کپسول قهوه چیست و طرز استفاده از آن چگونه است؟

شاید به جرات بتوان اختراع دستگاه نسپرسو و کپسول قهوه، تحول بزرگی را در زمینه تهیه قهوه در مدت زمان کوتاه‌ترین به وجود آورده است

جذابیت واقعی نسپرسو سهولت، سرعت و سازگاری آن است. استفاده از ماشین آلات جذاب نسپرسو کاملاً ساده است و شما کاری جز قرار دادن کپسول در جای خود و فشار دادن دکمه به چیز دیگری نیاز ندارید. آنها در عرض چند دقیقه یک نوشیدنی گرم مانند اسپرسو درست می کنند. مدل مهم نیست، دستگاه هر بار نوشیدنی با کیفیت یکسان را ارائه می دهد.

تاریخچه کپسول قهوه:

بازار کپسول قهوه با نسپرسو آغاز شد که در سال ۱۹۸۶ میلادی توسط شرکت چند ملیتی نستله سوئیس راه اندازی شد. این ایده زمانی متولد شد که اریک فاور، مهندس نستله در سال ۱۹۷۵ از یک بار اسپرسو مخصوص ایتالیایی بازدید کرد. وی مشاهده کرد که باریستاها به طور مداوم اهرم‌های دستگاه اسپرسو خود را می کشیدند تا فشار را افزایش دهند و نحوه استخراج قهوه را تغییر دهند.

فاور درطی ده سال آینده، این ایده را ایجاد نمود تا دستگاه هوای تحت فشار را به آب و قهوه آسیاب شده اضافه کرده تا نوشیدنی‌ای ایجاد کند که دارای لایه‌ای مشخص از کرم باشد. در سال ۱۹۸۶ میلادی بود که نستله این دستگاه را به ثبت رساند.

نسپرسو در ابتدا دستگاه‌های خود را به عنوان یک دستگاه قهوه سازتک کاره و با کاربرد آسان برای ساختمان‌های اداری آماده کرد. پس از آنکه چهار نوع کپسول قهوه مختلف را به چندین دفتر در سوئیس و ژاپن تحویل دادند، به نظر نمی رسید که کسی علاقه مند به استفاده از آنها باشد.

اما وقتی در سال ۱۹۸۸ میلادی ژان پل گیلارد به نسپرسو پیوست. وی تصمیم گرفت نحوه فروش دستگاه‌های نسپرسو را تغییر دهد. همچنین به جای هدف قرار دادن این محصول برای مشاغل، به دنبال فروش آن به عنوان کالای لوکس به مصرف کنندگان خانگی بود. او حتی قیمت هر کپسول را حدود ۵۰ درصد افزایش داد.

فروش آغاز شد. تقریباً در همان زمان بود که، گیلارد "کلاب نسپرسو" را ایجاد کرد . همین امر باعث شد تا مشتریان احساس کنند بخشی از یک "سبک زندگی" منحصر به فرد قهوه هستند.

در اواخر دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی فروش نسپرسو رشد یافت. در حالی که کپسول‌های قهوه در اروپا به طور فزاینده‌ای محبوب شدند، نسپرسو تلاش خود را برای گرفتن بازارهای ایالات متحده به کار برد. نسپرسو در ایالات متحده با سرعت بالایی موفق به فروش کپسول قهوه خود شد. دلیل این امرنیز محبوبیت بالای قهوه اسپرسودر ایالات متحده در مقایسه با اروپا بود.

تا سال ۲۰۰۶ ، درآمد نسپرسو از ۵۰۰ میلیون پوند گذشته بود و تعدادی از رقبا از جمله کوریگ وارد بازار شده بودند. امروزه حدود ۴۰۰ مارک کپسول رقیب در بازار وجود دارد.

امروزه ، یک کپسول نسپرسو با قیمتی بین ۰.۷۰ تا ۱.۲۰ دلار فروخته می شود. هنوز هم ارزان تر از اسپرسو متوسط کافی شاپ است. این قیمت پایین عمدتا به این دلیل است که هر کپسول بین ۵ تا ۶ گرم قهوه دارد. این تقریباً یک چهارم قهوه‌ای است که باریستا معمولاً برای درست کردن اسپرسو استفاده می کند.

در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۹ میلیارد کپسول قهوه تولید شد، که واقعا عدد خیره کننده‌ای است.تخمین زده می شود که نسپرسو به تنهایی سالانه ۱۴ میلیارد کپسول قهوه تولید می کند و صدها نوشیدنی آنها در هر ثانیه نوشیده می شود.

 

کپسول قهوه از چه قسمت هایی تشکیل شده است:

ساختار کلی کپسول‌های قهوه شامل: درپوش که از جنس آلومینیوم می باشد، فیلتر بالایی که در برخی کپسول‌ها وجود ندارد، بدنه اصلی حاوی پودر قهوه که غالبا ازجنس آلومینیوم یا پلاستیک است و فیلتر زیرین که در تصویر زیر مشاهده می نمائید.

نحوه استفاده با دستگاه نسپرسو 

دستگاه‌های نسپرسو راهی آسان و سریع برای تهیه یک فنجان قهوه صبحگاهی به شما ارئه می دهند.

هنگامی که دستگاه نسپرسو ساز خود را تهیه کردید، باید کپسول‌های قهوه آن را نیزخریداری نمائید، تا با استفاده از آن یک قهوه اسپرسوی داغ یا لیوان کامل قهوه تهیه نمائید. استفاده از این دستگاه‌ها می تواند زندگی شما را بسیارساده کرده و همچنین هزینه‌های شما را به طورقابل توجهی کاهش دهد، اما تنها در صورتی که روش صحیح استفاده از آنها را بدانید.

مراحل کار با دستگاه نسپرسو

۱- مخزن آب را حداقل تا نیمه پر کنید. در حالی که شما فقط به اندازه یک فنجان به آب نیاز دارید اما، داشتن آب بیشتر در مخزن خطر سوزاندن قهوه آسیاب شده را کاهش می دهد.

۲- دستگاه نسپرسو را روشن کنید. بسته به مدل، دکمه‌ای در قسمت جلوی یا بالای دستگاه وجود دارد که به شما امکان می دهد آن را روشن کنید. با انتظار چند ثانیه‌ای برای روشن شدن چراغ چشمک زن، به نسپرسو فرصت دهید تا خودش را گرم کند.

۳- یک فنجان با اندازه مناسب را در زیر خروجی قهوه قرار دهید. دستگاه‌های مختلف اندازه‌های پیشنهادی متفاوتی دارند و تنظیمات و دکمه هایی برای تغییر اندازه فنجان از شیشه اسپرسو به لیوان کامل وجود دارد. تصمیم بگیرید که می خواهید ازکدام اندازه استفاده نموده و سپس فنجان را روی سکو قرار دهید. اندازه‌های پیشنهادی برای مدل شما در کتابچه راهنمای نسپرسو ذکر شده است.

۴- ظرف کپسول را باز کنید. برخی از ماشین‌ها دارای اهرم هستند و برخی دیگر دارای سر جداشونده یا قابل بازشدن هستند ، بنابراین حتماً محل مناسب را پیدا کنید.

۵- غلاف نسپرسو را در دستگاه قرار داده و درب آن را محکم کنید. هر دستگاه از جهتی که غلاف شما باید رو به جلو باشد متفاوت است، اما به احتمال زیاد باید کپسول را در کنار آن یا به صورت عمودی قرار دهید و آرم رو به بالا باشد. درب را ببندید یا اهرم را پایین بیاورید ، غلاف را در جای خود محکم کنید و در صورت لزوم درب آن را قفل کنید.

اکثر دستگاه‌های نسپرسو از سوراخ کننده تیز مانند سوزن برای سوراخ شدن کپسول استفاده می کنند بنابراین پس از برداشتن دست، با بستن درب انگشتان خود را ایمن نگه دارید.

۶- اگر گزینه داده شد، اندازه صحیح را انتخاب کنید و دکمه را فشار دهید. بسیاری از دستگاه‌های نسپرسو فقط یک دکمه دارند ، اما اگر تعداد دکمه‌های دستگاه‌های شما چند تا است، یکی از آنها را انتخاب کنید که با سایز فنجان مورد نظر شما متناسب باشد. هنگامی که دکمه را فشار بدهید، به محض اینکه آب به اندازه کافی داغ شود، قهوه شما شروع به جریان می کند. دکمه قهوه اغلب در همان محل دکمه روشن / خاموش قرار دارد.

بعضی از دستگاه‌ها به طور خودکار جریان قهوه را هنگامی که به حجم مورد نظر رسیده است متوقف می کنند، در حالی که برخی دیگر قبل از فشار دادن دوباره دکمه برای متوقف کردن آن  باید ثانیه شماری کنید یا چشمک بزنید.

اگر زمان آماده شده قهوه زمان بر باشد، ممکن است به این دلیل باشد که شما قبل از پایان پیش گرم شدن کپسول، آن را درون دستگاه قرار داده اید.

۷- با بالا بردن اهرم کپسول استفاده شده را خارج کنید. اگرچه دستگاه شما ممکن است روشی خاص برای بیرون انداختن غلاف داشته باشد، اما اکثر دستگاه‌های نسپرسو برای تخلیه کپسول در ظرف مورد استفاده نیاز به بلند کردن، فشار دادن یا چرخاندن اهرم دارند.

۸- در صورت تمایل شیر، خامه یا شکر را به قهوه خود اضافه کنید. دقیقاً مانند یک قهوه ساز معمولی، یک نسپرسو یک پایه قهوه برای شما فراهم می کند که می توانید سیاه بنوشید وهیچ چیز اضافی به آن اضافه نکنید، یا یک موکا، لاته، کاپوچینو یا هر نوشیدنی قهوه دیگری که تصور می کنید درست کنید.


نظر شما
ooscafe-logo