کرما یا فوم قهوه چیست؟

کرما-قهوه-فوم-قهوه-خامه-قهوه-فروشگاه-قهوه-اوسکافه-1در دانستنی‌های قهوه منتشر شده از اوسکافه چندین بار از کرما قهوه نام برده شد و شاید برای بسیاری از شما دوستداران قهوه در رابطه با کرما سوالاتی پیش آمده باشد. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی کرما بپردازیم و شما را با این جز جدایی ناپذیر قهوه اسپرسو بیشتر آشنا کنیم تا هنگام خرید قهوه قهوه‌ی مناسب‌تری تهیه کنید.

در ابتدا به شما توصیه می‌کنیم مقالات طرز تهیه قهوه و تفاوت قهوه اسپرسو، کاپوچینو و لته را مطالعه فرمایید تا این مقاله برای شما کاربردی تر باشد.

کرما یا فوم قهوه هنگام استخراج و عصاره‌گیری قهوه اسپرسو تشکیل می‌شود. کرما کف و یا خامه‌ی خوش عطر و طعم قهوه‌ای مایل به قرمز است که بر روی سطح یک شات اسپرسو تشکیل می‌شود.

در روش تهیه‌ی قهوه اسپرسو، آب پس از افزایش دما تحت فشار قرار می‌گیرد و سبب می‌شود دی اکسید کربن بیشتری در خود حل کند، این گاز در دانه‌های قهوه وجود دارد و هنگام تهیه قهوه ایجاد می‌شود.

هنگامی که قهوه دم می‌کشد و در مسیر رسیدن به فنجان، به فشار اتمسفر طبیعی باز می‌گردد نمی‌تواند همه‌ی میزان گاز را در خود نگه دارد بنابراین این گاز به صورت حباب‌های ریز بیشماری از محلول خارج می‌شود. سپس این حباب‌ها در قهوه گیر می‌کنند و به صورت کف پایدار در سطح ظاهر می‌شوند. این کف ایجاد شده در سطح قهوه همان کرما است.

کرما یا خامه‌ی قهوه در طرز تهیه کاپوچینو و لته بسیار مهم است زیرا آنچه این دو نوشیدنی را از قهوه اسپرسو و یا سایر نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو جدا می‌کند همین کرما است. 

حضور شدید فوم در یک شات اسپرسو و یا یک فنجان کاپوچینو و لته نشان دهنده یک قهوه اسپرسو، کاپوچینو و لته با کیفیت و خوب و یک باریستا (سازنده قهوه) ماهر و حرفه‌ای است.

از آنجا که برای تشکیل کرما نیاز به فشار بالایی در هنگام استخراج است، قهوه‌سازهای دستی از جمله موکاپات قادر به تولید کرما یا خامه قهوه نخواهند بود و فقط از طریق دستگاه‌های اسپرسو ساز می‌توان فشار مورد نیاز جهت تولید کف را ایجاد و کرما را تهیه کرد.

زمان استخراج عصاره‌ی قهوه از یک دستگاه اسپرسو ساز با کیفیت بین ۱۵ تا ۳۰ ثانیه است، هرچند ممکن است این زمان در هر دستگاه متفاوت باشد.

کرما (خامه قهوه) ایده آل چیست؟

کرما-قهوه-فوم-قهوه-خامه-قهوه-فروشگاه-قهوه-اوسکافه-2چند ویژگی وجود دارد که تعیین می‌کند آیا یک خامه یا فوم کیفیت لازم را دارد یا نه. این موارد عبارتند از:

۱.  یک کرما (خامه قهوه) باید تعادل رنگ مناسبی داشته باشد

 کرما یا فوم قهوه اسپرسو باید یک رنگ قرمز و یا طلایی قرمز باشد. درضمن فوم باید صاف باشد. فوم یا خامه قهوه از هزاران حباب ریز تشکیل شده است و یک سطح مخملی دارد. باید دقت شود که در کرما خوب، جایی برای حباب‌های بزرگ وجود ندارد.

۲ . کرما خوب قدرت پایداری بالایی دارد

در حالت ایده آل، کرما حدود دو دقیقه قبل از ناپدید شدن در اسپرسو باقی می‌ماند. کرمایی که در کمتر از یک دقیقه از بین برود کیفیت لازم را ندارد.

۳ . کرما (فوم) ایده آل خیلی ضخیم و یا خیلی نازک نیست

کرما یا خامه مناسب قهوه حدود ۰.۱ از حجم اسپرسو را به خود اختصاص می‌دهد.

توجه به این نکته ضروری است كه استفاده از قهوه‌های با کیفیت تضمین کننده ایجاد کرما و فوم خوب نیست و تشکیل فوم ارتباطی به کیفیت قهوه ندارد. اما استفاده از قهوه عربیکا فوم بهتری نسبت به قهوه روبوستا به ما می‌دهد.

چه چیزی در کرما (خامه قهوه) تأثیر گذار است؟

کرما-قهوه-فوم-قهوه-خامه-قهوه-فروشگاه-قهوه-اوسکافه-3عوامل مختلفی وجود دارد که بر رنگ، ضخامت و ظاهر کلی کرما و خامه قهوه تأثیر می‌گذارد. برخی از این موارد عبارت است از: درجه حرارت آب جوشانده شده، آسیاب قهوه، نوع عربیکا و روبوستا قهوه، مدت زمانی که از رست قهوه می‌گذرد، مدت زمان تهیه قهوه و گونه‌ی دانه‌های قهوه استفاده شده.

اگر در رابطه با انواع دانه قهوه اطلاعاتی ندارید می‌توانید  مقاله "معرفی انواع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا" را مطالعه کنید.همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با انواع رست قهوه مقاله "رست قهوه و ویژگی‌های انواع رست قهوه" را مطالعه فرمایید.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات در رابطه با آسیاب قهوه هستید مقاله "نحوه آسیاب برای انواع روش‌های تهیه قهوه" را از دست ندهید.

آیا کرما (فوم) به معنای اسپرسو خوب است؟

پاسخ این سوال خیر است. به عنوان مصرف کننده قهوه، نیازی به نگرانی در مورد فوم یا خامه قهوه نیست. ممکن است یک اسپرسو که دارای مزه عالی است دارای کمی فوم باشد و یا برعکس یک لایه بزرگ فوم ممکن است یک اسپرسو بد را پنهان کند.

برای آشنایی با انواع نوشیدنی بر پایه‌ی اسپرسو مقاله "تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه‌ی قهوه اسپرسو" را مطالعه فرمایید.


نظر شما
فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه