چگونه در منزل قهوه اسپرسو و فرانسه حرفه ای درست کنیم؟

اسپرسو چیست؟

اسپرسو از میلان ایتالیا حدود سال ۱۹۰۰ نشأت گرفته است و یک قهوه بسیار تلخ ایتالیایی است. اصطلاح اسپرسو از معنی کلمه ای ایتالیایی به معنی "فشرده" گرفته شده است. اسپرسو یک مایع غلیظ می باشد و حاوی مقدار کافئین بیشتری نسبت به قهوه معمولی است.

اسپرسو یک روش دم کردن قهوه است، نه یک نوع دانه قهوه. برخی تصور می کنند که نام های اسپرسو، فرانسه و ترک نام نوع ها و یا دانه های مختلف قهوه است. که این تصوری اشتباه است. به صورت خلاصه می توان اینگونه بیان کرد که قهوه دارای دو نوع اصلی عربیکا و روبوستا است که این دو نوع قهوه خود به سه روش اصلی اسپرسو، فرانسه و ترک تهیه می شوند.

اسپرو قهوه‌ای است که تحت فشار بالای آب تهیه می شود. در تهیه قهوه به روش اسپرسو آب با فشار بالا و دمای بالا از بین قهوه ریز آسیاب شده عبور می کند تا طعم دهنده‌های پیچیده قهوه را به یک نوشیدنی کاملا غلیظ تبدیل کند که  ما آن را با عشق  اسپرسو می نامیم. شما می توانید تهیه اسپرسو را به عنوان یک دستورالعمل در نظر بگیرید که در ادامه به آن می پردازیم. اسپرسو تعادل بین تمام این متغیرها است که منجر به نوشیدنی خوش طعم تری نسبت به سایر نوشیدنی های بر پایه قهوه می شود.

حقیقت ساده این است که اسپرسو در درجه اول از یک رست تیره و یک آسیاب خوب تشکیل شده است. این دو عامل همراه با آب گرم تحت فشار،  اسپرسو را تشکیل می دهند.

رست اسپرسو یکی از چند تفت تیره است که شامل تفت‌های فرانسوی و ایتالیایی می شود و از هر یک از آن ها می توان برای تهیه اسپرسو استفاده کرد.

برای تهیه قهوه اسپرسو دانه‌های قهوه تا حدود ۴۶۵-۴۸۵ درجه فارنهایت(۲۴۰-۲۵۱ درجه سانتیگراد) تفت داده می شود تا دانه های قهوه تقریباً سیاه شود. رست‌های تیره عطر و طعم تلخ و دودی را ایجاد می کنند. در این نوع رست مقدار بیشتری روغن در سطح قهوه باقی می ماند.

اگر در رابطه با انوع روش های رست قهوه اطلاعات زیادی ندارید مقاله "رست قهوه و ویژگی های انواع رست قهوه" را مطالعه فرمایید.

این دانه‌های قهوه با رست تیره باید بسیار ریز آسیاب شوند. آسیاب خوب باعث می شود آب تحت فشار بتواند همه روغن‌های خوش طعم را از قهوه بیرون بکشد.

فشار دستگاه اسپرسو عطر و طعم روغن‌ها را به نحوی می گیرد که روغن در دم کرده نهایی باقی نماند. این همان چیزی است که باعث ایجاد طراوت در اسپرسو و کرمای غنی  بالای آن می شود

اگر نام کرما برای شما نا آشنا است با مطالعه مقاله "هر آنچه در رابطه با کرما قهوه اسپرسو نیاز است بدانید"  می توانید هر آنچه لازم است در رابطه با این جز جدایی نشدنی قهوه را بدانید.

در صورتی که دستگاه اسپرسو ساز ندارید و قصد دارید با استفاده از سایر ابزارها، قهوه اسپرسو با عطر و طعم مناسبی در منزل تهیه کنید با ما همراه باشید که در ادامه به معرفی چند ابزار مختلف می پردازیم و با استفاده از آنها می توانید در منزل و به راحتی برای خود اسپرسویی با طعم عالی تهیه نمایید.

برای خرید قهوه با انواع رست از بخش  فروشگاه خرید قهوه اوسکافه  دیدن فرمایید.


 

۱-آئروپرس ( Aeropress )

اختراع آئروپرس یک نبوغ بود. این قطعه ساده امکان ساخت یک شات دوتایی اسپرسو را فراهم می کند که طعم آن بسیار نزدیک به آنچه از یک ماشین اسپرسو ساز بدست می آید است. آئروپرس ترکیبی از فیلتر کاغذی، غوطه ور شدن قهوه در آب و استفاده از فشار برای عصاره‌گیری است.

علاوه بر مواردی از جمله کتری اجاق گاز و برخی از قاشق‌های اندازه گیری، شما به یک فنجان محکم و خوب احتیاج خواهید داشت. آئروپرس مستقیماً روی فنجان قرار می گیرد و با فشار شما بر دستگاه آئروپرس اسپرسو بدست می آید. به همین دلیل شما به فنجانی احتیاج دارید که با فشار دادن نشکند.

ابتدا باید آب را در کتری و بر روی شعله گرم کنید. دمای مطلوب برای دم کشیدن قهوه با آئروپرس ۹۶ درجه سانتیگراد است.

برای تهیه اسپرسو با آئروپرس شما به دو قاشق غذاخوری قهوه رست داده شده (تفت داده شده) مناسب اسپرسو احتیاج دارید (تقریباً ۲۸ گرم)

ابتدا ائروپرس را روی یک ماگ یا لیوان محکم قرار دهید سپس یک فیلتر کاغذی را که از قبل شسته اید بر روی آن قرار بدهید. مقدار ۲۸ گرم قهوه آسیاب شده رو به آئروپرس اضافه کنید و بلافاصله حدود ۲۵۰ گرم آب جوش به آن اضافه کنید.
حدود ۱۰ مرتبه (یک دور کامل) آن را در جهت‌های مختلف هم بزنید و سپس درپوش رو ببندید. بعد از یک دقیقه مجددا درپوش آئروپرس را برداشته و دوباره هم بزنید. حالا قسمت بالایی آئروپرس را به آهستگی و به صورت یکنواخت فشار دهید. این کار باید در۴۰ ثانیه انجام شود.

اکنون قهوه شما آماده است آن را در فنجان بریزید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

۲- موکاپات

موکاپات یا قوری قهوه ساز اسپرسو، یکی از محبوب‌ترین ابزار و وسایل تهیه قهوه است. موکا به شما امکان می دهد بخار و فشار را بر روی اجاق گاز ایجاد کنید و بدین ترتیب شاخص‌ترین ویژگی دستگاه اسپرسو واقعی را از ایجاد می کند.

موکاپات از سه بخش مختلف تشکیل شده است:

 ۱. مخزن پایین که آب در آن گرم می شود.

۲. بخش میانی که جهت قرار دادن پودر قهوه آسیاب شده می باشد.

۳. بخش بالایی که پارچ قهوه نامیده می شود و قهوه تهیه شده در داخل آن ریخته می شود.

طرز تهیه قهوه با موکاپات

ابتدا قطعات (بخش های) مختلف موکاپات را از هم جدا نموده و سپس آب سرد را در مخزن آب (بخش پایینی) و تا زیر سوپاپ میریزیم.

حال حدود چهار قاشق غذاخوری پودر قهوه آسیاب شده را در بخش میانی(فیلتر یا سبد) ریخته، آسیاب مناسب برای موکاپات باید ریز و تقریباً شبیه پودر قند باشد.

سپس سطح آن را با قاشقی صاف می کنیم و بر روی مخزن آب قرار میدهیم. در پایان محفظه قهوه (بخش بالایی) موکاپات را هم بر روی مخزن آب (بخش پایینی) قرار داده و با چرخاندن آن موکاپات را بسته و آن را روی شعله ملایم قرار می دهیم.

کافیست اندکی صبر کنید تا قهوه شما از استوانه بخش بالایی موکاپات بیرون بیاید، درست قبل از شروع حباب و غلیظ شدن قهوه، آن را از روی حرارت بردارید، سپس آن را در فنجان خود بریزید و نوش جان کنید.

۳- فرنچ پرس

فرنچ پرس یکی دیگر از ابزارهای تهیه قهوه است که فرایند تهیه قهوه ساده تری را نسبت به سایر ابزارها دارد. 

طرز دم کردن قهوه با فرنچ پرس

تقریباً به دو قاشق غذاخوری قهوه نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که برای تهیه قهوه با فرنچ پرس به قهوه با آسیاب متوسط نیاز دارید.

در ابتدا پودر قهوه را داخل فرنچ پرس می ریزیم. البته اگر قهوه غلیظ‌‌تر و تلخ‌تری دوست دارید، می‌توانید مقدار پودر قهوه را بیش‌تر کنید.

بهتر است که قبل از اضافه کردن پودر قهوه، مقداری آب گرم را داخل مخزن فرنچ پرس بریزیم و با اهرم صافی چندبار آب را پرس کنیم تا مخزن گرم شود. سپس آب داخل مخزن را خالی کنیم.

در گام بعدی پودر قهوه را داخل مخزن فرنچ پرس می ریزیم و مقداری آب داغ (دمای آب تقریبا ۹۶ درجه سانتیگراد باشد) روی آن اضافه می‌کنیم و ۳۰ ثانیه صبر می‌کنیم تا گاز قهوه خارج شود. سپس مقدار آب باقی مانده را به پودر قهوه اضافه می‌کنیم.

در مرحله ترکیب پودر قهوه و آب، محلول را با استفاده از یک قاشق چندبار هم می‌زنیم سپس درب فرنچ پرس را می‌گذاریم و ۴ دقیقه صبر می‌کنیم.

اهرم فیلتر فرنچ پرس، قهوه را صاف و فیلتر می‌کند تا ذرات معلق قهوه ته‌نشین شوند و قهوه‌ای شفاف باقی بماند.

پس از حدود ۴ دقیقه اهرم فیلتر را به‌آرامی از بالا به پایین فشار می‌دهیم و قهوه را فیلتر می‌کنیم. اکنون قهوه آماده سرو است.

نکته: قبل از این‌ که قهوه را پرس کنیم، قهوه از سطح آب به سمت پایین حرکت می‌کند که این نشان می‌دهد قهوه به خوبی دم کشیده است.

اکنون وقت آن است که شما نیز با یکی از این ابزارهای ساده، قهوه ی خوش عطر و دلچسب را تهیه کنید.

واقعیت ساده در مورد دم کشیدن قهوه این است که اگر از هر روشی استفاده کنید در نهایت کیفیت قهوه  شما، به دانه های قهوه‌ای که استفاده می کنید بستگی دارد. هیچ دستگاه گران قیمت یا روش دم آوری وجود ندارد که بتواند کیفیت متوسط یا بد دانه‌های قهوه را جبران کند. فروشگاه اینترنتی قهوه اوسکافه به شما تضمین می دهد که یکی از بهترین و با کیفیت ترین دانه های قهوه را در اختیار شما قرار می دهد. 

اطمینان حاصل کنید که  قهوه اسپرسو شما دارای یک رست با کیفیت بالا باشد. نوع آسیاب نیز برای تهیه اسپرسو ضروری است.
اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات در رابطه با رست قهوه هستید مقاله " رست قهوه و ویژگی انواع رست قهوه" را از دست ندهید.

و در آخر به دمای آب توجه کنید. همانطور که در بالا گفته شد، ۹۶ درجه سانتیگراد دمای ایده آل آب برای تهیه قهوه است.


نظر شما
ooscafe-logo