راهنمای جامع خرید دان و پودر قهوه

قهوه یکی از صنایع عظیم در دنیا است و بیشترین حجم صادارات پس از نفت را درجهان دارد. امروزه قهوه تبدیل به قسمت مهمی از فرهنگ بشر شده، که قدمت آن به قرن‌ها قبل باز می‌گردد. بر اساس برخی اسناد اولین دانه قهوه در قرن نهم میلادی در اتیوپی کشف شد و پس از آن در آسیا و اروپا  گسترش یافت.

اگر می‌خواهید از داستان کشف اولین دانه‌ی قهوه مطلع شوید مقاله "تاریخچه قهوه دومین نوشیدنی پرطرفدار دنیا" را مطالعه کنید.

فرآیند تولید قهوه از کشت تا روش‌های نهایی دم کردن آن، بسیار پیچیده است و حاصل بیش از ده قرن تلاش گسترده مردم و دوستداران این نوشیدنی است که باعث تکمیل و پیشرفت این فرآیندها  به شکل امروزی شده است. قهوه یکی از نوشیدنی‌های پر مصرف دنیا است بطوریکه ۸۰٪  آمریکایی‌ها هر روز قهوه می‌نوشند. اما همه آن‌ها قهوه‌های یکسانی مصرف نمی‌کنند و هر یک براساس ذائقه و علاقه خود یک نوع دانه قهوه را انتخاب می‌کنند.

برای خرید قهوه متناسب با ذائقه و سلیقه خود نیاز است که شما این راهنمای خرید قهوه را مطالعه کنید تا بتوانید قهوه‌ای متناسب با سلیقه خود درست کنید.

اگر تصمیم دارید پودر قهوه خریداری کنید و خود در منزل قهوه را دم کنید پیش از هر کاری باید به دو سوال اصلی پاسخ دهید:

1. چه نوع دانه‌ی قهوه‌ای را دوست دارید؟

2.از چه وسیله و روشی برای تهیه قهوه (قهوه فرانسه، قهوه ترک و قهوه اسپرسو) می‌خواهید استفاده کنید؟

برای انتخاب قهوه در اولین گام راهنمای خرید قهوه باید بدانید طعم، عطر و خصوصیات چه دانه‌ی قهوه‌ای را دوست دارید؟ زیرا خصوصیات دانه‌های قهوه مختلف با هم متفاوت است برای مثال قهوه برزیل با قهوه ویتنام از لحاظ ویژگی‌ها کاملا متفاوت است.

 پس از انتخاب دانه قهوه مورد نظر خود باید بین ابزارهای مختلف تهیه قهوه یک ابزار را انتخاب کنید. برای مثال اگر قصد دارید قهوه خود را با دستگاه اسپرسوساز تهیه کنید میزان آسیاب پودر قهوه و روش تهیه قهوه با درجه آسیاب و روش تهیه قهوه با دستگاه فرانسه (چکه‌ای) متفاوت خواهد بود.

راهنمای-دان-و-پودر-قهوه-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-1

چه نوع دانه قهو‌ه‌ای انتخاب کنیم؟

همانطور که در این راهنمای خرید قهوه اشاره کردیم برای خرید پودر قهوه در اولین گام باید نوع دان قهوه خود را انتخاب کنید. زیرا ویژگی‌های انواع دانه‌های قهوه با یکدیگر متفاوت است و هر دانه‌ی قهوه‌ خصوصیات و ویژگی‌های مختص به خود را دارد.

دو نوع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا عمده‌ترین انواع قهوه‌ در جهان هستند که ما در مقاله انواع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا ویژگی‌های هر یک را به طور کامل شرح داده‌ایم. قهوه عربیکا در حالت کلی دارای عطر و ترشی بیشتر و قهوه روبوستا دارای تلخی و کافئین بیشتر است.

ویژگی‌های قهوه عربیکا و قهوه روبوستا

راهنمای-دان-و-پودر-قهوه-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-2

عربیکا و روبوستا دو نوع دانه قهوه هستند که به صورت تجاری پرورش می‌یابند و تقریبا تمام قهوه‌های موجود در بازار و فروشگاه های قهوه را عربیکا و روبوستا تشکیل می‌دهند. با توجه به اینکه بیش از ۲۵ گونه قهوه شناخته شده در دنیا وجود دارد اما این دو گونه بیشترین استفاده را دارند و ما در این راهنمای خرید قهوه این دو گونه را به طور مختصر معرفی می‌کنیم.

راهنمای خرید دانه‌های قهوه عربیکا

دانه‌های قهوه عربیکا گران تر از دانه‌های قهوه روبوستا هستند زیرا فقط در ارتفاع بالا رشد می‌کنند و زمان رشد آن طولانی‌تر است، که این خود منعکس کننده قیمت بالای آن است.

دانه‌های قهوه عربیکا معمولاً از نظر طعم ملایم تر از دانه‌های قهوه روبوستا هستند. شکل دانه‌های عربیکا بیضی است اما دانه های قهوه روبوستا تقریبا دایره‌ای شکل هستند، همچنین دانه‌های این نوع قهوه عطر و طعم متعادل تری ارائه می‌دهند.
 بیش از ۷۰ درصد قهوه‌های مورد استفاده در جهان را دانه‌های قهوه عربیکا تشکیل می‌دهد و عموما به عنوان یک دانه برتر قهوه در نظر گرفته می‌شود.

برای خرید انواع قهوه عربیکا با کیفیت می‌توانید به صفحه فروشگاه مراجعه کنید.

راهنمای-دان-و-پودر-قهوه-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-3

راهنمای خرید دانه‌های قهوه روبوستا

دانه‌های قهوه روبوستا حاوی کافئین بیشتری نسبت به دانه‌های قهوه عربیکا هستند و از نظر طعم تلخ تر هستند. قیمت دانه‌های این نوع قهوه نسبت به دانه‌های قهوه عربیکا کمتر است و در شرایط خرده فروشی اغلب با دانه‌های عربیکا مخلوط می شوند.

این نوع قهوه‌ اغلب در قهوه‌های فوری مورد استفاده قرار می گیرد.

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در جهان

مکانی که یک دانه قهوه پرورش می‌یابد و نحوه پرورش آن از مهمترین عواملی است که باعث ایجاد طعم و ویژگی‌های منحصر به فرد در دانه‌های قهوه می‌شود و به همین دلیل از اهمیت بالایی بر خوردار است. خاک، ارتفاع و رشد ارگانیک از فاکتورهای مهم در سیستم‌های کشاورزی دانه قهوه است. 
بیش از ۵۰ کشور در دنیا دانه قهوه تولید می‌کنند و در هر منطقه به احتمال زیاد زیرشاخه‌های بیشتری از دانه های قهوه وجود دارد.
در ادامه این راهنمای خرید برخی از مشخصات عمومی محبوب‌ترین مناطق تولید قهوه با کیفیت را شرح می‌دهیم.

۱- قهوه اتیوپی

اتیوپی کشوری است که، دانه قهوه برای اولین بار در آنجا کشف شد. دانه‌های قهوه این منطقه از نوع عربیکا هستند.

۲- قهوه برزیل

کشور برزیل یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده قهوه‌ در جهان است. از دانه‌های قهوه برزیل در بسیاری از ترکیبات قهوه اسپرسو استفاده می‌شود. دانه‌های قهوه این منطقه معمولاً برای رست‌های تیره مورد استفاده قرار می گیرند.

۳- قهوه کلمبیا

استفاده از ترکیبات قهوه کلمبیا در ایالات متحده بسیار رایج است، این نوع دانه‌های قهوه دارای اسیدیته متعادلی هستند. همچنین ممکن است طعم میوه‌ای داشته باشند. از دانه‌های قهوه کلمبیا بیشتر برای رست‌های سبک استفاده می‌شود.

۴- قهوه هاوایی

هاوایی تنها منطقه از ایالات متحده است که دانه‌های قهوه (از نظر تجاری) پرورش می دهند. دانه‌های قهوه هاوایی با یک رایحه گل بی‌نظیر همراه است. از دانه های قهوه هاوایی در رست‌های ملایم‌ استفاده می‌شود و این دانه‌ها معمولا دارای سطح اسیدیته ملایمی هستند.

۵- قهوه کنیا

دانه‌های قهوه کنیا از نوع عربیکا هستند و از نظر طعم، قهوه‌ای با طعم بسیارقوی است. قهوه کنیا ممکن است گاهی اوقات ته رنگ‌ مشابه شاه توت داشته باشد. قهوه کنیا دارای سطح اسیدیته متوسطی است.

برای خرید قهوه کنیا می‌توانید به بخش فروشگاه در فروشگاه اینترنتی قهوه اوسکافه مراجعه کنید.

۶- قهوه اندونزی

دانه‌های قهوه اندونزی رنگ نسبتاً تیره‌ای دارند. بیشتر قهوه‌ی عربیکا اندونزی سال‌های گذشته بر اثر نوعی بیماری گیاهی از بین رفت و در حال حاضر در مزارع قهوه‌ی این کشور قهوه روبوستا کشت می‌شود. این دانه‌های قهوه به دلیل روبوستا بودن  پس از دم کشیدن طعم و تلخی بسیار بیشتری  تولید می‌کنند.

۷- قهوه گواتمالا

قهوه‌ای که در گواتمالا پرورش داده می‌شود، دارای رنگ روشن است. همچنین دانه‌های قهوه گواتمالا کمی تلخ و شیرین همراه با عطر میوه‌ است.

۸- قهوه ویتنام

قسمت عمده دانه‌های قهوه جهان (بعد از برزیل) در کشور ویتنام برداشت می‌شود. ۹۰ درصد دانه‌های قهوه برداشت شده در این کشور روبوستا است (بیشتر دانه‌های روبوستا در جهان در کشور ویتنام کشت می شوند).
قهوه‌ی کشت شده در ویتنام معمولاً عطر و طعم تلخی دارد و به اندازه دانه‌های قهوه عربیکا محبوبیت ندارد. اما برای علاقه مندان به قهوه هایی با تلخی بالا یکی از بهترین انتخاب ها است.

برای خرید اینترنتی قهوه ویتنام می‌توانید به فروشگاه انلاین اوسکافه مراجعه کنید.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتری در رابطه با مشخصات قهوه کشورهای مختلف هستید هر آنچه را که نیاز داشته باشید در مقاله "تفاوت طعم قهوه کشورهای مختلف" برای شما آماده کرده‌ایم. مطالعه این مقاله را ازدست ندهید.

در انتخاب نوع قهوه علاوه بر دو عربیکا و روبوستا بودن قهوه باید به میزان رست و بو دادن قهوه هم توجه کنید. قهوه هر چه بیشتر رست شده باشد دارای رنگ تیره‌تر و تلخی بیشتری است.

پس برای انتخاب و خرید قهوه، نوع دانه قهوه و میزان رست را باید مد نظر قرار دهید.

راهنمای انواع رست قهوه برای خرید

 

راهنمای-دان-و-پودر-قهوه-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-4

رست دادن دانه‌های قهوه یک علم تخصصی است که بیشترین تاثیر را در عطر و طعم قهوه حاصل شده ایجاد می کند. اسیدیته، عطر و طعم قهوه نهایی علاوه بر نوع دانه قهوه به رست قهوه هم ارتباط دارد. 
رست دانه‌های قهوه مهم‌ترین مرحله آماده سازی قهوه است و به همین دلیل این عمل باید با حساسیت و دقت بسیار بالایی انجام گیرد.

 

راهنمای-دان-و-پودر-قهوه-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-5

راهنمای خرید دانه‌های قهوه با رست سبک

در این رست، دانه‌های قهوه دارای رنگ قهوه‌ای روشن هستند. همچنین دانه‌های قهوه اسیدیته کمتری داشته و اندازه دانه‌های قهوه کوچکتر است. در این رست قهوه به اندازه کافی تفت داده نمی‌شوند تا روغن از سطح لوبیا عبور کند.

نکات مثبت این رست:

     میزان اسیدیته پایین در این رست؛ به این معنی که قهوه ترش نخواهد بود.

     طعم نوشیدنی حاصل از این نوع قهوه ملایم است.

نکات منفی این رست:

     اگر از قهوه با طعم قوی لذت می‌برید، ممکن است این نوع رست طعم قوی ایجاد نکند. رست سبک عطر و طعم جسورانه‌ای ندارد.

     برای تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز و موکاپات مناسب نیست.

 

راهنمای-دان-و-پودر-قهوه-خرید-آنلاین-قهوه-اوسکافه-6

راهنمای خرید دانه‌های قهوه با رست متوسط

در رست متوسط دانه‌های قهوه تیره تر از رست سبک بوده و همچنین اسیدی تر هستند.
 این نوع رست غالباً به عنوان رست "آمریکایی" یا "صبحانه" شناخته می شود و رایج‌ترین رست در میان آمریکایی‌ها است.

نکات مثبت این رست:

     رست‌های متوسط از محبوب‌ترین رست‌ها هستند و قهوه‌ای با طعم متعادل تری به شما ارائه می‌دهند. از دیگر مزایای این نوع رست قهوه این است که شما می‌توانید طعم واقعی قهوه را بچشید بدون اینکه هیچ عنصری بر عنصر دیگر غلبه کند.

     این نوع رست دارای تنوع بسیار زیادی در تولید است.

نکات منفی این رست:

       اگر از قهوه‌هایی با اندازه دانه کوچک استفاده می‌کنید و یا قهوه‌های خود را "سبک و شیرین" مصرف می‌کنید، بهتر است از رست متوسط استفاده نکرده و از رست سبک استفاده کنید.

       اگرچه دانه‌های قهوه از رنگ تیره‌تری نسبت به رست سبک برخوردار هستند اما اگر طرفدار قهوه‌های خیلی سنگین و تلخ باشید برای شما خیلی مناسب نیستند.

راهنمای خرید دانه‌های قهوه با رست تیره

رست‌های تیره سنگین‌ تقریباً دارای رنگ سیاه بوده و طعم قوی‌ای تولید می‌کنند.
 از آنجا که در این رست دانه‌های قهوه برای مدت زمان طولانی تفت داده می‌شوند، حاوی یک سطح روغنی هستند.

نکات مثبت این رست:

     رست‌های تیره در میان افرادی که قهوه سیاه را ترجیح می‌دهند محبوب است. اگر از شیر استفاده نکنید، با یک رست تیره به سنگین ترین طعم و مزه قهوه دست خواهید یافت.

      این نوع رست برای مصرف کنندگان قهوه اسپرسو و هر کسی که یک لاته یا کاپوچینو سنگین می خواهد عالی است.

نکات منفی این رست:

      این رست یک لایه روغنی بر روی دانه‌های قهوه تولید می کند که با سلیقه همه افراد سازگار نیست.

      اگر سطح اسیدیته کمی را ترجیح می دهید این نوع رست مناسب شما نیست.

راهنمای انتخاب روش تهیه (دم کردن) قهوه

در ابتدای مقاله گفتیم که برای خرید قهوه ابتدا باید نوع دان قهوه خود را انتخاب کنید. در ادامه بیان شد که برای انتخاب دان قهوه باید به گونه‌ی قهوه (عربیکا یا روبوستا)، کشور تولید کننده قهوه (ویتنام، برزیل، اندونزی، اتیوپی، کلمبیا) و درجه رست قهوه توجه کنید و این موارد را بر اساس ذائقه خود تعیین کنید. برای مثال اگر شما به قهوه‌ای با میزان کافئین بالا علاقه دارید و یا اینکه تمایل ندارید قهوه شما ترش باشد بهتر است قهوه روبوستا را انتخاب کنید و اگر دوست دارید قهوه شما تلخی بسیاری داشته باشد بهتر است قهوه روبوستا با درجه رست بالا را انتخاب کنید. که در اینصورت قهوه انتخابی شما از بین محصولات اوسکافه قهوه ویتنام دارک ربوستا (سوغات جنگ) خواهد بود.

اکنون پس از انتخاب نوع دان قهوه باید مشخص کنید که از چه وسیله‌ای برای تهیه قهوه می‌خواهید استفاده کنید.

انتخاب ابزار تهیه قهوه در درجه آسیاب قهوه تاثیر گذار است. برای مثال اگر قصد دارید با استفاده از دستگاه اسپرسوساز قهوه‌ی اسپرسو تهیه کنید باید دان قهوه را با درجه آسیاب ریز آسیاب کنید. البته نیاز نیست که قهوه را در منزل آسیاب کنید زیرا شما هنگام خرید قهوه می‌توانید ابزاری که با استفاده از آن می‌خواهید قهوه را دم کنید را انتخاب کنید تا همکاران ما در اوسکافه دان قهوه را متناسب با دستگاه شما آسیاب کنند. لازم به ذکر است که برای آسیاب قهوه هیچ گونه هزینه‌ای از شما دریافت نخواهد شد و آسیاب قهوه به صورت رایگان انجام می‌شود.

همچنین اگر نگران نگهداری قهوه در منزل هستید و این سوال ذهن شما را مشغول کرده است که چطور از قهوه نگهداری کنید که عطر و طعم قهوه حفظ شود مقاله "بهترین روش برای نگهداری قهوه در منزل" را حتما مطالعه کنید.

امید داریم مطالعه راهنمای خرید قهوه برای شما مفید بوده باشد.


نظر شما
نظرات کاربران
طرفدار :

سپاس عالی


هانا محمدی :

لذت بردم از اینکه به هر مطلب بصورت مطلوب پرداختید. خسته نباشید. وقتشه بریم یه فنجون قهوه بخوریم!!


فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه