چگونه قهوه را در خانه رست کنیم؟

تاکنون به رست قهوه در خانه فکر کرده اید؟ برای نوشیدن قهوه با بهترین طعم در خانه، یکی از مهمترین کارها تهیه قهوه خام و انجام مراحل رست قهوه (coffee roasting) در خانه می باشد. رست کردن قهوه کار دشواری نبوده و می تواند یک قهوه با کیفیت بیشتری را در اختیار شما قرار دهد.

علاوه بر کیفیت بیشتر، تهیه دانه های رست نشده قهوه باعث می شود مدت زمان ماندگاری دانه های قهوه افزایش یابد وبه دلیل عدم پرداخت هزینه رست هزینه های تهیه قهوه شما بسیار کاهش یابد.

مواردی که بیان شد برخی از مزایای رست قهوه در خانه می باشد.

حال اگر می خواهید با چگونگی رست قهوه در خانه آشنا شوید، با اوسکافه همراه باشید.

روش اول: رست قهوه با ماهیتابه

برای رست قهوه در خانه نیاز به یک ماهیتابه ضخیم داریم. میزان دمای لازم برای برشته شدن دانه های قهوه از ۸۵ درجه سانتی گراد تا ۲۵۰ درجه سانتی گراد متفاوت است که بر اساس رست روشن یا تیره، دما متفاوت می شود.

در زمان برشته کردن که دانه های قهوه در حال حرارت دیدن هستند باید به صورت دائم آن ها را هم زده و تکان دهیم و به این نکته توجه داشته باشیم که میزان بو دادن و رست کردن قهوه، به سلیقه شخصی هر فرد بستگی دارد.

برای شروع رست کردن قهوه ها، ابتدا ماهیتابه را گرم می کنیم، برای این کار می توانیم ماهیتابه را بوسیله فر داغ کنیم.

بعد از داغ شدن ماهیتابه، دان قهوه خریداری شده را درون ماهیتابه ریخته و شروع به تکان دادن و هم زدن آنها می کنیم. بعد از چند دقیقه صدای برشته شدن قهوه ها به گوش می رسد و رنگ آنها تغییر پیدا می کند که به معنی رست اول قهوه یا ترک اول می باشد. به این درجه از رست قهوه، رست لایت گویند. حال اگر به قهوه با برشتگی بیشتری نیاز داشته باشیم، می توانیم به برشته کردن قهوه ها ادامه دهیم.

اگر در رابطه با انواع درجه بندی رست قهوه اطلاعات کافی در اختیار ندارید مطالعه مقاله "رست قهوه و ویژگی های انواع رست قهوه" به شما پیشنهاد می شود.

بعد از گذشت چند دقیقه باز هم صدای برشته شدن قهوه ها تکرار می شود و در این مرحله رنگ دانه های قهوه، به قهوه ای تبدیل می شود که به معنی رست مدیوم می باشد.

در صورتی که به دانه ی قهوه با برشتگی بیشتر و یا با رنگ تیره تری نیاز داشته باشیم، می توانیم مجدد عملیات برشته کردن را ادامه داده تا رنگ دانه های قهوه تیره شوند. لازم به ذکر است هر زمان که احساس کردیم رنگ دانه های قهوه مطابق با سلیقه ما است، بلافاصله قابلمه را از روی حرارت بر می داریم و دانه های قهوه را خنک می کنیم. برای خنک شدن سریعتر دانه ها، می توانیم آن ها را در ظرفی دیگر ریخته و آن ها را تکان دهیم تا همزمان هم دانه ها خنک شوند و هم پوست آن ها جدا شود.

روش دوم: رست قهوه با استفاده از فر

برای برشته کردن قهوه با فر، ابتدا فر را روشن می کنیم تا گرم شود. سپس دانه های قهوه ها را در ظرفی که دارای سوراخ های ریز است می ریزیم. دانه ها را روی تمام قسمت های ظرف پخش کرده و در طبقه میانی فر قرار می دهیم.

مجدداً فر را روشن نموده تا رست دادن قهوه ها شروع شود. البته نباید هم زدن دانه های قهوه را فراموش کنیم. بعد از گذشت چند دقیقه، صدای برشته شدن قهوه ها به گوش میرسد.

هر زمان که احساس کردیم قهوه ها به اندازه دلخواه رست شده اند می توانیم آن ها را از فر خارج کرده و خنک کنیم.

البته این نکته نباید فراموش شود که در هنگام خرید قهوه به نوع عربیکا و روبوستای دانه های قهوه باید توجه داشته باشیم و بر اساس ذائقه و سلیقه خود دانه ی مناسب را انتخاب کنیم.

اگر در رابطه با قهوه عربیکا و روبوستا علاقه مند به مطالعه هستید مقاله "معرفی قهوه عربیکا و قهوه روبوستا" را از دست ندهید.

روش سوم: رست قهوه با استفاده از دستگاه رست

سومین روشی که قصد داریم به شما آموزش دهیم رست قهوه با استفاده از دستگاه های رست قهوه می باشد.

نحوه کار با دستگاه رست خانگی بر روی اکثر دستگاه ها نوشته شده است و کافیست مطابق با آن دستور عمل کنیم. برای این کار ابتدا دانه های سبز قهوه را درون ظرف مخصوص دستگاه رست ریخته و درب آن را می بندیم. سپس دستگاه را روشن نموده تا عملیات حرارت دهی و رست قهوه آغاز شود.

همزمان که قهوه در حال برشته شدن هست، می توانیم تغییر رنگ دانه های قهوه را ببینیم و مطابق سلیقه شخصی خودمان، برشته کردن قهوه ها را تا رنگ دلخواه ادامه دهیم.

پس از اتمام رست قهوه، دستگاه را خاموش کرده و قهوه های رست شده را به ظرف دیگری میریزیم تا خنک شود. خنک کردن دانه های قهوه یکی از مهم ترین کارهای رست قهوه می باشد.

درصورتی که بخواهیم قهوه های رست شده را نگهداری کنیم، بهتر است آن ها را در ظروف مستحکم فلزی یا شیشه ای دارای سوپاپ، نگهداری کنیم. همچنین می توانیم از کیسه های پلاستیکی وکیوم شده استفاده کنیم.

در مقاله "بهترین روش نگهداری قهوه در منزل" به جزئیات نحوه نگهداری قهوه در منزل پرداخته شده است.

یکی از نکاتی که باید در هنگام رست کردن قهوه به آن توجه کنیم روشی است که قصد داریم قهوه را با استفاده از آن روش تهیه کنیم. برای مثال طعم و خصوصیات قهوه در روش اسپرسو با روش فرانسه و ترک متفاوت است و قهوه اسپرسو عموما تلخی بیشتری نسبت به فرانسه و یا قهوه دمی دارد.

پس اگر قصد داریم قهوه را به روش اسپرسو تهیه کنیم دقت کنیم که رست قهوه را خیلی تیره نکنیم زیرا تلخی قهوه بیشتر خواهد شد. البته اگر به تلخی علاقه داشته باشید رست تیره در کنار تهیه قهوه به روش اسپرسو می تواند قهوه دلچسبی را برای شما فراهم کند.

شرح و توضیحات انواع قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو در مقاله "تفاوت بین قهوه ترک، قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در چیست؟" داده شده است حتما این مقاله را مطالعه کنید. در کنار این مقاله برای اطلاع از تفاوت انواع قهوه بر پایه ی اسپرسو مانند کاپوچینو مقاله "تفاوت بین انواع نوشیدنی بر پایه ی اسپرسو از جمله کاپوچینو، لاته، امریکانو و غیره" می تواند به شما اطلاعات جمعی بدهد.

با یادگیری نحوه رست کردن قهوه در خانه، می توانیم ترکیب های مختلفی از قهوه را تهیه کرده و از نوشیدن آن لذت ببریم.

 


نظر شما
ooscafe-logo