تفاوت بین قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو چیست؟

تفاوت بین قهوه فرانسه و قهوه ترک و قهوه اسپرسو - فروشگاه قهوه - اوسکافه

عبارات و نام‌های قهوه فرانسه، قهوه ترک، قهوه اسپرسو و بسیاری از نام‌های دیگر مانند آمریکانو و موارد مشابه دیگر را در منوی کافه‌ها بسیار مشاهده کرده‌اید و سوالی که هنگامی که در یک کافه نشسته‌اید و منوی یک کافه را در دست دارید ممکن است در ذهن شما بوجود بیاید تفاوت این نام‌ها است!

در این مقاله به بررسی سه نوع از اصلی‌ترین نام‌ها و روش‌های تهیه قهوه و تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه و قهوه ترک می‌پردازیم و در مقاله "تفاوت کاپوچینو، آمریکانو و لته" به بررسی تفاوت سایر مدل‌های تهیه قهوه پرداخته‌ایم.

در ابتدا و قبل از بیان تفاوت انواع قهوه اسپرسو، فرانسه و ترک لازم است بدانید که نام‌های قهوه اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک تنها به روش تهیه‌ی قهوه اشاره دارد و در نوع قهوه مصرفی شما تفاوتی ایجاد نمی‌کند اما در نوع آسیاب پودر قهوه تفاوت ایجاد می‌کند. یعنی هنگامی که شما می‌خواهید قهوه درست کنید مهم نیست که به چه روشی می‌خواهید قهوه را تهیه کنید، باید بر اساس سلیقه خود یکی از انواع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا را بخرید. سپس از فروشنده بخواهید که آسیاب قهوه را متناسب با روش تهیه قهوه و ابزار دم آوری شما آسیاب کند.

تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو

تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو - فروشگاه آنلاین قهوه - اوسکافه

در اولین گام به بررسی تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو می‌پردازیم. تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو تنها در روش دم آوری، ابزار دم آوری قهوه و درجه آسیاب قهوه است. که در نتیجه‌ی تفاوت این موارد باعث می‌شود قهوه‌ی به دست آمده با استفاده از روش اسپرسو سنگین‌تر از قهوه فرانسه باشد.

همانطور که در بالا اشاره شد اولین تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه روش دم‌آوری قهوه است. روش دم‌آوری قهوه اسپرسو نسبت به روش دم‌آوری قهوه فرانسه کمی پیچیده‌تر است.

برای آشنایی با روش تهیه قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو پیشنهاد می‌کنیم مقاله "روش تهیه قهوه اسپرسو و فرانسه با استفاده از دستگاه قهوه‌ساز" را مطالعه کنید.

دومین تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در ابزار تهیه قهوه است. قهوه‌ی اسپرسو با استفاده از ابزارهایی مانند موکاپات و دستگاه اسپرسوساز و قهوه فرانسه به وسیله ابزارهایی مانند فرنچ پرس و دستگاه فرانسه ساز تهیه می‌شود.

سومین تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در درجه آسیاب پودر قهوه بکار رفته شده است. ابزارهای تهیه قهوه اسپرسو به درجه آسیاب ریزتری نسبت به ابزارهای تهیه قهوه فرانسه نیاز دارند.

ابزارهای تهیه‌ی قهوه اسپرسو با استفاده از فشار بخار آب کار می‌کنند؛ به همین دلیل در هنگام تهیه قهوه و عصاره گیری، سطح پودر قهوه بیشتر در معرض فشار بخار آب قرار گرفته و عصاره بیشتری از آن خارج می‌شود. یکی از دلایلی که قهوه اسپرسو، عصاره قوی‌تر و سنگین‌تری نسبت به قهوه فرانسه دارد همین موضوع است.

با توجه به موارد بیان شده باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر به قهوه‌ای با طعم خاص و یا میزان کافئین مشخصی علاقه دارید باید به نوع دان و یا پودر قهوه‌ای که تهیه می‌کنید دقت بیشتری داشته باشید و ابزار و روش تهیه قهوه در این مورد تاثیر کمتری دارد.

برای مثلا اگر شما علاقمند به قهوه‌ای با تلخی زیاد و کافئین زیاد هستید بهتر است از قهوه روبوستا استفاده کنید و پس از انتخاب نوع دان قهوه از بین انواع مختلف دان‌های قهوه روبوستا (اعم از ویتنام، اندونزی و موارد دیگر) براساس دستگاه و ابزاری که در اختیار دارید از فروشنده بخواهید دان قهوه را برای شما آسیاب کند. البته همانطور که در بالا اشاره شد ابزارهای تهیه قهوه اسپرسو عصاره قوی‌تری نسبت به ابزارهای تهیه قهوه فرانسه تولید می‌کنند، اما تاثیر عصاره به مراتب کمتر از نوع پودر قهوه بکار رفته است.

پس با توجه به این موارد که بیان شد، عبارت "قهوه فرانسه می‌خواهم" و یا "قهوه اسپرسو می‌خواهم" هنگام خرید قهوه اشتباه است و به جای این عبارات بهتر است از فروشنده پودر و یا دان قهوه‌ای که با ذائقه شما سازگار است را بخواهید.

اگر شما به قهوه‌ای با تلخی متوسط و ترشی متوسط علاقه‌مند هستید بهتر است از قهوه‌ی ترکیبی ۵۰% عربیکا (عاشقانه) اوسکافه استفاده نمایید. این قهوه ترکیبی برابر از قهوه عربیکا و روبوستا است. و یا اگر به قهوه‌ای با کافئین کم و تلخی کم علاقه‌مند هستید پیشنهاد ما به شما قهوه‌ی کنیا اسپشیالیتی اوسکافه است.

حال که شما قهوه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کردید با توجه به نوع وسیله دم آوری خود قادر خواهید بود که قهوه‌های فرانسه و اسپرسو را تهیه کنید؛ که تفاوت این دو نوع قهوه در ابزار تهیه قهوه و عصاره‌ی حاصل است.

ما در مقاله "انواع درجه آسیاب قهوه" موضوع آسیاب قهوه را به صورت کامل شرح داده‌ایم؛ اما اگر بخواهیم بصورت خیلی خلاصه درجه آسیاب قهوه برای تهیه انواع قهوه را بیان کنیم؛ ترتیب میزان آسیاب قهوه و یا تفاوت آسیاب قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو به شرح زیر است:

فرنچ پرس: آسیاب درشت

فرانسه ساز برقی: آسیاب متوسط مایل به درشت

موکاپات: متوسط مایل به ریز

اسپرسوساز برقی: ریز

توصیه ما به شما این است که برای خرید قهوه مقاله "چطور قهوه بخریم؟ - راهنمای خرید قهوه" را مطالعه کنید.

تفاوت قهوه ترک با قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه

تفاوت قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو - فروشگاه آنلاین قهوه - اوسکافه

در بالا به تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه پرداختیم در این قسمت از مقاله به بررسی و فرق قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو می‌پردازیم.

اولین تفاوت قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو هم مانند آنچه در بالا شرح داده شد در روش تهیه قهوه است. روش تهیه قهوه ترک است بسیار ساده‌تر از دو قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه است. برای تهیه قهوه ترک تنها کافی است که پودر قهوه را با آب مخلوط کنید و بر روی حرارت ملایم گاز قرار دهید.

دومین تفاوت قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در ابزار تهیه قهوه است. همانطور که در بالا شرح داده شد برای تهیه قهوه اسپرسو از دستگاه اسپرسوساز یا موکاپات و برای تهیه قهوه فرانسه از دستگاه قهوه فرانسه‌ساز یا فرنچ پرس استفاده می‌شود. اما ابزار تهیه قهوه ترک برخلاف این دو نوع قهوه خیلی ساده است و برای تهیه قهوه ترک داشتن یک قهوه جوش یا جزوه کافی است.

سومین تفاوت بین قهوه اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک در میزان درجه آسیاب پودر قهوه است. پودر قهوه ترک برخلاف قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه درجه آسیاب ریزتری دارد؛ یعنی ریزترین درجه آسیاب قهوه متعلق به قهوه ترک است.

علاه بر مواردی که در بالا بیان شد تفاوت دیگری که قهوه ترک با سایر قهوه‌ها دارد؛ وجود پودر قهوه در داخل نوشیدنی است. در قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو از فیلتر و یا صافی برای جلوگیری از ورود پودر قهوه به داخل فنجان استفاده می‌شود؛ اما در قهوه ترک پودر قهوه در داخل فنجان ریخته می‌شود. و همین موضوع سبب می‌شود که از قهوه ترک برای فال قهوه استفاده شود.زیرا پودر قهوه‌ای که داخل فنجان ریخته می‌شود ته‌نشین شده و پس از مصرف قهوه، مقداری از آن در انتهای فنجان باقی می‌ماند و این پودر قهوه ته‌نشین شده همان چیزی است که با آن فال قهوه گرفته می‌شود.

برای آشنایی با روش‌های تهیه‌ی انواع قهوه مقاله " طرز تهیه قهوه فرانسه و قهوه ترک "  را مطالعه نماید.

ما در اوسکافه علاوه بر مقالات آموزشی که برای آشنایی بیشتر دوستداران قهوه با این نوشیدنی تهیه کرده‌ایم، ویدیوهای آموزشی مختلفی هم در زمینه قهوه تهیه کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم اگر به قهوه علاقمند هستید برای آشنایی با روش تهیه قهوه اسپرسو ویدیو "تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات" را مشاهده فرمایید.


نظر شما
نظرات کاربران
نجمه :

اطلاعاتتون خیلی کاربردی و کامل بود


ژاله :

سلام از نظر ظاهری شکل قهوه ترک و فرانسه را نمیتوانم تشخیص دهم. اینکه در درست کردنسان مرددم.لطفا راهنمایی بفرمایید.سپاس


ادمین :

تفاوت پودر قهوه فرانسه و قهوه ترک در میزان آسیاب دان قهوه است. پودر قهوه ترک بسیار نرم و مانند آرد است. قهوه فرانسه با درجه درشت‌تری نسبت به قهوه ترک آسیاب می‌شود و پودر آن کمی زبر است. برای آشنایی با انواع درجه آسیاب قهوه مقاله «برای تهیه انواع قهوه آن را چگونه آسیاب کنیم؟» را مطالعه فرمایید.

فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه