ooscafe-logo
آموزشی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۲۰

چای ماسالا چیست؟ طرز تهیه چای ماسالا خانگی

 

چای ماسالا نوشیدنی محبوب مردم هند

اگر چه گفتن اینکه دقیقاً چه زمانی چای ماسالا به وجود آمده دشوار است، اما اولین سابقه آن مربوط به ۵۰۰ سال پیش در جنوب شرقی آسیا است اما در خصوص کشور مبدا این نوشیدنی اعجاب انگیز نتیجه ای قطعی وجود ندارد..

اما به طور کلی این موضوع پذیرفته شده است که منشأ چای ماسالا از دربار بوده است. پادشاه چای را می نوشید تا در طی روزهای طولانی دادگاه هوشیار بماند. همچنین سوابقی وجود دارد که نشان می دهد از چای ماسالا به عنوان یک نوشیدنی برای خوشامدگویی از مهمانان استفاده می شده است.

در اوایل، چای ماسالا با انواع ادویه‌های معطر و با روش‌های مختلفی تهیه می شده است.

این چای در گذشته به دو صورت سرد و گرم مورد استفاده قرار می گرفت.  که ممکن است امروزه تعجب آور باشد، زیرا اکنون چای ماسالا یک نوشیدنی گرم است و فقط به صورت گرم سرو می شود. در گذشته، چای ماسالا به عنوان دارویی برای درمان بیماری‌های خفیف مورد استفاده قرار می گرفت، و هیچ گونه برگ چای دیگری در آن استفاده نمی شد و فاقد کافئین بود.

شاید برای بسیاری تعجب آور باشد که بدانید برگهای چای سیاه در سال ۱۸۳۵ میلادی (حدود ۱۸۵ سال پیش) توسط انگلیسی‌ها وارد ترکیب چای ماسالا شد. به دنبال این اتفاق، چای ماسالا توسط انجمن چای هند، که در آن زمان متعلق به انگلستان بود در سراسر هند تبلیغ شد. در آن زمان، عمده صادرات کشور هند چای، ادویه جات و گیاهان بود. با این وجود، مصرف چای در سراسر کشور هند نسبتاً کم بود و باعث شد انجمن چای هند سعی در رواج چای به عنوان یک نوشیدنی کند. در نتیجه این تلاش انجمن کارخانه ها، کارخانه‌های نساجی و معادن را تشویق کرد در زمانی که کارگران در حال استراحت هستند چای را به آنها معرفی کنند و در ادامه چای را با قیمت ارزان به آنها می فروحتند.

در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی، شیر به عنوان ماده اصلی دیگری برای چای ماسالا اضافه شد. کارشناسان و مورخان اتفاق نظر دارند که ورود شیر به چای ماسالا پیشرفت نسبتاً جدیدی را بوجود آورد.

مسافران و بازرگانان در ایالت‌های بنگال و گجرات هند از گذشته به انواع ادویه‌های با کیفیت و شیر با کیفیت عالی دسترسی داشتند. آنها ادویه‌ها را به شیر اضافه می کردند تا طعم موجود شیر را بهبود دهند. در همان زمان، انجمن چای هند با شور و اشتیاق در حال ترویج مصرف چای در سراسر هند بود و به دلیل اینکه برگ چای گران بود، فروشندگان شروع به استفاده از باقیمانده برگ‌های چای مصرف شده کردند و آنها را با شیر، شکر و ادویه جات ترکیب کردند تا طعم عمیق تر و قوی تری را با هزینه کمتری بدست بیاورند.

سرانجام ، محبوبیت چای ماسالا در هند افزایش یافت و در سراسر کشور (صاحبان فروشگاه‌های چای) در ایستگاه‌های راه آهن شروع به تولید این نوشیدنی کردند و آنها را به مسافران و سایر مشتریان عبوری فروختند.

هر ایستگاه چندین محل فروش چای ماسالا داشت که به مسافرانی که از سفرهای طولانی خود خسته شده بودند چای ماسالا عرضه می کردند.

امروزه چای ماسالا یک نوشیدنی محبوب است که میلیاردها انسان در سراسر جهان آن را مصرف می کنند. هر یک از مناطق کشور هند، رویکرد منحصر به فرد خود را نسبت به ماسالا چای دارد. در غرب هند، میخک و دانه‌های فلفل سیاه را به طور کلی از چای ماسالا حذف کرده اند، در کشمیر از برگ چای سبز به جای برگ چای سیاه استفاده می شود و در بوپال نیز کمی نمک به ترکیب چای ماسالا اضافه می کنند.

اکنون در سطح جهانی، مارک‌های قهوه معتبر و شناخته شده ای مانند استارباکس وظیفه معرفی چای ماسالا را به مخاطبان جهانی خود دارند. در کشورهایی مانند ایالات متحده، چای ماسالا اکثرا با بسیاری از گزینه‌های غیر لبنی مانند: شیر سویا، شیر بادام یا شیر نارگیل سرو می شود، در مقایسه با هند که چنین گزینه هایی چندان محبوب نیستند.

با این حال، معرفی چای ماسالا در عرصه جهانی منجر به تولید بسیاری دیگر از نوشیدنی‌ها شد که از چای ماسالا الهام گرفته شده اند مانند: بستنی‌های چای ماسالا، کیک پنیری، موس، پودینگ، کلوچه، نان و تارت که در سراسر جهان به راحتی در دسترس هستند.

این چای با ادویه‌های معطر دم می شود که هرکدام دارای فواید بی‌شماری برای سلامتی است. برخی از ادویه‌های رایج مورد استفاده در چای ماسالا زنجبیل، هل، دارچین، میخک و فلفل سیاه است. هر کدام از این ادویه‌ها ارزش غذایی بالایی داشته و تاثیر به سزایی در درمان بیماری‌های گوارشی دارند.

 

مواد تشکیل دهنده ماسالا چای چیست؟

وقتی صحبت از ترکیب ادویه جات می شود، همه نسخه‌های خاص خود را برای درست کردن چای ماسالا دارند. مقدار ادویه یا مواد افزودنی برای طعم دادن به چای ماسالا متفاوت است. برخی دوست دارند مقدار زیادی زنجبیل اضافه کنند، برخی دیگر نیز مقدار زیادی هل را ترجیح می دهند. بنابراین یک میلیون نسخه مختلف جهت تهیه این چای پیدا خواهید کرد، اما پایه و اساس همه ی این نوشیدنی یکسان می باشد. ما در اوسکافه بهترین دستورالعمل را برای تهیه چای ماسالا با طعم و عطر عالی به شما ارائه می دهیم .

مواد اولیه چای:

  • آب
  • شیر

بسته به سلیقه خود می توانید از شیر کامل (پرچرب) یا حتی بدون چربی استفاده کنید. همچنین می توانید از شیر بادام یا جو دو سر استفاده کنید.

  • شکر

همچنین می توانید از شیرین کننده دیگری مانند عسل یا شربت افرا استفاده کنید. 

  • برگ چای 

می توانید از چای هایی که دارای عطر و طعم قوی هستند استفاده نمایید. حتی می توانید از چای‌های کیسه‌ای نیز استفاده کنید.

مواد لازم برای چاشنی چای:

  • زنجبیل تازه
  • غلاف هل سبز 
  • میخک ها 
  • دارچین 
  • دانه‌های فلفل سیاه 

اگر از مخلوط چای ماسالا که از قبل آماده شده است استفاده می کنید، می توانید از ۴ ماده آخر صرف نظر کنید و فقط زنجبیل تازه را به چای اضافه کنید.

چگونه چای ماسالا درست کنیم؟

 

۱- ابتدا با تهیه مواد اولیه و ادویه هایی که می خواهید به چای ماسالای خود اضافه کنید شروع کنید.

۲- حدود ۲ فنجان آب (۵۰۰ میلی لیتر) را در ظرف (قابلمه کوچک) بریزید و آن را بر روی حرارت اجاق گاز گرم کنید. (این دستور مخصوص ۲ فنجان چای است)

۳- در حالی که آب در حال گرم شدن است، ادویه‌ها را با استفاده از هاون و یا دستگاه آسیاب کن خرد کنید. سپس ادویه‌های خرد شده را به آب اضافه کنید.

۴- زنجبیل را مستقیم داخل قابلمه آب رنده کنید.

۵- حرارت اجاق گاز را به متوسط کاهش دهید و اجازه دهید تا آب به جوش بیاید.

۶- حالا برگ‌های چای (چای کیسه ای) را اضافه کنید و بگذارید یک دقیقه دیگر بجوشد. همچنین می توانید در این زمان شکر را نیز اضافه کنید و یا اینکه هنگام سرو آن را به فنجان اضافه کنید.

۷- سه چهارم فنجان شیراضافه کنید و آن را هم بزنید.۸- صبر کنید تا دوباره چای به جوش بیاید. چای می تواند به راحتی سرریز شود، پس بنابراین نزدیک اجاق گاز بمانید.

۹- به محض جوش آمدن چای، اجاق گاز را خاموش نمایید و به مدت یک دقیقه با درپوش ظرف را بپوشانید.

۱۰- سپس چای را از صافی رد کرده و داخل فنجان بریزید و از طعم عالی این نوشیدنی لذت ببرید.

 

 

نکاتی برای درست کردن چای ماسالای عالی

نسبت آب به شیر: این نسبت کاملاً یک اولویت شخصی است. اما اکثرا حدود ۲/۳ آب را به همراه  ۱/۳ شیر پرچرب در یک فنجان چای ترجیح می دهند. اگر شما چای با طعم غلیظ تر را دوست دارید، می توانید از شیر بیشتر و آب کمتری استفاده کنید.

قبل از افزودن ادویه و زنجبیل مطمئن شوید که آب در حال جوشیدن است.

زنجبیل یکی از موارد ضروری است. زنجبیل را در آب اضافه کنید و بگذارید تا قبل از افزودن شیر آرام بجوشد، در غیر این صورت می تواند چای را گاهی خمیری شکل کند.

اجازه ندهید برگ‌های چای به مدت طولانی بجوشد مدت زمانی در حدود یک دقیقه کافی است.

 

 

مزایای چای ماسالا

چای به خودی خود ماهیتی اسیدی دارد افزودن زنجبیل و ادویه کامل، خاصیت اسیدی چای را از بین می برد و فواید زیادی به آن می بخشد.

فواید چای عمدتا از ادویه هایی است که به آن اضافه می شود. تمام ادویه هایی که به چای ماسالا اضافه می کنیم، فواید آنتی اکسیدانی و ضد التهابی زیادی دارند.

خاصیت اصلی این چای کاهش احساس خستگی می باشد. تانن (جوهر مازو) موجود در چای به آرامش بدن و احیای مجدد آن کمک می کند. چای همچنین حاوی کافئین است، اگرچه مقدار آن بسیار کمتر از قهوه است.

 

 

برچسب ها:

چای ماسالا

مقالات مرتبط:

با قهوه استارباکس بیشتر آشنا شوید

با قهوه استارباکس بیشتر آشنا شوید

آداب و فرهنگ سرو قهوه در کشورهای مختلف

آداب و فرهنگ سرو قهوه در کشورهای مختلف

تفاوت طعم‌های قهوه کشورهای مختلف

تفاوت طعم‌های قهوه کشورهای مختلف

چگونه قهوه را در خانه رست کنیم؟

چگونه قهوه را در خانه رست کنیم؟