در آینده برای دستگاه شما مشکلی ایجاد نشود.

مرحله دوم : پر کردن پرتا فیلتر از پودر قهوه

روش-تهیه-انواع-قهوه-اسپرسو-خرید-قهوه-فوری-اوسکافه-1

در مرحله بعد باید پرتافیلتر را از پودر قهوه پر کنید، دقت کنید برخی دستگاه‌ها بر روی مخزن پرتافیلتر خود خط‌هایی دارند که با اعداد ۱، ۲ و ۴ مشخص شده است. این اعداد مشخص کننده تعداد فنجان قهوه‌ای است که شما می‌توانید تهیه کنید. اگر یک فنجان قهوه می‌خواهید تا عدد یک، اگر دو فنجان قهوه اسپرسو می‌خواهید تا عدد 2 و اگر ۴ فنجان قهوه می‌خواهید تا عدد ۴ پرتافیلتر را از پودر قهوه پر کنید.

لازم به ذکر است که برخی از دستگاه‌ها بر روی مخزن پرتا فیلتر خود عدد ندارند و بجای آن چند پرتافیلتر دارند. یک پرتافیلتر برای یک فنجان و یک پرتافیلتر برای دو فنجان قهوه.

اگر قصد دارید قهوه اسپرسو خود را با دستگاه اسپرسوساز تهیه کنید باید هنگام خرید قهوه به فروشنده اعلام کنید که پودر قهوه را برای تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز می‌خواهید تا قهوه را با درجه آسیاب مناسب دستگاه شما آسیاب کند.

مرحله سوم : فشرده کردن پودر قهوه با تمپر

روش-تهیه-انواع-قهوه-اسپرسو-خرید-قهوه-فوری-اوسکافه-2پس از پر کردن پرتافیلتر از پودر قهوه، با تمپر سطح روی قهوه را صاف و کمی فشرده کنید. باید پرتافیلتر را تا خط نشانه پرتافیلتر از قهوه‌ی متراکم شده پر کنید.

اشتباهی که بیشتر افراد در این مرحله انجام می‌دهند فشرده‌سازی بیش از حد قهوه با تمپر (وسیله‌ای کوچک شبیه گوشتکوب برای فشرده سازی قهوه) است.

اگر هنگام تهیه قهوه، قهوه را در پرتافیلتر بسیار فشرده کنید عصاره قهوه هنگام خروج از پرتافیلتر به صورت نامرتب و قطره‌ای خارج می‌شود. در صورتیکه اگر قهوه شما درست متراکم شده باشد هنگام خروج، عصاره قهوه به صورت پیوسته (اصطلاحا دم موشی) خارج می‌شود.

مرحله چهارم: قفل کردن پرتافیلتر

روش-تهیه-انواع-قهوه-اسپرسو-خرید-قهوه-فوری-اوسکافه-3پس از پر کردن پرتا فیلتر آن را در محل خود در قهوه ساز جاگذاری کنید. دقت شود که پرتا فیلتر را به صورت کامل بچرخانید تا در قهوه ساز قفل شود. از آنجائیکه فرایند تهیه قهوه با دستگاه اسپرسوساز با استفاده از فشار بخار آب است اگر پرتافیلتر در محل خود به صورت صحیح قرار نگیرد؛ ممکن است بر اثر فشار بخار از جای خود به بیرون پرتاب شود.

اکنون دستگاه را روشن ‌کنید و منتظر بمانید تا چراغ دستگاه روشن شود.

دستگاه‌های تهیه قهوه عموما دو چراغ دارند، یک چراغ برای تهیه قهوه اسپرسو و یک چراغ برای تهیه شیر یا فوم برای لته و کاپوچینو که با تصویر کاربرد هرکدام مشخص شده است.

برخی از دستگاه‌های تهیه قهوه دارای دکمه‌ای ولومی (چرخشی) هستند که برای تنظیم میزان سنگینی طعم قهوه استفاده می‌شود و از Light تا  Heavy درجه بندی شده است. اگر دستگاه شما دارای چنین دکمه‌ای است و شما تمایل دارید قهوه سبک‌تری میل کنید باید دکمه را بر روی حالت  Light قرار دهید و اگر قصد دارید قهوه سنگینی داشته باشید باید دکمه را در حالت Heavy قرار دهید. متعادل‌ترین حالت وسط این دو مقدار است.

مرحله پنجم: شروع عصاره گیری قهوه اسپرسو

روش-تهیه-انواع-قهوه-اسپرسو-خرید-قهوه-فوری-اوسکافه-4هنگامی که چراغ تهیه قهوه روشن شد دکمه شروع را بزنید. اکنون پس از چند ثانیه شاهد خروج عصاره قهوه از زیر پرتافیلتر خواهید بود.

پس از اینکه قهوه به مقدار دلخواه از پرتافیلتر خارج شد دکمه را خاموش کنید و منتظر بمانید تا چراغ تهیه شیر روشن شود.

در فرایند عصاره گیری لازم است به مقدار عصاره‌ای که از پرتافیلتر خارج می‌شود دقت کنید. مقدار عصاره‌ای که خارج می‌شود باید در حد یک شات اسپرسو باشد. اگر مقدار یک شات اسپرسو را نمی‌دانید بهتر است هنگام عصاره گیری حواستان باشد که هر زمان عصاره خارج شده تغییر رنگ داد و از غلظت آن کاسته شد؛ عصاره‌گیری را متوقف کنید.

اگر شما تمایل داشته باشید تنها یک قهوه اسپرسو میل کنید، اکنون قهوه شما آماده است و می‌توانید از آن لذت ببرید اما اگر شما قصد دارید یک کاپوچینو و یا لته تهیه کنید مراحل دیگر را نیز ادامه دهید.

علاوه بر این روش، چند روش دیگر برای تهیه قهوه در منزل وجود دارد که ما در مقاله "طرز تهیه قهوه اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک در منزل" به طور مفصل شرح داده‌ایم. اگر علاقمند به این موضوع هستید حتما این مقاله را مطالعه کنید.

مرحله ششم: طرز تهیه کاپوچینو و لته (لاته)

در این قسمت مقاله می‌خواهیم طرز تهیه کاپوچینو و لته را به شما آموزش دهیم. قبل از اینکه به آموزش و روش تهیه کاپوچینو و لته بپردازیم بهتر است این دو نوع قهوه را به شما معرفی مختصری کنیم.

روش-تهیه-انواع-قهوه-اسپرسو-خرید-قهوه-فوری-اوسکافه-4کاپوچینو و لته چیست؟

کاپوچینو قهوه اسپرسویی است که به آن شیر گرم شده و فوم شیر اضافه شده است.

لته هم مانند کاپوچینو قهوه اسپرسویی است که به آن شیر گرم شده و فوم شیر اضافه شده است.

تفاوت لته و کاپوچینو در میزان و مقدار شیر گرم شده و فوم است.

کاپوچینو از سه لایه تشکیل شده است. لایه‌ی اول یک شات قهوه اسپرسو، لایه‌ی دوم یک شات شیر گرم شده و لایه‌ی سوم یک شات فوم شیر

لته هم مانند کاپوچینو از سه لایه تشکیل می‌شود. لایه‌ی اول یک شات قهوه اسپرسو، لایه‌ی دوم یک و نیم شات شیر گرم شده و لایه‌ی سوم نیم شات فوم شیر است.

پس تنها تفاوت کاپوچینو و لته در میزان شیر گرم شده و فوم شیر است. 

برای تهیه کاپوچینو و لته باید پس از تهیه قهوه اسپرسو به آن شیر گرم شده و فوم شیر اضافه کنید.

برای تهیه فوم شیر و شیر گرم شده برای تهیه کاپوچینو و لته دو روش پیش رو دارید.

روش اول: برخی دستگاه‌ها خود دارای مخزن شیر هستند و شما باید شیر را ابتدا درون این مخزن بریزید و پس از روشن شدن چراغ آماده بودن شیر که در ابتدای مقاله توضیح داده شد، دکمه مربوط به شیر را بزنید تا شیر داغ به صورت ترکیبی از شیر گرم شده و فوم به فنجان قهوه شما اضافه شود. پس از پرشدن فنجان دکمه را خاموش کنید و از کاپوچینو و لته خود لذت ببرید.

روش دوم: برخی دستگاه‌ها مخزن تهیه شیر مجزا ندارند و باید شیر را درون یک قهوه جوش و یا شیر جوش بریزید. در این دستگاه‌ها پس از روشن شدن چراغ تهیه شیر (چراغ بخار) باید قهوه جوش (شیرجوش) را در زیر دستگاه بگیرید بطوریکه خروجی مخزن بخار در شیر قرار گیرد سپس دکمه خروج بخار را بزنید و یا بچرخانید.

لازم است بدانید که برخی دستگاه‌ها برای خروج بخار دکمه‌ی ولومی (قابل چرخش) دارند که با چرخش دکمه، بخار از خروجی خارج می‌شود و به داخل شیر می‌رود.

توجه داشته باشید که هنگام خروج بخار، لوله خروجی بخار تا وسط ظرف در شیر قرار گیرد. همچنین بهتر است ظرف شیرجوش را کمی مایل کنید تا شیر درون شیرجوش شروع به چرخش کند. چرخش شیر سبب می‌شود که فوم بهتری بدست آید.

پس از آنکه شیر داغ شد و فوم روی آن تشکیل گردید شیر داغ شده و فوم را به فنجان قهوه اسپرسو خود اضافه کنید.

اکنون کاپوچینو یا لته شما آماده است.

اگر به درست کردن لاته آرت علاقه دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله «طرز تهیه لاته آرت در منزل» را مطالعه کنید. همچنین برای آشنایی بیشتر می‌توانید ویدیو "طرز تهیه لاته آرت" را مشاهده کنید.

روش تهیه قهوه فرانسه با دستگاه

در مقاله " طرز تهیه قهوه فرانسه، قهوه ترک و قهوه اسپرسو" روش تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس را آموزش دادیم. در این مقاله می‌خواهیم روش تهیه قهوه فرانسه با دستگاه فرانسه ساز را آموزش دهیم.

روش-تهیه-انواع-قهوه-اسپرسو-خرید-قهوه-فوری-اوسکافه-6تهیه قهوه فرانسه با دستگاه یکی از ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه است. برای تهیه قهوه فرانسه با دستگاه باید قهوه با آسیاب مناسب را برای دستگاه فرانسه‌ساز تهیه کنید.

مراحل تهیه قهوه فرانسه با دستگاه به شرح زیر است:

مرحله اول: آب را در مخزن آب دستگاه یریزید. بهتر است برای افزایش عمر دستگاه از آب تصفیه شده استفاده کنید.

مخازن آب دستگاه‌های فرانسه ساز دارای درجه‌بندی هستند و هر درجه نشان دهنده یک فنجان است پس اگر شما به چهار فنجان قهوه نیاز دارید مخزن را تا درجه چهار از آب پرکنید.

مرحله دوم: فیلتر کاغذی قهوه را در مخزن قهوه قرار دهید. بسیاری از دستگاه‌های فرانسه‌ساز دارای یک فیلتر فلزی هستند اما برای افزایش عمر دستگاه بهتر است که از یک فیلتر کاغذی هم استفاده نمایید. فیلتر کاغذی در مخزن پودر قهوه قرار می‌گیرد.

مرحله سوم: قهوه را داخل مخزن قهوه بریزید. به ازای هر فنجان قهوه که قصد دارید تهیه کنید یک تا دو قاشق چایخوری سر پر پودر قهوه داخل مخزن بریزید.

مرحله چهارم: ظرفی که می‌خواهید قهوه در آن بریزد را در جای خود و در زیر مخزن قهوه قرار دهید و دکمه شروع فرایند تهیه قهوه را بزنید.

عصاره قهوه فرانسه پس از چند ثانیه به داخل ظرف می‌ریزد و قهوه شما آماده میل کردن است.

برای استفاده از قهوه فرانسه می‌توانید به آن شیر و شکر اضافه نمایید تا طعم مطلوب‌تری داشته باشد.

دقت داشته باشید که برخی از دستگاه‌های تهیه قهوه فرانسه معمولا در زیر ظرف قهوه خود دارای سینی گرمکن هستند. مزیت این سینی گرمکن این است که شما می‌توانید ظرف قهوه خود را بر روی آن قرار داده و تا ساعت‌ها قهوه شما گرم بماند.

برخی از دستگاه‌های تهیه قهوه دارای دکمه‌ای ولومی (چرخشی) هستند که برای تنظیم میزان سنگینی طعم قهوه است و از Light تا  Heavy درجه بندی شده است. اگر شما تمایل دارید قهوه سبک‌تری میل کنید باید دکمه را بر روی حالت  Light قرار دهید و اگر قصد دارید قهوه سنگینی داشته باشید باید دکمه را در حالت Heavy قرار دهید. متعادل‌ترین حالت وسط این دو مقدار است.

روش تهیه قهوه ترک با قهوه جوش

روش-تهیه-انواع-قهوه-اسپرسو-خرید-قهوه-فوری-اوسکافه-7طرز تهیه قهوه ترک را در مقاله "طرز تهیه قهوه در منزل" هم به صورت کامل شرح دادیم. دراین مقاله و برای این راحتی شما مجدد مراحل تهیه قهوه ترک با استفاده از قهوه جوش را برای شما بیان می‌کنیم.

مواد و وسایلی که برای تهیه قهوه ترک با قهوه جوش نیاز دارید عبارت است از: قهوه جوش (جذوه)، پودر قهوه ترک، آب سرد و شکر (در صورت نیاز). ابتدا به ازای هر فنجان قهوه، یک فنجان آب سرد به داخل قهوه جوش (جذوه) ‌بریزید، سپس به ازای هر فنجان یک تا دو قاشق چایخوری سر پر قهوه ترک به قهوه جوش اضافه ‌کنید. اگر تمایل دارید قهوه شما کمی شیرین باشد در این مرحله می‌توانید شکر و یا قند را به قهوه جوش اضافه کنید و آن‌ها را هم بزنید تا محلولی یک دست آماده شود. اکنون قهوه جوش را بر روی حرارت خیلی ملایم قرار دهید. توجه داشته باشید پس از قرار دادن قهوه جوش بر روی حرارت از هم زدن آن خودداری کنید. هر چه زمان بیشتری برای تهیه قهوه صرف شود کیفیت قهوه به دست آمده بیشتر خواهد بود. دلیل استفاده از آب سرد هم همین موضوع است که قهوه در زمان بیشتری آماده شود. دقت داشته باشید که هنگامی که قهوه بر روی حرارت قرار دارد قاشق را درون قهوه جوش قرار ندهید زیرا این امر از ایجاد کف و حرکت قهوه به بالا جلوگیری می‌کند. پس از گذشت چند دقیقه لایه‌ای غلیظ از قهوه بر روی ظرف تشکیل می‌شود. پس از تشکیل لایه فوم، قهوه جوش را از روی حرارت برداشته و لایه‌ی تشکیل شده را با قاشق به داخل فنجان بریزید و مجدد قهوه جوش را بر روی حرارت قرار دهید. این کار را تا سه بار می‌توانید انجام دهید. البته توجه داشته باشید که در حین انجام کار، قهوه نباید قُل خورده و یا به جوش آید. پس از این که فوم را درون فنجان ریختید قهوه را مجددا بر روی حرارت قرار دهید و قبل از جوش آمدن قهوه آن را به فنجان خود اضافه کنید.

اکنون قهوه بی‌نظیری شما آماده است. قهوه ترک را در کشورهای عربی و ترکیه به همراه شیرینی، باقلوا و یک لیوان آب سرو می‌کنند.

روش تهیه قهوه ترک یکی از ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه است و شما به راحتی می‌توانید با این روش یک قهوه ترک عالی را در منزل تجربه کنید.


نظر شما
نظرات کاربران
هویار :

عالی بود مطلب


باران :

عالی بود


علی :

عالی بود


سبحان :

خیلی مفید بود تشکر از نویسنده این مطلب.


ادمین :

ممنون از همراهی شما

یاسمن :

ممنون از مطالبتون مفید بود👏🏻


راحله :

عالی بود استفاده کردم...ممنون


فریده :

ممنون از اطلاعات مفیدتون


ایمان :

عالی بود👍👍🙏🙏👍


ابراهیم :

عالی بود ممنون بابت توضیحات خوب وجامع .


گیگیلی :

سلام ممنون از توضیحات کامل و شفاف


زهره :

عالی و کامل توضیح دادید، سپاس


عبداله مرادی :

بسیار عالی و کامل بدونه توضیح اضافی سپاس


وحید :

👏👏👏👏


محبوبه اسماعیلی :

بسیار عالی بود توضیحاتتون خیلی مفید و روان بود سپاس از شما


آرمان :

مطلب عالی بود. بالاخره بعد از کلی گشت و گذار یه مطلب و سایت خوب از شیوه های درست دم آوری و عصاره گیری دیدم. ممنون ازتون


فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه