چگونه در منزل قهوه اسپرسو و فرانسه حرفه‌ای درست کنیم؟

اسپرسو چیست؟

قهوه اسپرسو از میلان ایتالیا حدود سال ۱۹۰۰ میلادی نشأت گرفته است و یک قهوه بسیار تلخ ایتالیایی است. اصطلاح اسپرسو از معنی کلمه‌ای ایتالیایی به معنی "فشرده" گرفته شده است. اسپرسو یک مایع غلیظ است که  حاوی مقدار کافئین بیشتری نسبت به قهوه معمولی است.

طرز-تهیه-قهوه-اسپرسو-فرانسه-در-خانه-منزل-قهوه-آنلاین-اوسکافه

اسپرسو یک روش دم کردن قهوه است، نه یک نوع دانه قهوه!

 برخی تصور می‌کنند که نام‌های اسپرسو، فرانسه و ترک نام نوع‌ها و یا دانه‌های مختلف قهوه است. که این تصوری اشتباه است. به صورت خلاصه می‌توان اینگونه بیان کرد که قهوه دارای دو نوع اصلی عربیکا و روبوستا است که این دو نوع قهوه خود به سه روش اصلی اسپرسو، فرانسه و ترک درست و تهیه می شوند. یعنی با دانه قهوه عربیکا هم قهوه قرانسه و هم قهوه اسپرسو می‌توانیم تهیه کنیم. دانستن همین جزئیات ساده در خرید قهوه بسیار ارزشمند است.

اسپرو قهوه‌ای است که تحت فشار بالای آب تهیه می‌شود. در تهیه قهوه به روش اسپرسو آب با فشار بالا و دمای بالا از بین قهوه ریز آسیاب شده عبور می کند تا طعم دهنده‌های پیچیده قهوه را به یک نوشیدنی کاملا غلیظ تبدیل کند که  ما آن را با اسپرسو می‌نامیم. شما می‌توانید تهیه اسپرسو را به عنوان یک دستورالعمل در نظر بگیرید که در ادامه به آن می‌پردازیم. اسپرسو تعادل بین تمام این متغیرها است که منجر به نوشیدنی غلیظ می‌شود.

حقیقت ساده این است که اسپرسو از یک قهوه با رست تیره با آسیاب مناسب تشکیل شده است. این دو عامل همراه با آب گرم تحت فشار، اسپرسو را تشکیل می‌دهند.

رست اسپرسو یکی از چند تفت تیره است که شامل تفت‌های فرانسوی و ایتالیایی می‌شود و از هر یک از آن‌ها بر اساس سلیقه و ذائقه می‌توان برای تهیه اسپرسو استفاده کرد.

برای تهیه قهوه اسپرسو دانه‌های قهوه تا حدود ۴۶۵-۴۸۵ درجه فارنهایت(۲۴۰-۲۵۱ درجه سانتیگراد) تفت داده می‌شوند تا دانه‌های قهوه تقریباً سیاه شود. رست‌های تیره عطر و طعم تلخ و دودی را ایجاد می‌کنند. در این نوع رست مقدار بیشتری روغن در سطح قهوه باقی می‌ماند.

اگر در رابطه با انوع روش های رست قهوه اطلاعات زیادی ندارید مقاله "رست قهوه و ویژگی های انواع رست قهوه" را مطالعه فرمایید.

دانه‌های قهوه با رست تیره باید بسیار ریز آسیاب شوند. آسیاب خوب قهوه باعث می شود آب تحت فشار بتواند همه روغن‌های خوش طعم را از قهوه بیرون بکشد.

فشار دستگاه اسپرسو عطر و طعم روغن‌ها را به نحوی می‌گیرد که روغن در دم کرده نهایی باقی نماند. این همان چیزی است که باعث ایجاد طراوت در اسپرسو و کرمای غنی آن می‌شود.

اگر نام کرما برای شما نا آشنا است با مطالعه مقاله "هر آنچه در رابطه با کرما قهوه اسپرسو نیاز است بدانید"  می‌توانید هر آنچه لازم است در رابطه با این جز جدایی نشدنی قهوه اسپرسو را بدانید.

در صورتی که دستگاه اسپرسو ساز ندارید و قصد دارید با استفاده از سایر ابزارها، قهوه اسپرسو با عطر و طعم مناسبی در منزل تهیه کنید با ما همراه باشید که در ادامه به معرفی چند ابزار مختلف می‌پردازیم و با استفاده از آن‌ها می‌توانید در منزل و به راحتی برای خود اسپرسویی با طعم عالی تهیه و آماده نمایید. 

طرز-تهیه-قهوه-اسپرسو-فرانسه-در-خانه-منزل-آئروپرس-قهوه-آنلاین-اوسکافه

۱- نحوه تهیه قهوه با آیروپرس ( Aeropress ) در منزل

اختراع آیروپرس یک نبوغ بود. این قطعه ساده امکان تهیه یک شات دوتایی اسپرسو در منزل را فراهم می‌کند که طعم آن بسیار نزدیک به آنچه از یک ماشین اسپرسو ساز بدست می‌آید است. آیروپرس ترکیبی از فیلتر کاغذی، غوطه ور شدن قهوه در آب و استفاده از فشار برای عصاره‌گیری است.

علاوه بر مواردی از جمله کتری، اجاق گاز و برخی از قاشق‌های اندازه گیری، شما به یک فنجان محکم و خوب احتیاج دارید تا بتوانید با استفاده از آیروپرس یک اسپرسو خوب در منزل تهیه و آماده کنید. آیروپرس مستقیماً روی فنجان قرار می‌گیرد و با فشار شما بر دستگاه آیروپرس اسپرسو بدست می‌آید. به همین دلیل شما به فنجانی احتیاج دارید که با فشار دادن شکسته نشود.

برای تهیه قهوه اسپرسو در منزل با آیروپرس شما ابتدا باید آب را در کتری و بر روی شعله گرم کنید. دمای مطلوب برای دم کشیدن قهوه با آیروپرس ۹۶ درجه سانتیگراد است.

برای تهیه و آماده کردن اسپرسو در منزل با آیروپرس شما به دو قاشق غذاخوری قهوه رست داده شده (تفت داده شده) مناسب اسپرسو احتیاج دارید (تقریباً ۲۸ گرم).

ابتدا آیروپرس را روی یک ماگ یا لیوان محکم قرار دهید سپس یک فیلتر کاغذی را که از قبل شسته‌اید بر روی آن قرار دهید. مقدار ۲۸ گرم قهوه آسیاب شده را به آیروپرس اضافه کنید و بلافاصله حدود ۲۵۰ گرم آب جوش به آن اضافه کنید.
حدود ۱۰ مرتبه (یک دور کامل) آن را در جهت‌های مختلف هم‌ بزنید و سپس درپوش رو ببندید. بعد از یک دقیقه مجددا درپوش آیروپرس را برداشته و دوباره هم بزنید. حالا قسمت بالایی آیروپرس را به آهستگی و به صورت یکنواخت فشار دهید. این کار باید در۴۰ ثانیه انجام شود.

اکنون شما توانسته‌اید به راحتی و بدون نیاز به ابزار حرفه‌ای و خاصی در منزل قهوه‌ اسپرسویی لذیذ آماده کنید؛ آن را در فنجان بریزید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

طرز-تهیه-قهوه-اسپرسو-فرانسه-در-خانه-منزل-موکاپات-قهوه-آنلاین-اوسکافه

۲- موکاپات

موکاپات یا قوری قهوه‌ساز اسپرسو، یکی از محبوب‌ترین ابزار و وسایل تهیه قهوه در منزل است. موکاپات به شما این امکان را می‌دهد که بخار و فشار را بر روی اجاق گاز ایجاد کنید و بتوانید با ایجاد و شبیه‌سازی شاخص‌ترین ویژگی دستگاه اسپرسو، یک اسپرسو مناسب در منزل تهیه و آماده کنید.

موکاپات از سه بخش مختلف تشکیل شده است:

 ۱. مخزن پایین که آب در آن گرم می‌شود.

۲. بخش میانی که جهت قرار دادن پودر قهوه آسیاب شده است.

۳. بخش بالایی که پارچ قهوه نامیده می‌شود و قهوه تهیه شده در داخل آن ریخته می‌شود.

طرز تهیه قهوه با موکاپات در منزل

ابتدا قطعات (بخش‌های) مختلف موکاپات را از هم جدا نموده و آب سرد را در مخزن آب (بخش پایینی)، تا زیر سوپاپ بریزید.

حدود چهار قاشق غذاخوری پودر قهوه آسیاب شده را در بخش میانی(فیلتر یا سبد) ریخته، آسیاب مناسب برای موکاپات باید ریز و تقریباً شبیه پودر قند باشد.

سپس سطح آن را با قاشقی صاف کنید و بر روی مخزن آب قرار دهید. در پایان محفظه قهوه (بخش بالایی) موکاپات را هم بر روی مخزن آب (بخش پایینی) قرار داده و با چرخاندن آن موکاپات را بسته و آن را روی شعله ملایم قرار دهید.

کافیست اندکی صبر کنید تا قهوه شما از استوانه بخش بالایی موکاپات بیرون بیاید، درست قبل از شروع به غلیظ شدن قهوه، آن را از روی حرارت بردارید، سپس آن را در فنجان خود بریزید و نوش جان کنید.

به همین سادگی شما توانسته‌اید یک قهوه اسپرسو در منزل تهیه کنید.

طرز-تهیه-قهوه-اسپرسو-فرانسه-در-خانه-منزل-فرنچ پرس-قهوه-آنلاین-اوسکافه

۳- نحوه تهیه قهوه با فرنچ پرس در منزل

فرنچ پرس یکی دیگر از ابزارهای تهیه قهوه است که فرایند تهیه قهوه ساده‌تری را نسبت به سایر ابزارها دارد. 

از فرنچ پرس برای تهیه قهوه فرانسه استفاده می‌شود.

برای تهیه قهوه در منزل با استفاده از فرنچ پرس تقریباً به دو قاشق غذاخوری قهوه نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که برای تهیه قهوه با فرنچ پرس تفاوتی ندارد از کدام یک از انواع قهوه عربیکا و روبوستا استفاده می‌کنید، فقط دقت داشته باشید که از قهوه با آسیاب متوسط استفاده کنید.

در ابتدا پودر قهوه را داخل فرنچ پرس بریزید. البته اگر قهوه غلیظ‌‌‌تر و تلخ‌تری دوست دارید، می‌توانید مقدار پودر قهوه را بیش‌تر کنید.

بهتر است که قبل از اضافه کردن پودر قهوه، مقداری آب گرم را داخل مخزن فرنچ پرس بریزید و با اهرم صافی چندبار آب را پرس کنید تا مخزن گرم شود. سپس آب داخل مخزن را خالی کنید.

در گام بعدی پودر قهوه را داخل مخزن فرنچ پرس بریزید و مقداری آب داغ (دمای آب تقریبا ۹۶ درجه سانتیگراد باشد) روی آن اضافه می‌کنید و ۳۰ ثانیه صبر کنید تا گاز قهوه خارج شود. سپس مقدار آب باقی مانده را به پودر قهوه اضافه کنید.

در مرحله ترکیب پودر قهوه و آب، محلول را با استفاده از یک قاشق چندبار هم بزنید، سپس درب فرنچ پرس را گذاشته و ۴ دقیقه صبر کنید.

اهرم فیلتر فرنچ پرس، قهوه را صاف و فیلتر می‌کند تا ذرات معلق قهوه ته‌نشین شوند و قهوه‌ای شفاف باقی بماند.

پس از حدود ۴ دقیقه اهرم فیلتر را به‌آرامی از بالا به پایین فشار دهید و قهوه را فیلتر کنید. اکنون قهوه‌ای که شما در منزل تهیه و آماده کرده‌اید آماده سرو است، نوش جان بفرمایید.

نکته: قبل از این‌ که قهوه را پرس کنید، قهوه از سطح آب به سمت پایین حرکت می‌کند که این نشان می‌دهد قهوه به خوبی دم کشیده است.

اکنون وقت آن است که شما نیز با یکی از این ابزارهای ساده، قهوه ی خوش عطر و دلچسب را تهیه کنید.

واقعیت ساده در مورد دم کشیدن قهوه این است که اگر از هر روشی استفاده کنید در نهایت کیفیت قهوه شما، به دانه‌های قهوه‌ای که استفاده می‌کنید بستگی دارد. هیچ دستگاه گران قیمت یا روش دم آوری وجود ندارد که بتواند کیفیت متوسط یا بد دانه‌های قهوه را جبران کند. خرید قهوه از فروشگاه اینترنتی قهوه اوسکافه تضمین کننده کیفیت قهوه‌ی شما است.

و در آخر به دمای آب توجه کنید. همانطور که در بالا گفته شد، ۹۶ درجه سانتیگراد دمای ایده آل آب برای تهیه قهوه است.


نظر شما
فروشگاه اینترنتی فروش قهوه اوسکافه