تفاوت بین قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو چیست؟

تفاوت بین قهوه فرانسه و قهوه ترک و قهوه اسپرسو - فروشگاه قهوه - اوسکافه

عبارات و نام‌های قهوه فرانسه، قهوه ترک، قهوه اسپرسو و بسیاری از نام‌های دیگر مانند آمریکانو و موارد مشابه دیگر را در منوی کافه‌ها بسیار مشاهده کرده‌اید و سوالی که هنگامی که در یک کافه نشسته‌اید و منوی یک کافه را در دست دارید ممکن است در ذهن شما بوجود بیاید تفاوت این نام‌ها است!

در این مقاله به بررسی سه نوع از اصلی‌ترین نام‌ها و روش‌های تهیه قهوه و تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه و قهوه ترک می‌پردازیم و در مقاله "بررسی تفاوت انواع روش‌های تهیه قهوه (کاپوچینو، آمریکانو، لته و غیره )" به بررسی تفاوت سایر مدل‌های تهیه قهوه پرداخته ایم.

در ابتدا لازم است که بدانید که نام‌های قهوه اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک تنها به روش تهیه‌ی قهوه اشاره دارد و در نوع قهوه مصرفی شما تفاوتی ایجاد نمی‌کند اما در نوع آسیاب پودر قهوه تفاوت ایجاد می‌کند. یعنی هنگامی که شما می‌خواهید قهوه درست کنید مهم نیست که به چه روش می‌خواهید قهوه را تهیه کنید، باید بر اساس سلیقه خود یکی از انواع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا را بخرید. سپس از فروشنده بخواهید که آسیاب قهوه را متناسب با روش تهیه قهوه و ابزار دم آوری شما آسیاب کند.

تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو

تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو - فروشگاه آنلاین قهوه - اوسکافه

در اولین گام به بررسی تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو می‌پردازیم. تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو تنها در روش دم آوری و درجه آسیاب قهوه است. که در نتیجه‌ی تفاوت در این دو مورد باعث می‌شود قهوه‌ی به دست آمده با استفاده از روش اسپرسو سنگین‌تر از قهوه فرانسه باشد.

قهوه‌ی اسپرسو با استفاده از ابزارهایی مانند موکاپات و دستگاه اسپرسوساز و قهوه فرانسه به وسیله ابزارهایی مانند فرنچ پرس و دستگاه فرانسه ساز تهیه می‌شود.

ابزارهای تهیه‌ی قهوه اسپرسو با استفاده از فشار بخار آب کار می‌کنند؛ همچنین قهوه‌ی بکار رفته در ابزارهای تهیه قهوه اسپرسو درجه آسیاب ریزتری نسبت به قهوه فرانسه دارند؛ به همین دلایل از قهوه اسپرسو، عصاره قوی‌تر و سنگین‌تری نسبت به قهوه فرانسه بدست می‌آید.

پس بزرگترین تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در ابزار دم‌آوری قهوه و عصاره‌ی حاصل از تهیه‌ی قهوه است.

باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر به قهوه‌ای با طعم خاص و یا میزان کافئین مشخصی علاقه دارید باید به نوع دان و یا پودر قهوه‌ای که تهیه می‌کنید دقت داشته باشید و ابزار و روش تهیه قهوه در این مورد تاثیری ندارد.

برای مثال اگر شما به قهوه‌ای با تلخی متوسط و ترشی متوسط علاقه‌مند هستید بهتر است از قهوه‌ی ترکیبی ۵۰% عربیکا (عاشقانه) اوسکافه استفاده نمایید. این قهوه ترکیبی برابر از قهوه عربیکا و روبوستا است. و یا اگر به قهوه‌ای با کافئین بالا و تلخی تقریبا زیاد علاقه‌مند هستید پیشنهاد ما به شما قهوه‌ی ترکیبی ۸۰% روبوستا (خواب پرون) اوسکافه است. این قهوه تشکیل شده از ۸۰% روبوستا و ۲۰% قهوه عربیکا است.

حال که شما قهوه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کردید با توجه به نوع وسیله دم آوری خود قادر خواهید بود که قهوه‌های فرانسه و اسپرسو را تهیه کنید؛ که تفاوت این دو نوع قهوه در عصاره‌ی حاصل است.

 ترتیب میزان آسیاب قهوه و یا تفاوت آسیاب قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو به شرح زیر است:

فرنچ پرس: آسیاب درشت

فرانسه ساز برقی: آسیاب متوسط مایل به درشت

موکاپات: متوسط مایل به ریز

اسپرسوساز برقی: ریز

توصیه ما به شما این است که برای خرید اینترنتی پودر قهوه مقاله "چطور قهوه بخریم؟ - راهنمای خرید قهوه" را مطالعه کنید.

تفاوت قهوه ترک با قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه

تفاوت قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو - فروشگاه آنلاین قهوه - اوسکافه

در بالا به تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه پرداختیم در این قسمت از مقاله به بررسی و فرق قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو می‌پردازیم.

اولین تفاوت قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در وجود پودر قهوه در نوشیدنی است. در قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو فارغ از نوع ابزار، از فیلتر و یا صافی برای جلوگیری از ورود پودر قهوه در فنجان استفاده می‌شود؛ اما در قهوه ترک پودر قهوه در داخل فنجان ریخته می‌شود.به همین دلیل از قهوه ترک برای فال قهوه استفاده می‌شود.

دومین تفاوت قهوه ترک و قهوه فرانسه و اسپرسو در روش تهیه قهوه ترک است که بسیار ساده‌تر از دو قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه است.

تهیه قهوه ترک تنها با یک قهوه جوش (برقی و روگازی) و یا جذوه (نام دیگر قهوه جوش) به راحتی قابل انجام است و شما تنها به پور قهوه‌ی ترک نیاز دارید.

تفاوت دیگر قهوه ترک با قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در درجه‌ی آسیاب قهوه است. درجه‌ی آسیاب قهوه ترک از قهوه‌های فرانسه و قهوه اسپرسو ریزتر است.

برای آشنایی با روش‌های تهیه‌ی انواع قهوه مقاله " طرز تهیه قهوه فرانسه و قهوه ترک "  را مطالعه نماید.

ویدیو آموزشی تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات


نظر شما
نظرات کاربران
نجمه :

اطلاعاتتون خیلی کاربردی و کامل بود


ژاله :

سلام از نظر ظاهری شکل قهوه ترک و فرانسه را نمیتوانم تشخیص دهم. اینکه در درست کردنسان مرددم.لطفا راهنمایی بفرمایید.سپاس


ادمین :

تفاوت پودر قهوه فرانسه و قهوه ترک در میزان آسیاب دان قهوه است. پودر قهوه ترک بسیار نرم و مانند آرد است. قهوه فرانسه با درجه درشت‌تری نسبت به قهوه ترک آسیاب می‌شود و پودر آن کمی زبر است. برای آشنایی با انواع درجه آسیاب قهوه مقاله «برای تهیه انواع قهوه آن را چگونه آسیاب کنیم؟» را مطالعه فرمایید.

فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه