چه رابطه ای بین رست قهوه و مقدار کافئین موجود در فنجان قهوه وجود دارد؟

 آیا برای گذراندن یک روز پر مشغله، از قهوه به عنوان منبع انرژی استفاده می کنید؟ آیا برای حفظ سلامتی خود، سعی در کاهش مصرف کافئین دارید؟

اکثریت افراد، روزانه از انواع کافئین مصرف می کنند. یکی از خواص مهم قهوه، این واقعیت است که به راحتی می تواند شما را بیدار و شاید به زبان دیگری، شما را هوشیار نگه می دارد. اگر به دنبال افزایش انرژی بدنتان هستید و یا فقط در پی لذت بردن از نوشیدن یک فنجان قهوه هستید، مهم است که بدانید کافئین از کجا می آید و همچنین چه نوع قهوه‌ ای را باید انتخاب نمائید تا حاوی مفدار کافئین مورد نظر شما باشد.

کافئین چیست؟

در مختصر‌ترین توضیح ممکن، کافئین یک ماده قلیایی و محرک روانشناختی بدون بو است که می تواند سیستم عصبی مرکزی را تسریع کند. علاوه بر قهوه، کافئین معمولاً در چای، کاکائو و به عنوان افزودنی در نوشیدنی‌ های انرژی زا یا داروها وجود دارد.

میزان تأثیر کافئین بر سیستم عصبی مرکزی بدن می تواند به طور قابل توجهی در هر فرد متفاوت باشد.                                                                                                                                                                                                         
برخی از افراد ممکن است بلافاصله پس از نوشیدن یک فنجان قهوه با کیفیت بتوانند به خواب روند، در حالی که بعضی از افراد حساسیت بیشتری داشته و می توانند تحریک پذیر شوند. پس از مصرف انواع قهوه، چهل و پنج دقیقه زمان می برد تا کافئین در جریان خون جذب شود.

آیا میزان رست روی کافئین تأثیر دارد؟

فاکتورهای زیادی به مقدار کافئین انواع قهوه تاثیر گذار هستند که از جمله آنها می توان: نوع دانه، میزان رست، روش دم آوری و اندازه آسیاب را نام برد.

هنگام انتخاب دانه قهوه، ضروری است که به نوع قهوه دقت کنید، گیاهان قهوه دو نوع هستند: عربیکا و روبوستا.

قهوه‌ های عربیکا از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. پرورش دانه‌ های قهوه روبوستا راحت تر بوده و دو برابر قهوه های عربیکا حاوی کافئین هستند. جهت آشنایی بیشتر با رست قهوه و انواع آن مقاله "رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه" را مطالعه نمائید. 

یک تصور رایج وجود دارد که قهوه‌ های رست داده تیره، با رنگ پررنگ و طعم قوی، بیشترین کافئین را در خود دارند.                                                                                                                                                                                           
یک دیدگاه مخالف نیز وجود دارد که بر این باورند، قهوه دارای رست روشن، حاوی کافئین بیشتری است زیرا برای مدت زمان کوتاه تری رست داده شده و کافئین کمتری می سوزاند.                                                                                                                                       
به نظر می رسد که هر دو فرض نادرست است. در طی فرآیند رست قهوه، مقدار کافئین قهوه نسبتاً ثابت باقی می ماند. آنچه که در واقع هنگام رست قهوه تغییر می کند، طعم و مقدار کافئین در حجم و وزن دانه است. دانه قهوه وقتی رست می شود، مقداری از رطوبت و جرم کلی خود را از دست می دهد. دانه هایی که تیره رست داده شده یا از شکاف دوم گذشته باشند، وزن آنها به مراتب سبک تر از رست‌های روشن است. این کاهش جرم و تراکم، دلیل دیگری است که برخی معتقدند قهوه‌هایی با رست تیره فاقد کافئین هستند.

جهت خرید انواع قهوه با کیفیت کلیک کنید.

چگونه مصرف کافئین خود را به حداکثر برسانیم (یا به حداقل برسانیم)؟

حال که فهمیدیم رست دادن قهوه بر روی آناتومی کافئین دانه تأثیر نمی گذارد، چگونه می توان مقدار کافئین قهوه را مطابق میلمان تعیین کنیم تا از خواص قهوه بیشترین استفاده را ببریم؟

کافئین مصرفی توسط رست دادن قهوه تعیین نمی شود، بلکه مقدار قهوه‌ای که دم می کنید، میزان آن را تعیین می کند. وزن کردن و آسیاب کردن دانه‌ ها، مقدار کافئین فنجان قهوه شما را تعیین می کند.                                                                                                       
از آنجا که وزن قهوه‌ های رست تیره کمتر از قهوه‌ های رست روشن است، به طور مثال ۱۰۰ گرم دانه قهوه با رست تیره حاوی کافئین بیشتری نسبت به ۱۰۰ گرم دانه قهوه با رست روشن است.                                                                                         

هنگامی که قهوه خود را اندازه گرفتید، اکنون می توانید بر سطح آسیاب، دمای آب و زمان دم کردن تمرکز کنید. توضیح ساده اینکه، هرچه آسیاب قهوه ریزتر، درجه حرارت بیشتر و زمان دم کشیدن قهوه بیشتر باشد، فنجان قهوه شما کافئین بیشتری خواهد داشت.

اکنون با رعایت این موارد، شما می توانید یک فنجان قهوه با کیفیت با مقدار کافئین مورد علاقه خود داشته باشید.


نظر شما
ooscafe-logo