قهوه اسپشیالیتی چیست و چه تفاوتی با قهوه معمولی دارد؟

قهوه اسپشیالیتی چیست؟

اگر علاقمند به خرید قهوه و مشتاق نوشیدن یک فنجان قهوه هستید، دو انتخاب در پیش دارید. قهوه معمولی یا قهوه اسپشیالیتی کدام را می‌پسندید؟

تفاوت قهوه اسپشیالیتی و قهوه معمولی در چیست و چه چیزی این دو نوع قهوه را بسیار از هم متفاوت می کند؟

به دلیل اینکه موضوع این مقاله معرفی قهوه اسپشیالیتی است اگر فکر می‌کنید در رابطه با خرید قهوه اطلاعات شما اندک است حتما مقاله "چطور قهوه بخریم؟ - راهنمای جامع خرید قهوه" را مطالعه کنید.

با اوسکافه همراه باشید تا هر آنچه در رابطه با قهوه اسپشیالیتی نیاز دارید را به شما بگوییم.

اصطلاح قهوه اسپشیالیتی برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ توسط خانم Erna Knutsen در مجله تجارت چای و قهوه مورد استفاده قرار گرفت. خانم ناتسن از این واژه برای توصیف دانه‌ی سبز قهوه‌ای که دارای بهترین عطر و طعم است و در شرایط ویژه تولید می‌شود استفاده نمود.

تفاوت قهوه اسپشیالیتی و قهوه معمولی در چیست؟

نوشیدن یک فنجان قهوه معمولی، می‌توانید حس طعم خوب و کمی هیجان را برای شما به همراه داشته باشد. اما قهوه اسپشیالتی اینگونه نیست!

نوشیدن یک فنجان قهوه اسپشیالتی به معنای تجربه‌ی طعم خوب، هیجانی سرشار و کیفیتی بی‌نظیر است و این موارد در تمام مراحل تهیه قهوه، از دانه تا فنجان است.

آنچه که باعث می‌شود یک فنجان قهوه معمولی به  یک فنجان قهوه اسپشیالیتی تبدیل شود عبارت است از:

1. فرایند تولید قهوه اسپشیالیتی از مزارع تا فنجان

2. استثنایی و ویژه بودن طعم قهوه!

3. نحوه رست دانه‌های قهوه

4. طرز تهیه قهوه

برخی قهوه اسپشالتی را با قهوه طعم دار و مزه دار یکی می‌دانند اما باید بدانید که قهوه‌ اسپشیالیتی با قهوه مزه دار متفاوت است. به قهوه‌هایی که دارای طعم‌های میوه‌ای و یا شکلاتی هستند قهوه‌های طعم دار گفته می‌شود در صورتیکه به قهوه‌ای با طعم ویژه که الزاما شکلاتی و یا میوه‌ای نیست قهوه مزه دار گفته می‌شود. البته این نکته را نباید فراموش کنید که این اصطلاحات (قهوه اسپشیالتی) کلماتی از جنس کلمات بازاریابی هستند و هیچ استاندارد مشخصی برای تشخیص این طعم‌ها وجود ندارند.

تعریف قهوه اسپشیالتی

ما در اینجا می‌خواهیم تعریف یکی از منابع معتبر در این رابطه را برای شما بیان کنیم:

مطابق با تعریف SCA (انجمن تخصصی قهوه)، قهوه اسپشیالیتی "به دانه‌های قهوه سبز با بالاترین کیفیت گفته می‌شود که توسط صنعتگران منتخب رست داده شده و بر اساس استانداردهای تدوین شده SCA دم می‌شود."این استانداردها شامل کسب امتیاز بالای ۸۰ در مقیاس‌های کیفیت، عطر، طعم، اسیدیته، یکنواختی دانه قهوه، شیرینی و در کل طعم عالی قهوه است.

 

قهوه اسپشیالتی چیست؟ - فروشگاه آنلاین قهوه - اوسکافه

آب و هوای ایده آل برای پرورش قهوه اسپشیالتی

قهوه اسپشیالیتی در آب و هوای خاص و ایده آل پرورش می‌یابد، که این امر باعث ایجاد یک طعم  کامل و بدون نقص در فنجان تهیه شده از این قهوه است.

با اینکه که دو گونه عربیکا و روبوستا گونه‌های محبوب قهوه در جهان قهوه هستند، اما قهوه‌های اسپشیالیتی تنها مربوط به گونه قهوه عربیکا است.

 

آب و هوای ایده آل برای پرورش قهوه اسپشیالیتی - خرید قهوه - اوسکافه

ویژگی‌های قهوه‌ی اسپیشیالیتی

اگر بخواهیم چند مورد از ویژگی‌های قهوه اسپشیالتی را برای شما نام ببریم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

۱- قهوه اسپیشیالیتی، قهوه‌ای تک خاستگاه است تا کاملا یک دست باشد.

۲- از بهترین زیر گونه‌های قهوه عربیکا تهیه می‌شود.                                                                                                                     

۳- در بهترین مناطق، با دقت بالا و به صورت انتخابی دست چین شده و از بهترین روش‌ها برای فرآوری گیلاس‌های این قهوه استفاده می شود.

۴- با دقت بالایی دانه‌های دیفکت (دانه‌های بی‌کیفیت و دارای ایراداتی چون تخمیر بیش از حد، خشکی بیش از حد، کپک زدگی و موارد این چنینی) شده از آن‌ها جدا می‌شود به طوری که دیفکت‌های آنان به حداقل برسد. 

۵. با استفاده از بهترین روش‌ها و بهترین دستگاه‌ها رست داده می‌شوند. (معمولا رست آن‌ها روشن تر است تا عطر آن‌ها حفظ شود).     

۶- با بهترین شیوه‌ها بسته بندی و صادرات می شوند.

۶- با دقت بالا و به طور کاملا تخصصی رست می شوند.                                                                                                                                                  


نظر شما
فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه