آشنایی مختصری با قهوه اوگاندا

قهوه اوگاندا از قهوه های مرغوب جهان بوده و بهترین محصول صادراتی کشور اوگاندا و یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی و تجاری این کشور می باشد.

 

تاریخچه کشت قهوه در اوگاندا به اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ باز می گردد. بیش از نیم میلیون نفر از جعیت این کشور به صورت مستقیم با صنعت قهوه در ارتباط می باشند و میلیون ‌ها نفر دیگر نیز برای امرار معاش و تامین خانواده خود به این صنعت وابسته ‌اند.

کشت قهوه‌ اوگاندا اغلب در مزرعه ‌های کوچک و بومی انجام می شود و به سختی می توان مزرعه ای وسیع با میزان تولیدات انبوه را در این کشور پیدا کرد.

اوگاندا به عنوان دومین تولید کننده آفریقایی قهوه و هفتمین تولید کننده جهان قرار گرفته است. در این کشور هر دو نوع  قهوه عربیکا و روبوستا کشت می شود.

 

 

بیشترین قهوه تولیدی اوگاندا در اطراف دریاچه ویکتوریا کشت می شود. انواع قهوه روبوستا اوگاندا در منطقه جنگلی کامپالا و هلال دریاچه ویکتوریا تولید می شود. قهوه عربیکا اوگاندا نیز در شرق این کشور و در کوهپایه ‌های کوه الگان و همچنین در غرب و در نزدیکی مرز کونگو می ‌روید.

قهوه ‌ای که با نام تجاری ووگار به فروش می‌ رسد در کوه‌ های غربی این کشور و ناحیه مرزی بین اوگاندا و کنگو می‌ روید. قهوه ‌ی بوگیشو، قهوه ‌ی مرغوب و محبوب دیگری است که در کوه پایه ‌های کوه الگان در نزدیکی مرز کنیا می‌ روید. قهوه‌ی بوگیشو از جمله قهوه ‌های عربیکای آفریقایی است که طعمی شرابی، همراه با رگه ‌هایی از طعم میوه ‌های مرکبات و توت ‌ها را داراست.

۹۴% کشت قهوه اوگاندا را انواع قهوه روبوستا به خود اختصاص می ‌دهد و معمولاً به صورت خشک فرآوری شده و از کیفیت بالایی برخوردار نیست. انواع قهوه روبوستا اوگاندا معمولاً برای قهوه های فوری استفاده می شود. لازم به ذکر است که قهوه عربیکا در تولید و صادرات قهوه اوگاندا پیشرفت چشمگیری داشته است. قهوه عربیکا که ۶% تولید اوگاندا را به خود اختصاص داده، غالباً در مزارع کوچک کشت شده و روش فرآوری آن مرطوب است و کیفیت بسیار بالایی دارد.

یک فنجان قهوه ی اوگاندا، حاوی نوت هایی از اسیدیته شراب گونه آفریقای شرقی همراه با شکلات شیرین و بافت غنی است. قهوه اوگاندا دارای فوم مناسب، طعم دلچسب و اسیدیته ملایم می باشد.


نظر شما
ooscafe-logo